۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83493016
۰ نفر

برچسب‌ها

دعوت هنرپیشته مصری از هموطنان خود برای تظاهرات

تهران – ایرنا – محمد علی بازرگان و هنرپیشه مصری به عنوان طراح موج جدید اعتراضات در مصر شب گذشته در ویدیویی از مصری ها خواست تا امروز (جمعه) پس از برگزاری نماز جمعه با انجام تظاهرات گسترده خواستار برکناری عبدالفتاح السیسی از ریاست جمهوری شوند.

تارنمای روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن به نقل از محمد علی افزود: «محمد زکی» وزیر دفاع مصر باید در پاسخ به درخواست مصری ها، رئیس جمهور این کشور و فرزندش محمود را از قدرت کنار بگذارد.  
محمد علی با نام بردن از امروز به عنوان «جمعه رهایی» از مصری ها خواست تا با نیروهای امنیتی درگیر نشوند.

وی از تظاهرکنندگان خواست تا راهپیمایی خود را از خیابان های فرعی آغاز کرده و سپس رهسپار میدان ها و خیابان های بزرگ شوند.

این تاجر مصری گفت: میدان «التحریر» در مرکز قاهره تنها هدف جنبش ما به شمار نمی رود و نباید به عنوان نماد موفقیت ما در این روز محسوب شود و تمامی میدان ها باید میدان التحریر باشند.

محمد علی همچنین موج بازداشت افراد توسط مقامات مصر را محکوم کرده و گفت : السیسی در گذشته قسم خورده بود که اگر ملت علیه او به خیابان ها بیایند، از قدرت کنار خواهد رفت اما الان اقدام به بازداشت تظاهرکنندگان می کند.

از سوی دیگر بر پایه همین گزارش، سفارت آمریکا در قاهره پنجشنبه شب از اتباع خود خواست تا هوشیار باشند و از مناطق شکل گیری تظاهرات و گردهم آمدن نیروهای پلیس دوری کنند.

سازمان های مدافع حقوق بشر مقامات مصری را متهم کردند که از بازداشت و تحت پیگرد قرار دادن امنیتی افراد به عنوان ابزاری برای ایجاد ترس و وحشت سیاسی در میان آنان سود می برند.

سازمان های مزبور از دولت مصر خواستند تا هزاران نفر بازداشت شده ظرف چند روز اخیر را از زندان ها آزاد کند.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر امروز صبح پس از بازگشت از نیویورک در قاهره گفت که «هیچ جای نگرانی» از فراخوان شکل گرفته جهت برگزاری تظاهرات علیه او وجود ندارد.

پس از انتشار ویدیوهای افشاگر علیه السیسی و برخی از رهبران مصر در سپتامبر جاری در شبکه های مجازی توسط محمد علی مخالف السیسی مقیم اسپانیا از جمعه گذشته به این سو موجی از راهپیمایی های اعتراض آمیز سراسر مصر را فراگرفته است. ۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =