رقیب نتانیاهو خواستار مذاکره برای تشکیل کابینه شد

تهران - ایرنا - «بنی گانتس» رهبر ائتلاف "آبی و سفید" خواستار مذاکرات بدون پیش‌شرط با «بنیامین نتانیاهو» رهبر حزب لیکود برای تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی شد.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین امروز(جمعه) با اعلام این خبر افزود: "روون ریولین" رییس رژیم صهیونیستی پس از گفت وگو با گانتس و نتانیاهو در نهایت برای دومین بار متوالی نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه این رژیم کرد.

گانتس در جلسه حزب "آبی و سفید" بار دیگر گفت، اعضای این حزب در دولتی که نخست وزیر آن متهم به فساد است، مشارکت نخواهد کرد.

وی در عین حال حزب لیکود را به گفت وگو در مورد ماهیت دولت آینده دعوت کرد.

گانتس در رابطه با تشکیل دولت "وحدت ملی" با لیکود هم گفت که قبل از هر چیز باید بر سر برنامه‌های سیاسی به توافق رسید و آن وقت دیگر احزاب نیز به دولت وحدت خواهند پیوست.

در صورت توافق بین احزاب لیکود و "آبی و سفید" برای تشکیل کابینه این دو حزب در مجموع ۶۵ کرسی را در اختیار خواهند گرفت.

اکنون نتانیاهو ۲۸ روز فرصت دارد تا دولت جدید را تشکیل دهد. البته امکان تمدید ۱۴ روزه این مدت نیز وجود دارد.

در صورت شکست دوباره نتانیاهو در تشکیل کابینه، ریولین احتمالا به گانتس شانس مذاکره با احزاب را برای تشکیل کابینه خواهد داد.

نتانیاهو از مارس سال ۲۰۰۹ تاکنون نخست وزیر رژیم صهیونیستی است.

وی در دوره قبلی انتخابات کنست به رغم کسب اکثریت آرا در مدت اعلام شده ۴۲ روزه در تشکیل کابینه شکست خورد و در نهایت کنست منحل و انتخابات مجدد برگزار شد.

نتانیاهو در راه تشکیل کابینه راه بسیاری دشواری را دارد زیرا اکنون به کسب حمایت پنج کرسی دیگر و رساندن کرسی ها به ۶۱ کرسی برای تشکیل کابینه نیازمند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha