علی معلم دامغانی، چهره ماندگاری از کویر تا ترانه باران

سمنان-ایرنا- محمد علی معلم دامغانی، ترانه‌سرا و در شمار شاعران نسل اول انقلاب، برآمده از خطه کویری استان سمنان است که سروده‌ها و سمت‌های مطرحی در حوزه‌های فرهنگی داشته است، شعر تصنیف باران با صدای محمدرضا شجریان از ماناترین آثار اوست.

محمد علی معلم دامغانی فرزند علی اصغر و برادرزاده میرزا علی‌اکبر معلم دامغانی معروف است که در سال ۱۳۳۰ در شهر دامغان متولد شد.

علی معلم دامغانی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر دامغان گذراند و برای کسب سال های پایانی تحصیلات متوسطه و جهت اخذ دیپلم به شهرهای سمنان و شاهرود رفت. 
 معلم دامغانی، تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشکده های حقوق و علوم انسانی دانشگاه تهران گذارند.
وی همزمان با تحصیلات دانشگاهی به شعر، ادبیات و پژوهش‌های ادبی در زمینه بیدل‌شناسی روی آورد و در زمینه شعر و موسیقی همکاری‌های مؤثری با واحدهای ادبیات، شعر و موسیقی حوزه هنری داشت و به نوعی در برخی از مهم‌ترین تحولات و رخدادهای این سه حوزه فرهنگی و هنری دخیل بود.
وی درسال ۱۳۸۰ در نخسین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار درعرصه شعر و ادب فارسی کشور برگزیده شد. 
معلم دامغانی از سال ۸۸ الی ۹۷ از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به سمت رئیس فرهنگستان هنر کشور انتخاب شد.
مدیریت گروه ادبی رادیو، معاون فرهنگی حوزه هنر، عضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما و مشاور هنری ریاست صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، از دیگر مسوولیت های وی بوده است.
مجموعه شعری «رجعت سرخ ستاره» مهم ترین و محبوب ترین اثر استاد معلم دامغانی است که در سال ۱۳۶۰ به چاپ رسید و به دلیل محبوبیت، این اثر پس از ۲۵ سال توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برای بار دوم به چاپ رسید.
او مثنوی هجرت را در مدح امام خمینی(ره) سرود و ترانه‌های بسیاری برای بعضی از خوانندگان مطرح ایران همچون محمد اصفهانی، محمدرضا شجریان و مجید اخشابی سروده است که از آن جمله می‌توان به ترانه باران از آلبوم «شب، سکوت، کویر» محمدرضا شجریان اشاره کرد.
وی از جمله مقتدرترین مثنوی‌سرایان پس‌از انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود.
از ویژگی‌های شعر معلم می‌توان به ساختار منحصر به فرد و حماسی، تنوع وزنی اسطوره‌پردازی، ردیف‌های بلند، دشوارنویسی و به‌کارگیری واژگان مهجور و محلی و داشتن موسیقی درونی شعر اشاره کرد.
وی هم اکنون در سمت یکی از اعضای پیوسته فرهنگستان هنر کشور مشغول فعالیت است.
۹۸۵۶/۶۱۰۳