بانوان میبد برای کمک به بازسازی عتبات قالی می‌بافند

یزد- ایرنا- مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات میبد گفت: یک سال گذشته ۱۷ دستگاه دارقالی در محله‌های مختلف این شهرستان برای کمک به بازسازی عتبات عالیات برپا شد و تعدادی از بانوان در بافت این هنر اصیل ایرانی مشارکت دارند.

علی محمد اسعدی روز پنجشنبه در حاشیه برش تارهای قالی بافته‌شده یکی از دارها در شهرک فجر بیده در گفت و گو با ایرنا افزود: این دارها در محله‌های‌علی‌آباد ، بیده ، شهیدیه ، ده‌آباد، بفروئیه ، یخدان و... برپاست و پس از اتمام بافت با فروش قالی بخشی از هزینه‌های خرید مصالح ساختمانی برای بازسازی عتبات عالیات تامین می‌شود.

وی در ادامه از همراهی چشمگیر بانوان میبدی در این مورد قدردانی کرد.

اسعدی مشارکت بانوان در بافت قالی‌های اهدایی به عتبات را ستود و اظهار داشت : با توجه به اینکه فرش‌های مورد استفاده برای حرم باید یکنواخت باشد، قالی‌ها به فروش می‌رسد و فرش یکدست از کارخانه‌ها خریداری می‌شود.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات میبد یادآور شد: این ستاد تاکنون با همکاری مردم و خیرین در بازسازی صحن حرم حضرت زینب (س) و نیز ۲۶۱ پروژه در کربلا مشارکت داشت و بعد از یزد مرکز استان بیشترین کمک را در این زمینه کرده‌ است.

زهرا کریمی یکی از بانوان میبد که یک دستگاه دارقالی در منزل خود با پشتیبانی ستاد بازسازی عتبات عالیات برپا کرده است،می گوید: به دنبال ناراحتی جسمی که برایش پیش آمده بود با مشارکت در بافت قالی وضعیت جسمانی وی رو بهبود است.

بانوان چیدن تارهای‌های قالی بافته شده اهدایی برای عتبات عالیات را خوش یمن دانسته و درچیدن تارها از هم سبقت می‌گیرند.

حوزه های مقاومت بسیج میبد نیز در برپایی دارهای قالی برای تامین هزینه بازسازی عتبات عالیات و نیز کمک به مناطق سیل زده و زلزله مشارکت دارند.

نقشه‌های اصیل فرش یزد با نام‌های هراتی، گل و ماهی، سردار جنگل، کرمانی و نقوش مشابه معروف است و ۷۵ درصد فرش استان از خامه پشم و بقیه از خامه کرک بافته می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۴هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

۹۹۳۴ / ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =