نسل کنونی و نسل های آینده منطقه از توسعه چابهار بهره مند خواهند شد
دیدار نخست وزیر هند با روحانی

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری ایران در دیدار "نارندرا مودی"‌ نخست وزیر هند گفت: امروزه هر سه کشور ایران، هند و افغانستان از مزایای این پروژه مهم بهره مند هستند و نسل های آینده منطقه نیز نتیجه این همکاری را خواهند دید.

حسن روحانی روز پنجشنبه به وقت نیویورک و در دیدار نخست وزیر هند که در محل اقامت ایشان و در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، با تبریک انتخاب مجدد آقای مودی گفت: هند بعنوان یک کشور مهم آسیایی دارای سابقه روابط بسیار طولانی با ایران است و این دو کشور ظرفیت گسترش بیش از پیش روابط را دارند.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: در این راستا، می توان علاوه بر ادامه روابط مطلوب فرهنگی و سیاسی کنونی، روی توسعه روابط علمی، تحقیقاتی و اقتصادی بین دو کشور اقدامات بیشتری انجام داد.
رییس جمهوری با اشاره به تلاش دو کشور برای فائق آمدن بر مشکلات اخیر در برخی زمینه های تبادلات بانکی و همکاری های انرژی، از سرمایه گذاری مناسب هند در توسعه فاز اول بندر چابهار تقدیر کرد و افزود: امروزه هر سه کشور ایران، هند و افغانستان از مزایای این پروژه مهم بهره مند هستند و نسل های آینده منطقه نیز نتیجه این همکاری را خواهند دید. 
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از مودی خواست تا در موضوع کشمیر رویکردی اتخاذ شود که مشکلات مردم این منطقه حل شود.
نارندرا مودی نیز در پاسخ ضمن اشاره به آخرین سفرش به ایران و این که ایران را خانه دوم خود می داند، گفت: ملاقات من با مقام معظم رهبری بسیار خوب و سازنده بود و برخورد ایشان چنان با من دوستانه بود که احساس کردم در خانه خودم هستم.
نخست وزیر هند با تاکید بر این که کشورش همواره از حق ایران را برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت کرده است، گفت که هند صرفا تحریم های سازمان ملل را به رسمیت می شناسد و هر کاری که بتواند برای ایران بعنوان یک کشور دوست انجام دهد، از آن دریغ نخواهد کرد.
در خاتمه این دیدار روحانی از همتای هندی اش برای دیدار مجدد از ایران دعوت کرد که مودی ضمن استقبال از آن گفت در موقع مناسب این سفر انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه به وقت محلی وارد نیویورک شد  و ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل طرح "ابتکار صلح هرمز" را برای آرامش و امنیت منطقه مطرح کرد.
روحانی در حاشیه این اجلاس با رئیسان جمهوری فرانسه و سوئیس، نخست وزیران پاکستان، اسپانیا و انگلیس، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر اوگاندا دیدار و گفت و گو کرد.
وی همچنین با شبکه خبری فاکس نیوز و ای بی سی نیوز مصاحبه اختصاصی داشت و در جمع تعدادی از صاحبنظران سیاسی آمریکایی سخن گفت.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفت وگو کرد.

قرار است تا ساعتی دیگر در نشست خبری پایان سفر خود حضور یابد و به پرسش های خبرنگاران پاسخ دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =