۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۲
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83492172
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پس لرزه ها در پاکستان خواب و آرامش را از مردم گرفت

اسلام آباد - ایرنا - پس از وقوع زمین لرزه ۵.۸ ریشتری روز سه شنبه در منطقه کشمیر و پنجاب پاکستان، پس لرزه های زیادی تاکنون در این بخش ها رخ داده که موجب وحشت و ترس اهالی آن شده است. این زمین لرزه تاکنون ۳۹ قربانی گرفته است.

شمار قربانیان زمین لرزه در منطقه میرپور از توابع کشمیر تحت کنترل دولت پاکستان به ۳۹ کشته افزایش یافت و بیش از ۶۰۰ نفر نیز مصدوم شدند.

رسانه های پاکستانی امروز (پنجشنبه) از وقوع چند پس لرزه ۴.۷ ریشتری در بخش های مختلف منطقه میرپور جایی که امدادگران و نهادهای مربوط به بلایای طبیعی در این منطقه از قبل زلزله زده در حالت آماده باش هستند، خبر دادن که تاکنون ۷۰ نفر در اثر آن مصدوم شدند.

علاوه بر این ساکنان این مناطق شب گذشته را با ترس و نگرانی از وقوع زمین لرزه مجد به صبح رساندند به طوریکه گفته می شود برخی از آن ها شب را بیرون از خانه های خود سپری کردند.

براساس گزارش سازمان لرزه نگاری پاکستان، زلزله عصر روز سه شنبه با ۵.۸ ریشتر در نزدیک شهر جهلم در ایالت پنجاب و در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین رخ داد که شدت آن از شمال تا جنوب پاکستان نیز احساس شد.

شبکه های خبری پاکستان گزارش دادند: فرآیند شناسایی بخش های آسیب دیده روز گذشته تکمیل و نهادهای مربوط در حال ارسال و تقسیم کمک و نیازهای اساسی برای زلزله زدگان هستند و این در حالی که است که وقوع سه پس لرزه امروز بخش های مختلف مناطق مذکور را لرزاند.

«عارف علوی» رئیس جمهوری و «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، با ابراز تاسف نسبت به زمین لرزه امروز، دستور اقدامات فوری را برای رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان و موقعیت سنجی در مناطق زلزله زده صادر کردند.

سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز از وقوع زلزله در منطقه شمال جمهوری اسلامی پاکستان و کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم آن کشور ابراز تاسف کرد.

مرگبار ترین زمین لرزه پاکستان در دهه های اخیر نیز در کشمیر تحت کنترل این کشور در مهرماه ۱۳۸۴ رخ داد. این زمین لرزه ای به بزرگی ۸.۶ دهم ریشتر در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان، ۷۴ هزار کشته و بیش از سه و نیم میلیون نفر آواره بر جای گذاشت.

روز چهارم آبان ۱۳۹۴ زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۵ریشتر مناطق وسیعی از پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و هند را لرزاند که موجب کشته شدن دست کم ۳۰۰ نفر در پاکستان شد.

در شهریور ۱۳۹۲ (سپتامبر ۲۰۱۳) نیز وقوع زمین لرزه در مناطق مختلف ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان به بزرگی ۷.۷ مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بیش از ۸۵۲ نفر را کشت و هزاران نفر را مصدوم و تحت تاثیر قرار داد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha