تولید و اشتغال مورد حمایت جدی دستگاه قضا است

بیرجند - ایرنا - رئیس‌ کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: تولید و اشتغال مورد حمایت جدی دستگاه قضا است و قضاتی که رای بر تعطیلی واحد تولیدی دهند، کارت زرد دریافت خواهند کرد.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز پنجشنبه در نشست شورای معاونین، روسای حوزه‌های قضایی و دادستان‌های استان خراسان جنوبی افزود: نباید اجازه دهیم اخلالی در کار تولید و اشتغال به وجود آید و قضات هیچ رایی مبنی بر تعطیلی واحد تولیدی صادر نکنند زیرا هیچ کارخانه‌ای نباید تعطیل شود.

وی گفت: کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد و همانطور که در دفاع مقدس مردم و مسئولان فارغ از هرگونه گرایش سیاسی درگیر جنگ بودند امروز هم باید در مقابل جنگ تمام عیار دشمن قرار گیرند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی افزود: امروز هم باید با توجه به اینکه در سال رونق تولید قرار داریم به همان فرهنگ برسیم، دستگاه قضا وظیفه حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری را در دستور کار قرار دهد و در این شرایط خاص از سرمایه گذاری‌های خرد تا کلان حمایت شود.

وی بیان کرد: بخشنامه‌ای در این خصوص به صورت تخصصی از سوی ریاست قوه‌ قضاییه به محاکم قضایی ابلاغ شده است و دستگاه قضا نباید از وظیفه اصلی خود هم خارج شود و اگر مدیری تخلف کرد به صورت ویژه بررسی شود اما تخلف مدیر به تعطیلی واحد تولیدی نینجامد.

حمیدی گفت: هرگونه تخلف در جامعه باید از سوی دادستان به عنوان مدعی‌العموم مورد بررسی قرار گیرد و تیمی در استان شکل خواهد گرفت تا عملکرد شهرستان‌ها را در ارتباط با تولید و اشتغال مورد بررسی قرار دهد.

خدمت به مردم در اولویت دستگاه قضا

وی ادامه داد: ما خدمتگزار مردم هستیم و دستگاه قضایی باید بیش از بقیه دستگاه‌ها به مردم خدمت کند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: روسای محاکم قضایی باید در اتاق خود را به روی مردم باز نگه دارند و یک روز را برای بررسی مشکلات مردم برنامه‌ریزی کنند.

وی گفت: ما مدعی نیستیم که تمام مشکل مردم را حل خواهیم کرد زیرا یکی حاکم و یکی محکوم است اما می‌توان با این روش اعتماد عمومی را به دستگاه قضا جلب کرد.

وی افزود: دسترسی مردم به دستگاه قضایی باید تسهیل شود و باید با مردم زندگی کنیم، در جمع مردم حضور یابیم و نباید بین خود و مردم مرز قایل شویم.

سلامت سازمانی و مبارزه با فساد

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تاکید بر سلامت سازمانی و مبارزه با فساد گفت: دستگاه قضا برای مقابله با فساد باید در بخش درون و برون سازمانی ورود کند و برای تحقق این مهم اول باید از خودمان شروع کنیم.

وی اظهار داشت: مردم فساد را در دستگاه قضایی و دیگر دستگاه‌ها نمی‌توانند بپذیرند و زیبنده نظام نیست بخصوص دستگاه قضایی که مدعی مبارزه با فساد است باید مبرا از آلودگی باشد.

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی باید همواره در دستور کار دستگاه قضا به عنوان یک اولویت باشد تصریح کرد: جرم و آسیب اجتماعی هر دو مهم است و باید بدانیم که مشکلات خانوادگی و حقوقی زیبنده کشور به ویژه این استان نیست.

وی گفت: بارها به آمار طلاق و اختلافات خانوادگی در خراسان جنوبی اشاره کرده‌ام و ممکن است در آمار جزو استان‌های آخر باشیم اما باید روند براساس جمعیت محاسبه شود که این آمار زیبنده نیست.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه اصحاب رسانه و علما به طور جدی برای کاهش این آسیب‌ها تلاش کنند اظهار داشت: این تلاش موجب کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها خواهد شد.

توجه به حقوق عامه به عنوان یک اولویت

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه توجه به حقوق عامه یکی از اولویت‌های دستگاه قضا است گفت: هیچ کس نباید به خود اجازه دهد به حقوق عامه تجاوز کند چه مدیر باشد و چه انسان عادی، ممکن است برخی جرم‌ها شاکی خصوصی نداشته باشد اما دادستان باید به عنوان مدعی‌العموم وارد عمل شود.

وی اظهار داشت: در این شرایط سخت کشور به هیچ وجه به حقوق عامه مردم نباید تعرض شود و اگر اتفاق افتاد دادستان نباید خواب داشته باشد تا حق تضییع شده را برگرداند.

وی توجه به مسایل فرهنگی و معنوی در دادگستری را از دیگر اولویت‌ها عنوان کرد و افزود: اگر به مسایل فرهنگی توجه کنیم انگیزه خدمت در همکاران تقویت می‌شود.

رئیس‌ کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه نماز جماعت تکریم شود اظهار داشت: نباید نماز موجب تعلل در کار مردم شود پس نماز را مختصر اما با حضور مردم برگزار کنید.

وی بیان کرد: ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت نماز طبق بیانات مقام معظم رهبری جایز است و چه ثوابی خواهد داشت تا قلم قضاوت در وقت نماز کنار گذاشته شود و با حضور مردم اقامه شود.

وی همچنین با گرامیداشت هفته وفاع مقدس یادآور شد: مهمترین دستاورد انقلاب و دفاع مقدس ایجاد روحیه مقاومت در ملت ایران و سایر کشورها است.

حمیدی گفت: این مقاومت بعد از ۴۰ سال جهان اسلام را همراه کرده و همانطور که امام خمینی (ره) فرمود انقلاب را به جهان صادر خواهیم کرد امروز محقق شده است.

وی ادامه داد: تفکر امام کشورگشایی نبود بلکه اشاعه تفکر انقلابی و جهادی ملت ایران است که امروز به عنوان بزرگترین دستاورد می‌توان از آن یاد کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: در دستگاه قضایی برای ارتقای این فرهنگ باید تلاش کنیم که صدور دستورات و حکم انقلابی از مهمترین این تلاش‌ها است.

استان مرزی خراسان جنوبی دارای ۱۳ حوزه قضایی و ۱۲۳ قاضی در ۱۱ شهرستان است. 

۳۲۱۵*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =