اجرای موفقیت‌آمیز طرح آزمایشی بهبود کشت زعفران در استهبان

شیراز- ایرنا- کارشناسان کشاورزی استهبان فارس در زمینه بهبود کشت زعفران، طرحی تحقیقاتی را به اجرا گذاشتند که اعلام شد نتیجه این طرح افزایش میزان برداشت این محصول،دو برابر نسبت به قبل است.

 رئیس جهاد کشاورزی منطقه حومه استهبان در این زمینه گفت: با تحقیقاتی که در زمینه میزان برداشت زعفران در استهبان انجام شد به این نتیجه رسیدیم زعفران کاران در ابتدا از میزان کمتر از حد معمول پیاز زعفران برایکشت استفاده می کنند که ما این میزان را به دو برابر میزان عرف افزایش دادیم.

سید مصطفی شرافت در گفت و گو با ایرنا افزود: وقتی ما همه مراحل کشت زعفران را در مزرعه مشاهده کردیم زعفران کاران حین ریختن پیازهای زعفران در زمین برای زیر خاک بردن، بیش از ۹۰ درصد پیازها را به صورت واژگون دفن می کنند که این عمل باعث می شود میزان گل دهی کاهش پیدا کند و تا چند سال کمتر از حد معمول برداشت گل داشته باشیم و باید پیازها را حین کاشت بالا نگه داشت تا به پهلو نیفتند.

وی اظهار داشت: کشاورزان با رعایت این نکات توانستند میزان برداشت زعفران خود را به دو برابر افزایش دهند و پیش بینی شده کلاس های آموزشی و ترویجی به شکل مدرسه در مزرعه به صورت منظم برای کشاورزان برگزار شود و آخرین یافته های تحقیقاتی و کشاورزی نوین در اختیار آنان قرار گیرد تا با افزایش تولید محصولات کشاورزی و کمک به رونق تولید و اقتصاد مقاومتی در زمینه های مختلف کشاورزی به اهداف بلند مدت وزارت جهاد کشاورزی برسیم.

طی چند ماه گذشته طرح های آزمایشی مختلفی در زمینه کشاورزی  به بهره برداری رسیدند که باعث افزایش ۲۰ درصدی میزان برداشت گندم، افزایش ۳۰ درصدی میزان برداشت کلزا و اکنون افزایش دو برابری میزان برداشت زعفران در استهبان  شده است.

برداشت دو برابر زعفران به معنای ۱۰ کیلوگرم زعفران خشک در هکتار است؛ همچنین افزایش ۲۰ درصد گندم یعنی میزان گندم از سه و نیم تن در هکتار به چهار تن و ۳۰۰ کیلوگرم رسیده و  افزایش ۳۰ درصد کلزا که پیشتر ۳ تن در هکتار بوده به تقریبا چهار تن در هکتار رسیده است. 

مراحل تحقیقاتی که کارشناسان جهاد کشاورزی استهبان انجام دادند شامل راه اندازی مزرعه الگویی و هر کدام دو مزرعه با شرایط یکسان ولی یکی با روش سنتی و دومی با توصیه کارشناسان و کشاورزی نوین بدون هزینه و با رعایت میزان بذر مصرفی و زمان مناسب کود دهی و سم زنی و ... بوده است.

استهبان در ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز است. 

۱۸۷۶ 

اخبار مرتبط