ساماندهی باغ موزه هرندی و خانه اوشیدری کرمان تسریع شود

کرمان - ایرنا - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همراهی استاندار کرمان و جمعی از مسئولان استانی از باغ موزه هرندی کرمان و خانه اوشیدری بازدید و بر تسریع ساماندهی این اماکن تاریخی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز پنجشنبه در این بازدید دستور آغاز طرح ساماندهی باغ موزه هرندی را نیز صادر کرد و گفت: به منظور تسریع و تسهیل روند ساماندهی خانه اوشیدری و تبدیل آن به خانه صنایع دستی می توان از ظرفیت و توانمندی های بخش خصوصی استفاده کرد.

باغ موزه هرندی کرمان  سال ۱۲۹۰ قمری با ۲۵ هزار مترمربع وسعت احداث شده و در سال ۱۳۱۳ شمسی به ابوالقاسم هرندی، از تجار مطرح  فروخته شده است.

 این مجموعه در سال ۱۳۵۴ توسط مالک باغ به وزارت فرهنگ و هنر اهدا شده و مدتی به عنوان ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر طبقه همکف ساختمان موجود در آن به‌عنوان موزه سازهای سنتی و طبقه اول آن به‌عنوان موزه باستان‌شناسی مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

باغ موزه هرندی کرمان در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

خانه اوشیدری در کرمان نیز از آثار تاریخی مربوط به دوره قاجاریه است که برای تامین مواد اولیه کارخانه خورشید(کتابخانه ملی) مورد استفاده قرار می گرفته است و فاز اول مرمت خانه تاریخی اوشیدری از خردادماه سال جاری آغاز شده است.

پلان کلی خانه اوشیدری به صورت مستطیل و درون گرا است و اطراف و حیاط آن حجره هایی وجود دارد که عمدتا از مصالح خشت و گل و با پوشش گنبدی است و بعد از اتمام عملیات مرمت، این بنا در قالب بازارچه صنایع دستی احیاء خواهد شد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که شامگاه چهارشنبه وارد استان کرمان شده ضمن دیدارهایی با مسئولان، امروز (پنجشنبه) در نشست با فعالان حوزه گردشگری استان شرکت کرد و اینک در حال بازدید از اماکن مهم تاریخی این استان است.

۷۴۴۰/ ۵۰۵۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha