خرد شدن اراضی کشاورزی رو به افزایش است

تبریز- ایرنا - مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: پدیده خرد شدن اراضی کشاورزی به صورت جدی از پنجاه سال قبل آغاز شده و در دو دهه اخیر به طور نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.

داداش نصیری در حاشیه بازدید از ۲۶۰ هکتار اراضی یکپارچه سازی شده در شهر شربیان شهرستان سراب در گفتگو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب افزود: خرد شدن اراضی کشاورزی از جمله موانع بسیار مهم برای تحقق توسعه پایدار و امنیت غذایی در کشور به شمار می آید.

وی گفت: با وجودی که فرآیندهای طبیعی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و تاریخی زیادی در خردی و پراکنش اراضی کشاورزی در این سالها نقش داشته اند اما نقطه آغازین خرد شدن اراضی زراعی و باغ های کشور به اجرای ناقص قانون اصلاحات ارضی باز می گردد.

وی ادامه داد: اجرای ناقص این قانون و همراه شدن آن با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرها و وجود مقررات دیگری از جمله قانون ارث سبب شد تا بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی کشور به ورطه نابودی کشیده شده و کاربری دیگری غیر از زراعت و باغداری پیدا کنند.

نصیری با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از تغییرکاربری های انجام شده در کشور به خصوص در دو دهه اخیر معلول پدیده خردشدن اراضی کشاورزی است، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۵ قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و با رویکرد تشویقی سعی در حفظ یکپارچگی زمین های کشاورزی دارد.

کارشناس تجمیع و یکپارچه سازی مدیریت امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان هم کاهش رقابت پذیری بخش کشاورزی، عدم رغبت سرمایه گذاری بخش کشاورزی، زمینه سازی در راستای تغییرکاربری های غیرمجاز، تضعیف مدیریت کارآمد در مزارع کشاورزی، کاهش اثربخشی و مانورپذیری ماشین آلات کشاورزی در مزرعه، افزایش هزینه های تولید و غیراقتصادی شدن محصول هدف و کاهش بهره وری بهینه از آب و خاک را از معایب خردشدن اراضی برشمرد.

اقبالی اضافه کرد: اعطای تشویق ها و تسهیلات موضوع این دستورالعمل به شرکت های جدید التاسیس کشت و صنعت ۷۰ تا ۱۰۰ هکتار، تخصیص منابع تسهیلات صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی (بانک های عامل) به منظور خرید و تملک اراضی خرد در جهت تجمیع و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، احداث جاده ها و معابر و راههای دسترسی بین مزارع، تهیه نقشه کاداستر و انجام مطالعات پایه، تامین یارانه نهاده ها و ماشین آلات کشاورزی، ارائه دوره های آموزشی و ترویجی منسجم برای کشاورزان، انتخاب و معرفی کشاورزان نمونه در امر تجمیع و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و اعزام به نمایشگاههای داخلی و خارجی و معرفی به بانکهای عامل جهت اخذ تسهیلات یارانه دار از شاخص ترین مشوق های طرح تجمیع و یکپارچگی اراضی زراعی است.

وی گفت: با اجرایی شدن یکپارچگی اراضی کشاورزی، شاهد افزایش وسعت بهره برداری ها و بهبود مدیریت مزرعه، افزایش بهره وری از آب و خاک، اقتصادی شدن تولید و افزایش درآمد از طریق کاهش هزینه های تولید، سند دار شدن اراضی و استفاده از مشوق های لحاظ شده در قانون در حداقل زمان، افزایش ضریب مکانیزاسیون و اثربخشی تکنولوژی های جدید در مزرعه و اولویت پرداخت تسهیلات سرمایه گذاری در اراضی کشاورزی خواهیم بود.

۳۰۷۱/۳۰۹۳

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha