۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83491190
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر خارجه چین: اختلافات زیادی با آمریکا داریم

پکن- ایرنا- «وانگ یی» وزیر خارجه چین گفت کشورش در یک تقاطع حساس در روابط با آمریکا قرار دارد و دو طرف دارای اختلافات بسیاری هستند.

تلویزیون چین روز جمعه گزارش کرد وزیر خارجه چین در یکی از برنامه های مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد اظهارات شماری از مقام های آن کشور مبنی بر اینکه چین یک تهدید است فقط باعث بروز موانع دیگری در روابط دو کشور می شود.

او گفت که چین و آمریکا دوران بسیار حساسی از مناسبات را تجربه می کنند و اختلافات عدیده ای دارند و از جمله می توان به اختلافات در خصوص حقوق بشر، تجارت و فنآوری اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: برخی می خواهند وانمود کنند چین می خواهد جای آمریکا را بگیرد و خطری برای واشنگتن است اما چنین ایده ای در دستور کار پکن نیست.

وزیر خارجه چین با اشاره به وجود مناقشات فراوان در روابط دو کشور بار دیگر تاکید کرد بجای تهدید دانستن چین باید به دنبال انجام گفت و گو برای حل اختلافات بود.

«وانگ یی» هشدار داد برخوردهای نامناسب در روابط فقط مانع ایجاد می کند و آینده روابط را به خطر می اندازد این در شرایطی است که چین و آمریکا بدون یکدیگر نمی توانند به پیش بروند.

مناسبات تجاری دو کشور بشدت تیره شده و در یک سال گذشته دو طرف تعرفه های تلافی جویانه وضع کرده اند این اظهارات پس از آن مطرح می شود که رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل بارها چین را هدف انتقادهای خود قرار داد.

در همین حال استیون منوچین وزیر بازرگانی آمریکا گفته است دو کشور احتمالا تا دو هفته دیگر یک دور دیگر از مذاکرات تجاری را برای رسیدن به توافق نهایی برگزار می کنند.

وزیر خارجه چین گفت این کشور باعث ایجاد یک میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آمریکا شده است و ۹۷ درصد از شرکت های آمریکایی می گویند از تجارت با چین سود برده اند.

وانگ گفت ما درها را بازتر می کنیم تعرفه ها را کاهش می دهیم و صنایع مالی را شفاف تر و بازتر می کنیم اما برعهده آمریکا است که موانع را برطرف کند و به محدودیت ها پایان دهد.

وی به آمریکا برای تغییر نظام فرهنگی و اجتماعی و سیاست های اقتصادی این کشور هشدار داد و گفت که چین در مقابل این فشارها مقاومت خواهد کرد بهتر است دو کشور اختلافات را درک کنند.

او همچنین گفت که دو کشور نباید در امور داخلی یکدیگر مداخله کنند از جمله اینکه واشنگتن نباید به دنبال ورود به مسایل داخلی تایوان، هنگ کنگ و منطقه خودمختار سین کیانگ چین باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =