۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83490938
۰ نفر

برچسب‌ها

محمد علی طراح موج جدید اعتراضات در مصر کیست ؟

تهران – ایرنا – محمد علی بازرگان و هنرپیشه مصری مقیم اسپانیا در ماه جاری میلادی با انتشار ویدیوهایی در شبکه های مجازی اقدام به افشاگری علیه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور و رهبران این کشور کرده است و مردم مصر را به برگزاری تظاهرات در جمعه گذشته فراخواند و در همین راستا شمار بسیاری از شهروندان مصری جمعه گذشته در میدان «تحریر» قاهره تظاهرات برگزار کردند.

محمد علی که معلوم نیست به یک باره از کجا پیدا شد و از سوی چه کشور و یا نهادی پشتیبانی می شود و با چه انگیزه ای پا به میدان تحولات سیاسی گذاشته است، هم اکنون به عنوان طراح موج جدید اعتراضات در مصر و افشاگر و مخالف السیسی در میان افکار عمومی این کشور به یک قهرمان ملی تبدیل شده است.

** محمد علی کیست ؟

محمد علی در ۱۸ ژانویه ۱۹۷۸ مصادف با ۲۸ دی ۱۳۵۶ به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل رشته حسابداری دانشکده بازرگانی دانشگاه قاهره است .

او سپس به کارگاه آموزش هنرپیشگی پیوست و در سال ۲۰۱۳ در فیلم « القشاش » ( حقه باز ) و به دنبال آن در فیلم های « المعدیه » ( بیماری مسری ) و « البر التانی » ( دومین بیابان ) و سریال « طایع » (فرمانبر) به ایفای نقش پرداخت.

محمد علی در سپتامبر ( ماه جاری ) میلادی مجموعه ای از ویدیوها را در فضای مجازی منتشر کرد و طی آن رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی و شماری از فرماندهان بلندپایه ارتش را به فساد متهم کرد که جنجال گسترده ای را با خود به همراه داشت.

وی در کلیپ های یاد شده مدعی شد که تهدیدهایی از سوی سازمان اطلاعات مصر دریافت کرده است و به دلیل عدم پرداخت تقریبا ده میلیون دلار دستمزدش از سوی ارتش مصر را ترک کرده و رهسپار اسپانیا شده است.

علیرغم همه اینها محمد علی سند و مدرکی برای اثبات ادعاهای خود ارائه نکرده است با این ادعا که تمامی اسناد و مدارک مربوطه در اختیار ارتش قرار دارد. وی گفت در زمان حضورش در داخل مصر نمی توانست از همه این مسائل سخن بگوید زیرا بازداشت شده و یا به قتل می رسید.

مقامات مصر تا کنون به اتهامات محمد علی پاسخی نداده اند. ولی  ارتش با ارائه دادخواستی به دادستان کل محمد علی را به ارتکاب « خیانت  بزرگ» متهم کرده است.

رئیس جمهور مصر در ۱۴ ماه جاری میلادی در واکنش به ادعاهای محمد علی بدون نام بردن از وی ، آنها را « اظهارات خطرناک » توصیف کرده و گفت: هیچ کس نمی تواند اعتماد موجود میان نیروهای مسلح و فرمانده کل ارتش با مردم را برهم بزند.

السیسی تاکید کرد که به عنوان رئیس جمهور کشور فرد « شریف و امین و مخلصی » است. وی در ارتباط با اظهارات محمد علی در مورد کاخ های جدید ریاست جمهوری در مناطق مختلف مصر مدعی شد که این کاخ ها را برای خود نمی سازد بلکه آنها را برای شکل گیری مصر جدید می سازد.

محمد علی در پاسخ السیسی در ویدیویی از مصری ها خواست تا در استان های مصر علیه السیسی گردهم جمع شوند و در هشتگ  « # بس است – ای سیسی " » شرکت کنند تا بدین ترتیب ملت مصر مخالفت خود را با ادامه حاکمیت السیسی اعلام کنند و اگر هشتگ به بیش از ۳۰ میلیون توئیت برسد، السیسی باید از قدرت کناره گیری کند.

این در حالی است که هشتگ مزبور ظرف کمتر از ۲۴ ساعت به بیش از یک میلیون توئیت رسید.

محمد علی از مصری ها خواست تا جمعه گذشته ۲۰ سپتامبر به خیابان ها آمده و مخالفت خود را با ادامه حاکمیت السیسی اعلام کنند . وی از  « محمد زکی » وزیر دفاع مصر خواست تا در پاسخ به خواست و اراده ملت، السیسی را از قدرت کنار گذاشته و بازداشت کند.

شماری از مردم مصر به درخواست محمد علی پاسخ مثبت دادند و پس از مسابقه فوتبال دو تیم الاهلی و الزمالک به میدان «التحریر» و میدان «الشون» در محله الکبری قاهره و برخی از استان ها آمدند تا مخالفت خود را با حاکمیت السیسی اعلام کنند.  

یک نهاد مدافع حقوق بشر خاطرنشان کرد که اطلاعاتی دریافت کرده است دال بر اینکه ۴۵ شهروند مصری در شهرهای قاهره ، اسکندریه ، دمنهور ، دمیاط و محله الکبری در تظاهرات بازداشت شدند.

این در حالی است که یک شاهد عینی ابراز داشت تعداد شهروندان بازداشت شده چند برابر رقم یاد شده است .

تظاهرات یک روز پس از آن یعنی شنبه گذشته در شهر سوئز از سر گرفته شد و همچنین نیروهای امنیتی تظاهرات شبانه را پراکنده کرده و ۵۰ تن از تظاهرکنندگان را دستگیر کردند.

محمد علی همچنین امروز از مصری ها خواست تا جمعه آینده با شعار « انقلاب ملت » علیه السیسی و دولت متبوع وی تظاهرات برگزار کنند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =