بانک‌ها آیین‌نامه جدید قانون چک را اجرا کنند

سمنان- ایرنا- رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌خودرو استان سمنان گفت: بانک‌ها آیین‌نامه جدید قانون چک به منظور کاهش کاغذبازی اداری و حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی را اجرا کنند.

رستم سعداللهی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اصلاح قانون چک در نشست هیات دولت سال ۹۷ به تصویب رسید که این قانون با وجود گذشت یکسال، تاکنون در گام اجرایی قرار نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: قبل از تصویب این آیین‌نامه، فعالان اقتصادی که چک برگشتی داشتند برای دریافت چک جدید می بایست پنج تا هفت سال صبر می کردند که این رویه اکنون به نفع تولیدکننده اصلاح شد.

رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌خودرو استان سمنان ادامه داد: اکنون مدت زمان دریافت چک جدید برای فعالان اقتصادی که دارای چک برگشتی هستند براساس قانون جدید چک به سه سال کاهش یافت و بدون تدوین هیچ آیین نامه‌ای نسبت به اجرای این قانون حکم داده شده است.

سعداللهی تصریح کرد: بانک‌ها در اجرای قوانین حمایت از تولید انگیزه چندانی ندارند و بدون توجه به این موضوع به مسایل مربوط به آیین‌نامه داخلی توجه دارند.

وی اضافه کرد: قوانین جامع در راستای توسعه اقتصادی به معنی واقعی قابل اجرا نیست چراکه دستگاه‌های اجرایی به جای آنکه بگویند قانون چه می گوید درصدد آن هستند که آیین‌نامه های سالانه و داخلی خود را ملاک کار قرار دهند.

رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان گفت: حمایت از واحدهای صنعتی نباید در حد شعار باقی بماند و با عزم مثال زدنی می توان توسعه را برای کشور به ارمغان آورد.

استان سمنان حدود ۲ هزار و ۱۰ پروانه بهره برداری واحدهای تولیدی و صنعتی دارد، سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص استان حدود ۲۲ درصد است.

۷۳۳۹/۷۴۰۸

اخبار مرتبط