ریزش شاخص بورس بعید است

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه احتمال ریزش شاخص بورس در بازار بعید به نظر می‌رسد، گفت: اصلاح شاخص بورس بعد از این همه رشد وجود دارد که در این زمینه می‌توان گفت این اصلاح بعد از رشدهای سنگین طبیعی است و باید رخ دهد.

«مهدی کباری» امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا احتمال ریزش شاخص بورس وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: با توجه به روند موجود در معاملات بازار سرمایه در ابتدا باید وضعیت بازارهای موازی با بورس مورد بررسی قرار گیرند.

وی اظهار داشت: اگر سهامداران بخواهند به دلیل رشد چشمگیر بازار سرمایه و ترس از ریزش شاخص بورس تصمیم به فروش سهام و خروج از بازار سرمایه بگیرند باید به این نکته توجه کنند که به دنبال سرمایه‌گذاری در کدام یک از بازارهای موازی با بورس هستند.

کباری خاطرنشان کرد: از نظر بسیاری از کارشناسان بازار مسکن تا پایان سال با افت قیمت ۳۰ درصدی مواجه می‌شود و بازار ارز هم با تدابیر اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی به ثبات رسیده است.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، در ۶ ماه دوم سال تصور افزایش قیمت دلار وجود ندارد و قیمت این ارز در همین محدوده های قیمتی باقی خواهد ماند.

وی افزود: سکه به تبع قیمت دلار در حرکت است و چندان بازار جذابی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد نکرده است.

کباری با بیان اینکه بازار سرمایه در موقعیت کنونی تنها بازاری است که می‌تواند نقدینگی مردم را مورد حمایت قرار دهد، اظهار داشت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازار ریزش نخواهد داشت و اگر قرار است افتی را تجربه کند فقط در شرکت های کوچک که با رشد حبابی و غیرکارشناسی همراه بودند رخ خواهد داد و صف فروش  برای اینگونه سهام‌ها ایجاد می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: براساس کلیت بازار، سهم‌هایی را که در نیمه نخست سال حرکت معقول و کارشناسی داشتند خطری تهدید نمی‌کند و به نظر می‌رسد بازار در نیمه دوم سال به سمت سهم‌های بزرگ در حرکت خواهد بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قوانین بازار پایه رشد سهام این گروه مورد کنترل قرار گرفتند، افزود: این احتمال وجود دارد سهام شرکت‌های کوچک در بازار پایه که رشد حیرت انگیزی را تجربه کرده بودند با افت همراه شوند.

کباری با تاکید بر اینکه احتمال ریزش شاخص بورس در بازار بعید به نظر می‌رسد، گفت: اصلاح شاخص بورس بعد از این همه رشد وجود دارد که در این زمینه می توان گفت این اصلاح بعد از رشدهای سنگین طبیعی است و باید اتفاق بیوفتد.

این کارشناس بازارسرمایه معتقد است، این بازار تا پایان سال به رشد ادامه خواهد داد و سهامداران به سمت شرکت های بزرگ مانند پتروشیمی و فلزات پیش خواهند رفت که رشد خوبی را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه بعید است که شاخص بورس به دلیل برخی از تنش‌های سیاسی با ریزش همراه شود، گفت: به نظر می‌رسد که در ۶ ماه دوم سال تنش‌های سیاسی کاهش یابد  و آرامش سیاسی بهتری را در این مدت شاهد خواهیم بود.

کباری اظهار داشت: بازار زمانی ریزش سنگین را تجربه می‌کند که قرار باشد سرمایه‌ها به سمت بازار دیگری ورود کنند اما اکنون هیچ یک از بازارها از موقعیت مناسب برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه صنعت بانکداری از جمله صنایعی است که از رشد بازار سرمایه جا مانده است، افزود: بازار سرمایه متناسب با دیگر بازارها رشد نکرده و همچنان جا برای رشد دارد به همین دلیل سرمایه‌ها به سمت این بازار ورود خواهند بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha