کارشناس تاریخ: سیستانیان نخستین خونخواهان امام حسین(ع) هستند

زاهدان- ایرنا- کارشناس تاریخ اسلام گفت:مردم سیستان نخستین خونخواهان امام حسین(ع) پس از واقعه عاشورا بودند در حالیکه توابین و مختار پس از آنان قیام کردند.

محمدحسین رجبی دوانی روز سه‌شنبه در اجتماع پاسداشت نخستین قیام مردم سیستان به خونخواهی امام حسین(ع) در زابل اظهار داشت: مردم این منطقه به محض شنیدن فاجعه کربلا به خروش آمدند و ندای خونخواهی از امام حسین(ع) را سردادند.

وی با بیان اینکه مردم سیستان در زمانی به خوانخواهی امام حسین(ع) قیام کردند که یزید در اوج قدرت بود، افزود: فرمانروای وقت منطقه نتوانست در مقابل حرکت مردم ایستادگی کند.

کارشناس تاریخ اسلام تاکید کرد: این حرکت ماه‌ها به طول انجامید که پس از دلجویی فرمانروا و سپردن تعهداتی به مردم، این حرکت فروکش کرد.

وی با بیان اینکه خوارج هیچ ربطی به مردم سیستان ندارند تصریح کرد: برخی از بیماردلان وقتی اجتماع بزرگ امروز سیستانیان را ببینند عنوان می‌کنند که سیستان پایگاه خوارج بوده در حالیکه خوارج از عربها برخواستند.

رجبی دوانی افزود: سیستان یکی از قدیمی‌ترین مناطق تمدنی ایران پیش از اسلام و پس از آن بوده است.

وی بیان کرد: بزرگترین و مهمترین افتخار مردم سیستان در دفاع از اهل بیت(ع) آن هم در موقعیتی که دشمن به گونه‌ای عمل کرد که به ساحت مقدس امیرمومنان علی (ع) اهانت شود اما در شرقی‌ترین و دورترین نقطه اسلام مردم این منطقه به خاندان پیامبر(ص) توهین نکردند.

این کارشناس تاریخ اسلام گفت: پس از ورود اسلام به ایران متاسفانه بر خلاف تعالیم فاتحان، ایرانیان را شهروند درجه ۲ و موالی نام نهادند.

وی بیان کرد: مسئولان قدردان مردم ولایتمدار سیستان باشند و بدرستی برای رفع فقر و محرومیت‌های این منطقه تلاش کنند.

۷۳۱۷**۳۲۱۳

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =