ناآرامی های اخیر دستاویز مصر برای تسویه مخالفان سیاسی

تهران – ایرنا – دولت مصر به دنبال تحولات اخیر این کشور با دستاویز قرار دادن این حوادث، بازداشت و تسویه فیزیکی مخالفان سیاسی خود را در پیش گرفته است.

تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره در  امروز / چهارشنبه / نوشت: وزارت کشور مصر شب گذشته با صدور بیانیه ای از کشته شدن شش تن از اعضای جماعت اخوان المسلمین توسط نیروهای امنیتی خبر داد اما نام افراد کشته شده را اعلام نکرد.

در بیانیه مزبور آمده است : این شش نفر هنگام یورش نیروهای پلیس به پناهگاه شان در شهرک « ششم اکتبر » استان « الجیزه » واقع در غرب قاهره کشته شدند.

وزارت کشور مصر که جماعت اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی می داند، همچنین مدعی شد که افراد کشته شده در صدد انجام عملیات تروریستی در آینده بودند.

نهادهای مدافع حقوق بشر از کشته شدن این شش اخوانی به عنوان یک « اقدام غیرقانونی » نام برده و اعلام کردند که نیروهای امنیتی مصر همزمان با آن موج بازداشت مخالفان در استان های این کشور از جمله « قاهره » ، « اسکندریه » ، « سوئز» و « دقهلیه » را آغاز کرده اند.

این در حالی است که « محمد علی » هنرپیشه و بازرگان مصری مقیم اسپانیا با انتشار ویدیویی در شبکه های مجازی از مردم مصر خواست تا جمعه آینده با شعار « انقلاب ملت » علیه دولت تظاهرات برگزار کنند.

"محمدعلی" طراح موج جدید اعتراضات در مصر ۱۵ سال با ارتش این کشور همکاری داشته و به تازگی با افشاگری های خود درباره فساد خانواده « عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر، موجی از خشم فزآینده در مردم این کشور برانگیخته است و ادامه این روند باعث شد تا قاهره پایتخت به ویژه "میدان التحریر" این شهر و چند شهر دیگر به مدت یک هفته ملتهب شود.

جمعی از مردم مصر از جمعه گذشته با تجمع در میدان «التحریر» قاهره شعارهایی علیه «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور سر دادند.

به نظر می رسد این تظاهرات سرفصل یک برهه جدید سیاسی در مصر به شمار می رود و می توان از آن به عنوان آغازگر « بهار عربی » جدید در این کشور نام برد.

این تظاهرات نخستین حرکت اعتراض آمیز ضد دولتی مردم در میدان التحریر پس از سال ۲۰۱۱ به عنوان سرآغاز بیداری اسلامی در مصر به شمار می رود که به دنبال آن به حاکمیت سی ساله « حسنی مبارک » رئیس جمهوری پیشین مصر پایان داد.

برپایی تظاهرات ضد دولتی در مصر چند ساعت پس از آن روی داد که السیسی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قاهره را به مقصد نیویورک ترک کرد.

منابع خبری گزارش دادند که نیروهای امنیتی مصر جمعه و شنبه گذشته بیش از ۶۵۰ شهروند معترض را در تظاهرات برگزار شده علیه عبدالفتاح السیسی بازداشت کردند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =