منابع طبیعی سردشت به خودرو اطفای حریق مجهز شد

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: در راستای تامین و تجهیز سامانه اطفای حریق این مدیریت، یک‌دستگاه خودرو ویژه عملیات مهار آتش‌سوزی به این شهرستان تحویل داده شد.

سیدکامل حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این خودرو مجهز به دستگاه‌های جدید و کامل اطفای حریق است که کارایی بسیار خوبی را برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها دارد، افزود: این خودرو از نوع «آمیکوی مدل آراز» است و برای خرید و تکمیل امکانات اطفای حریق این خودرو چهار میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اضافه کرد: این خودرو دارای قدرت دیفرانسل اتوماتیک، مخزن آب ۸۰۰ لیتری، فشار ماکزیمم ۲ دهم بار، قابل اتصال به پمپ، مخزن فوم ۸۰ لیتری، مخزن ذخیره آب جهت هواگیری پمپ ۳۰ لیتری، موتور دیزلی، عملکرد قدرت ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه در فشار ۶ باری است.

وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع آتش‌سوزی‌ عرصه‌های ملی با وجود پوشش خشک علفی زیر اشکوب و اراضی جنگلی در این شهرستان و همچنین سخت‌گذر بودن این منطقه،  تامین تجهیزات و امکانات اطفای حریق یکی از نیازهای اساسی این شهرستان است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت اظهار داشت: این دستگاه می‌تواند جنگل‌های بانه در استان کردستان، سردشت، پیرانشهر و مهاباد در آذربایجان‌غربی را پوشش دهد.

وی بیان کرد: برای تکمیل و تجهیز بخش ماشین‌آلات و ادوات اطفای حریق درخواست تخصیص اقلامی چون کفش و لباس مخصوص اطفای حریق، شلنگ مخصوص یدک آب، دبه‌های آب پلاستیکی شیردار، کوله‌پشتی آب، شن‌کش، آتش‌کوب، بیل مخصوص، چراغ‌قوه و برخی اقلام مورد نیاز دیگر به اداره کل مربوطه داده شده است.

«حسینی»، تاکید کرد: همراهی و مشارکت مردم از مهمترین عوامل مقابله با آتش‌سوزی های احتمالی در عرصه های ملی و منابع طبیعی استان است و مردم می‌توانند با رعایت موارد ایمنی از این امر جلوگیری کنند.

سردشت دارای ۱۵۰ هزار هکتار مساحت است؛ این شهرستان با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجانغربی را دارد؛ جنگل‌های این شهرستان جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.

در سطح این شهرستان یک منطقه حفاظت شده نیز به مساحت ۱۱ هزار هکتار در منطقه میرآباد قرار دارد که از گونه‌های شاخص و کمیاب آن می‌توان به خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، گراز وحشی و سمندر کردستانی و لاک پشت مهمیزی اشاره کرد.
مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح شهرستان سردشت بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از ۱۰۰ گونه دیگر است.

جنگل‌های این شهرستان مردادماه سالجاری  دچار آتش‌سوزی شد که براثر آن بیش از ۲۰ هکتار از جنگل‌های منطقه «ملاشیخ» و «شینوه» طعمه حریق شد.
این حریق که در مناطق سخت‌گذر و شیب‌دار جنگلی این منطقه روی داد به دلیل آنکه خودروهای آتش نشانی قادر به تردد در آن منطقه نبودند، مهار آتش تنها با کمک نیروهای امدادی و بصورت دستی انجام شد.

۷۵۶۲/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha