۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۷
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83490000
۰ نفر
عفو بین الملل خواستار محکومیت سرکوب مردم در مصر شد

تهران-ایرنا- سازمان عفو بین الملل همزمان با حضور رهبران جهانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار محکومیت صریح اقدامات سرکوبگرانه علیه مخالفان دولت مصر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درحالی که این روزها قاهره و شهرهای دیگر مصر شاهد اعتراضات خیابانی مردمی ضد دولت عبدالفتاح السیسی است و شمار زیادی از معترضین بازداشت شده و نیروهای امنیتی سعی در پراکنده کردن معترضین داشته اند، سازمان عفو بین الملل خواستار محکومیت اقدامات سرکوب گرانه دولتی در این کشور شد.

این سازمان از مقام های کشورها که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده اند خواست تا صریحا هرگونه اقدام سرکوب گرانه علیه شهروندان مصری معترض را محکوم کنند.

عفو بین الملل اقدامات دولت السیسی ضد مخالفان را "حمله سرکوبگرانه" خوانده است این درحالی است که عبدالفتاح السیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت دارد.

این سازمان گزارش داد که در اعتراض های اخیر دستکم ۵۹ نفر بازداشت شده اند اما سازمان های حقوق بشری مصری اعلام می کنند که صدها نفر در استان های مختلف این کشور بازداشت شده اند.

سازمان مصری حقوق اقتصادی و اجتماعی مدعی شد که ۹۶۷ نفر در اعتراض های روزهای ۲۴ تا۱۹ سپتامبر جاری بازداشت شده اند.

از سوی دیگر کمیسریای مصری حقوق بشر و آزادی ها در بیانیه اعلام کرد که در موج بازداشت ها بیش از ۶۰۶ شرکت کننده در اعتراض های مسالمت آمیز دستگیر شده اند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران نیز در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد از بازداشت روزنامه نگاران این کشور در زمان پوشش اعتراض های روزهای جمعه و  شنبه گذشته در قاهره و شهروهای دیگر خبرداده و خواستار کناره گیری

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور از قدرت شد.

تظاهرات مردم مصر علیه السیسی از روز جمعه شروع شد و معترضان در شهرهای مختلف این کشور خواستار برکناری رئیس جمهوری کنونی هستند.

روز جمعه مردم مصر به دعوت «محمد علی» بازیگر و تاجر مشهور مصر در اعتراض به ناعدالتی ها و فساد حاکم در بدنه دولت و ارتش به میدان التحریر آمدند.

در همین راستا مکرم محمد احمد رئیس شورای عالی رسانه های مصر در  مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی عربی گفت که مقامات مصری در تلاش برای فیلتر کردن برخی از رسانه های خبری هستند.

تظاهرات اخیر در مصر، نخستین حرکت اعتراضی ضد دولتی در میدان التحریر پس از سال ۲۰۱۱ و آغاز بیداری اسلامی در مصر است که به دنبال آن به حکومت سی ساله "حسنی مبارک" رئیس جمهوری پیشین مصر پایان داد.

در همین حال دیده بان حقوق بشر روز شنبه با صدور بیانیه ای از مقامات مصر خواست تا هرچه سریع تر افرادی را که در پی تظاهرات دو روز اخیر در این کشور بازداشت شده اند، آزاد کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =