کیودو: ایران، محور نشست آبه و ترامپ است

پکن- ایرنا- «کیودو» خبرگزاری رسمی ژاپن در گزارشی ضمن بازتاب دیدار «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن با «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، نوشت: کاهش تنش ها با ایران، محور دیدار آبه با ترامپ رییس جمهوری آمریکاست که قرار است امروز چهارشنبه به وقت محلی برگزار شود.

کیودو با اشاره به دیدار مقامات ارشد ایران و ژاپن ادامه داد: ژاپن همواره از صلح و امنیت در تنگه هرمز و خلیج فارس حمایت کرده و از قرارداد هسته ای ایران موسوم به برجام نیز دفاع کرده است.

گزارش می افزاید؛ ژاپن که بشدت به نفت و انرژی خاورمیانه و خلیج فارس نیاز دارد، تلاش های خود را بکار بسته است تا از طریق کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا، ضمن تقویت صلح در منطقه، نیازهای انرژی خود را نیز در امنیت تأمین کند.

کیودو می گوید؛ نخست وزیر ژاپن روز سه شنبه در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته است که ژاپن انتظار دارد ایران نقش سازنده ای در تثبیت صلح در خاورمیانه ایفا کند.

آبه همچنین از ایران خواسته است؛ مسؤولیت خود را به عنوان یک کشور محوری در خلیج فارس برای اطمینان از ایمنی حمل و نقل کشتی ها انجام دهد؛ امنیت خلیج فارس یک مسأله مهم برای ژاپن است؛ زیرا این کشور به نفت خاورمیانه وابستگی زیادی دارد.

گزارش می افزاید: حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به سفر اخیر آقای آبه به تهران، بر پیگیری اجرای هرچه سریعتر توافقات این سفر تأکید کرد.

روحانی در این دیدار بر حفظ و توسعه روابط تهران- توکیو در تمامی زمینه ها تأکید و از تلاش های دولت ژاپن برای حفظ و اجرای کامل و تداوم برجام تشکر کرد.

وی همچنین بر ضرورت تداوم تلاش های دولت ژاپن برای گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه ها و به ویژه روابط اقتصادی تأکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha