اقتدار پدر در خانواده از بسیاری ناهنجاری‌ها پیشگیری می‌کند

یزد- ایرنا- کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان یزد از پدر با عنوان عمود خیمه زندگی و مسئول خانواده‌ یاد کرد و گفت: در صورت تضعیف جایگاه و اقتدارش اتفاق ناخوشایند رخ می‌دهد و آسیب‌ در جامعه بروز می‌کند.

سید محمدرضا قائم محمدی روز سه‌شنبه در کارگاه آموزشی فرزند پروری که در مرکز فنی و حرفه‌ای امام خمینی(ره) میبد برگزار شد، با اشاره به نقش و جایگاه پدر در خانواده اظهار داشت: حضورش به معنای ضرب و شتم و زور نیست بلکه جایگاه وی در فرآیند تربیت فرزندان حرف شنوی به جهت اقتدارش است.

وی  فاصله و جدایی بین پدر و مادر را موجب از بین رفتن اقتدار و جایگاه پدر خانواده دانست و تاکید کرد: در صورت وجود هماهنگی و برقراری ارتباط  صمیمانه میان مرد و زن، آنها  فرزندانی خوبی را برای آینده تربیت و پرورش می‌دهند.

قائم محمدی همچنین وجود مقررات و قانون را در زندگی افراد مهم برشمرد و افزود: اعضای خانواده باید برای برقراری نظم و مسئولیت‌پذیری آماده باشند و برای انجام امور از سوی فرزندان شرط و شروط تعیین کرد تا کارها را به خوبی انجام دهند.

کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی یزد تصریج کرد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم تربیت صحیح فرزندان ، فرزند سالاری در تعدادیی از خانواده‌ها رواج دارد ، هنوز مادرانی هستند که برای بچه‌های خود لقمه می‌گیرند.

قائم محمدی در ادامه با اشاره به اینکه فرآیند تربیت سه دوره هفت ساله است، خاطرنشان کرد: در هفت سال اول ضمن نظارت بر فعالیت بچه‌ها باید آنها را آزاد گذاشت در هفت سال دوم باید آنها را از ارتکاب اشتباه بازداشت تا حرف شنوی داشته باشند و اگر در این ۲ دوره آنها با شیوه درست تربیت شوند در هفت سال سوم مشاوران خوبی و افراد موفقی هستند.

کارشناس بهزیستی یادآور شد: فرزندان ما باید مهارت حل مساله و تصمیم گیری را بیاموزند تا بتوانند مشکلات خود را در زندگی رفع کنند.

وی اضافه کرد : در حوزه سلامت اجتماعی ، برخورد با آسیب‌ها در سه سطح پیشگیری از آسیب و توانمند کردن افراد در برابر آسیب ، درمان فرد آسیب دیده و نیز کمک به فرد آسیب دیده برای غرق نشدن بیشتر در آسیب‌هاست.

کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی یزد اظهار داشت : سالم زیستن در عصری که دنیا دهکده جهانی است سخت است ، فرزندان ما به راحتی با وجود برخی محدودیت‌ها در فضای مجازی به انبوهی از اطلاعات در ارتباط با کلمات ناهنجار دسترسی دارند، بایستی پدر و مادر بچه‌ها را در استفاده از فضای مجازی کنترل کنند.

وی بعد از تاثیر فضای مجازی به نقش دوستان در ابتلای افراد به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: بچه‌ها علاوه بر فضای مجازی از دوستان و پدر و مادر خود تاثیر می‌پذیرند و در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی نیاز به محبت دارند.

قائم محمدی خاطرنشان کرد: کارکرد خانواده برای فرزندان به خصوص از زمان بلوغ جسمانی تا بلوغ اجتماعی باید به گونه‌ای باشد که پدر و مادر با مدیریت بتوانند نسلی که سازنده نسل بعد هستند به خوبی تربیت کند.

این کارشناس بهزیستی تصریح کرد : اگر توانستیم فرزندان خود را به خوبی تربیت کنیم، کار مهمی را انجام داده‌ایم به دست آوردن دارایی چندان اهمیت ندارد آنچه مهم و ماندگار است فرزندان صالح که حاصل تربیت والدین برای پرورش و تربیت نسل‌های بعدی و ادامه مسیر بشریت است.

مرکز شهرستان ۱۰۴ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

۹۹۳۴ / ۲۰۴۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =