۷۰۰ خراسانی راوی دفاع مقدس هستند

مشهد- ایرنا- ۷۰۰ روای در زمینه بازگویی خاطرات، وقایع و حماسه‌های دوران دفاع مقدس در قالب "انجمن راویان فتح رضوی" در سطح خراسان رضوی فعالیت دارند.

رئیس هیات مدیره موسسه مردم‌نهاد "انجمن راویان فتح رضوی" روز سه‌شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: همه راویان فعال حوزه دفاع مقدس در سطح خراسان رضوی در قالب این موسسه ساماندهی شده اند.  

عباس آرانیان شمار راویان زن این انجمن را نیز ۱۰ نفر اعلام و بیان کرد: این تعداد بیشتر همسران و خواهران شهدای مدافع حرم هستد که با "انجمن راویان فتح رضوی" همکاری دارند. راهبرد بلندمدت این موسسه مردم‌نهاد تربیت هفت هزار طلبه و دانشجوی آموزش دیده در زمینه روایتگری دفاع مقدس است.

وی بر لزوم ایجاد ارتباط آموزشی با طیف کودک و جوان در خصوص روایت رویدادهای دفاع مقدس نیز تاکید و بیان کرد: تربیت روایتگران جوان در این راستا انجام می شود و باید به این نکته توجه داشت که روایتگری در قالب قدیمی مبتنی بر بیان شفاهی، اقدامی کارگشا نیست. می‌بایست در این حوزه از امکانات، تصاویر متحرک، آهنگهای مخصوص و پرده خوانیهای ویژه کودکان و نوجوانان نیز بهره گرفت.  

رئیس هیات مدیره موسسه مردم‌نهاد "انجمن راویان فتح رضوی" در ادامه همچنین به مشکلات مالی سازمانهای مردم‌نهاد اشاره و بیان کرد: تامین اقلام و امکانات تبلیغی نیازمند حمایت است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمینه اعزام راوی به مناطق جنگی، ارائه امکانات و اقامت راویان و موارد مشابه ما را حمایت کرده است.  

وی به همکاری "هیات معارف جنگ ارتش در قرارگاه منطقه ای شمال شرق" نیز اشاره و بیان کرد: همین ارتباط و همکاری با سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس هم وجود دارد.  

آریانیان افزود: "سازمان مردم‌نهاد سنگرسازان بی‌سنگر" متشکل از نیروهای قدیمی جهاد سازندگی خراسان رضوی و همچنین "موسسه پیام آزادگان" متشکل از آزادگان سرافراز این استان هم "انجمن راویان فتح رضوی" را در عرصه روایتگری حمایت کرده و با راویان موسسه همکاری دارند.

وی ادامه داد: در روزهای گرامیداشت هفته دفاع مقدس این موسسه روزانه تا ۵۰ روایتگر را برای اجرای برنامه به مراکز آموزشی،  نهادها و ادارات در سطح کلانشهر مشهد اعزام می کند.

رئیس موسسه انجمن راویان فتح رضوی گفت: این موسسه در ۱۲ شهرستان استان خراسان رضوی نمایندگی دارد. راویان از طریق همین دفاتر به مراکز و موسساتی که خواستار اجرای برنامه های روایتگری دفاع مقدس هستند اعزام می شوند.

مدیر پیشکسوتان جهاد سازندگی و مقاومت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شمار روایتگران آموزش دیده دفاع مقدس در این استان ۷۰۰ نفر است.

سید محمود قاسمی افزود: همه فعالیتهای مرتبط با روایت رویدادهای هشت سال دفاع مقدس هم اینک در انجمن راویان فتح رضوی متمرکز است.  

"لشکر پنج نصر، لشکر ۲۱ امام رضا(ع)، لشکر ویژه شهدای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و لشکر ۷۷ ارتش پیروز ثامن‌الائمه(ع) به همراه چندین تیپ و گروه مهندسی مستقل سپاه، ارتش و جهاد سازندگی" عمده‌ترین یگانهای نظامی مدافع میهن اسلامی از خراسان در دوران سال دفاع مقدس در سراسر جبهه‌های هشت سال جنگ تحمیلی بودند.

خراسان رضوی ۱۷ هزار و ۲۲۶ شهید، ۴۹ هزار و ۲۸۶ جانباز و سه هزار و ۳۹۶ آزاده در راه تحقق آرمانهای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است.

۳۲۲۱/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =