۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۸
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83488603
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ارتش برزیل ۶۳تن را در جریان اطفاء حریق آمازون دستگیر کرد

تهران – ایرنا – خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از وزیر دفاع برزیل خبرداد که درجریان مشارکت نیروهای نظامی این کشور در اطفاء حریق جنگل های آمازون ۶۳ تن دستگیر و میزان جریمه های صادر شده از ۸ میلیون دلار فراتر رفت.

ژایر بولسونارو رئیس جمهوری راست گرای برزیل پس از بالاگرفتن انتقادها از نحوه مدیریت این حوادث، دستور گسیل نیروهای نظامی را به این منطقه داد.عملیات مزبور تا ۲۴ اکتبر (۲ آبان) تمدید شده است.

فرناندو آزودو وزیر دفاع دیروز(دوشنبه)در کنفرانسی خبری اعلام کرد که ارتش برای مبارزه با آتش سوزی های آمازون ۵۷۱ یورش زمینی و ۲۵۰ یورش هوایی انجام داده است.

به گفته آزودو، تحقیقات موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل نشان می دهد که در ماه اوت ۳۰ هزار و ۹۰۱ مورد آتش سوزی در منطقه آمازون ثبت شد که سه برابر بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸ بود.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه به تازگی اعلام کرد که سران کشورهای عضو گروه ۷ وعده داده‌اند حدود ۲۰ میلیون دلار برای کمک به مقابله با آتش‌سوزی در جنگل های آمازون اختصاص دهند. بولسونارو این وعده را تلاش برای خرید حق حاکمیت برزیل دانست و آن را محکوم کرد.

وی افزود که تعداد آتش سوزی های ثبت شده در ماه سپتامبر ۱۷ هزار و ۹۵ مورد بود که بسیار کمتر از میانگین تاریخی ۳۳ هزار و ۴۲۶ آتش سوزی در زمان مشابه است. با این حال وی از آتش سوزی در برخی از مناطق آمازون به خصوص مناطق مرکزی آن ابراز نگرانی کرد.

جنگل های آمازون که ۲۰ درصد اکسیژن جهان را تامین می کند، کشورهایی از جمله برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پاراگوئه، پرو و بولیوی را دربر می گیرد.

برخی کارشناسان یکی از عوامل مهم آتش سوزی های اخیر در جنگل های آمازون را  فعالیت های انسان اعلام کرده و معتقدند دهه ها زمان می برد تا تنوع زیست محیطی از دست رفته بدنبال آتش سوزی گسترده در آمازون بار دیگر احیا شود، حتی برخی کارشناسان برآورد کرده اند چندین قرن طول خواهد کشید برخی از این گونه های گیاهی و جانوری از دست رفته بار دیگر در جنگل های آمازون مشاهده شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =