۲ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 2492
کد خبر: 83488588
۰ نفر

برچسب‌ها

استرس، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: استرس و سبک زندگی نادرست در ابتلا به بیماری آلزایمر بسیار تاثیرگذار است؛‌ از این رو با دوری از استرس های روزمره و پیروی از سبک زندگی سالم می توان از بروز این بیماری تا میزان قابل توجهی پیشگیری کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، فاطمه خمسه روز سه شنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: آلزایمر بیماری است که سلول های مغز را به سرعت تخریب می کند و قابل برگشت نیست.

وی اظهار داشت: سن از شایعترین عوامل ابتلا به این بیماری است به طوری که از هر ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال یک نفر به این بیماری مبتلا می شود؛ ۳۰ درصد در افراد ۶۵ تا ۷۴ سال، ۱۷ درصد در افراد ۷۴ تا ۸۵ سال و ۳۲ درصد در افراد بالای ۸۵ سال آلزایمر دیده می شود.

این نورولوژیست با بیان اینکه استرس و سبک زندگی در ابتلا به آلزایمر بسیار نقش دارد، ادامه داد: افرادی که دچار این بیماری می شوند، مشکلات بسیاری در لباس پوشیدن داشته و اختلال به خواب و رفتار پیدا کرده و عفونت های مکرر دارند.

خمسه تصریح کرد: میزان پیشرفت به آلزایمر را نمی توان از قبل پیش بینی کرد، بهتر است هر چه زودتر از زمان تشخیص به موقع بیماری و زمانی که فرد مبتلا قادر به تصمیم گیری است، از عوارض آن پیشگیری کرد.

ننگ و ترس از آلزایمر

غلامرضا حاجتی روانپزشک و عضو هیات مدیره انجمن نیز در این نشست گفت: ننگ و ترس از آلزایمر در جامعه باعث شده است مبتلایان و خانواده های آنها به دنبال مشاوره و درمان زودرس نروند.

وی اظهار داشت: در حالی که تشخیص زودهنگام بار بیماری آلزایمر را می کاهد، جامعه سالمندی ما رو به افزایش است و هنوز ۵۰ درصد بیماران به سمت درمان نمی روند.

حاجتی ادامه داد: بر اساس نتایج یک تحقیق در جهان که روی ۷۰ هزار نفر در ۱۵۵ کشور انجام شد، هنوز دو سوم مردم  بر این باور هستند که آلزایمر یک بخش از سالمندی بوده در حالی که عدم شناخت کافی مردم و کادر پزشکی در مورد این بیماری بارز است.

حاجتی تصریح کرد: باید پیامدهای منفی بیماری آلزایمر را درک کنیم زیرا این بیماری افراد را از شرکت در فعالیت های اجتماعی و خانوادگی باز می دارد.

این روانپزشک اضافه کرد: یکی از مهمترین اقدامات انجمن آلزایمر ایران آن است که به عنوان مرکز ملی مهارتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده و قرار است دوره های آموزشی برای مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر به صورت رایگان برگزار کند.

حاجتی ادامه داد: مراجعات بسیاری به انجمن داشته ایم که به دلیل مبتلا به آلزایمر از فرزندان خود کتک می خورند، این موضوع بسیار تاسف انگیز است، به همین دلیل برگزاری دوره های آموزشی به خانواده ها کمک می کند تا بدانند چگونه با بیماری آلزایمر رفتار کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین قرار است یک کلینیک تخصصی حافظه نیز راه اندازی شود.

به گفته حاجتی، آگاهی به مردم، درمان بیماران، بازتوانی و توانبخشی از مهمترین اهداف انجمن آلزایمر ایران است و روزانه ۱۰۰ نفر در این انجمن پذیرش می شوند.

آموزش شاه کلید پیشگیری از آلزایمر

معصومه صالحی مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران نیز در این نشست از آموزش به عنوان شاه کلید پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر یاد کرد و گفت: مشکلات و تبعات ناشی از بیماری آلزایمر بسیار است و باید در مورد این بیماری بدون داشتن شرم بیشتر در جامعه صحبت کنیم.

وی تاکید کرد: بیماران مبتلا به آلزایمر به مراقبت های شبانه روزی نیاز دارند و ایجاد خدمات مناسب برای آنها از اهداف این انجمن است به همین خاطر تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی و نهادهای مختلف منعقد شده است تا برنامه های آموزشی را بیشتر انجام دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =