تکمیل تامین مالی ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بورس انرژی

تهران- ایرنا- مرحله دوم تامین مالی بزرگ دولت از طریق عرضه اولیه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی از فردا (چهارشنبه) در بازار مشتقه بورس انرژی ایران آغاز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بورس انرژی، این اوراق در روزهای چهارشنبه سوم مهر و شنبه هفتم مهر تحت عنوان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق نمادهای سنفت ۲۹۹۱، سنفت ۲۹۹۲، سنفت ۲۹۹۳، سنفت ۲۹۹۴، سنفت ۲۹۹۵، سنفت ۲۹۹۶ و سنفت ۲۹۹۷ در بازار مشتقه بورس انرژی ایران عرضه عمومی می شود.

کمتر از یک ماه قبل نیز دولت از طریق عرضه اولیه ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام در بازار مشتقه بورس انرژی ایران، موفق به تامین مالی از طریق این بازار شده بود. به این ترتیب با اجرای فاز دوم این تامین مالی از فردا، پازل تامین مالی ۵هزار میلیارد تومانی دولت در بورس انرژی ایران تکمیل می شود.

مجموع قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی که از فردا عرضه اولیه خواهند شد بالغ بر ۳ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۶۲ قرارداد است که به قیمت اسمی هر قرارداد ۷۱۴ هزار و ۷۸۳ تومان و به روش حراج ناپیوسته به عموم سرمایه‌گذاران عرضه می‌شود.

متعهد پذیره‌نویسی تعداد یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۲۲۰ قرارداد سلف موازی استاندارد نفت خام به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان که فردا از طریق نماد «سنفت۲۹۹۱» عرضه اولیه می شوند، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند خواهد بود. همچنین ۹۷۹ هزار و ۳۱۸ قرارداد از این اوراق به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان در نماد «سنفت۲۹۹۲» در روز چهارشنبه این هفته از سوی صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی تعهد پذیره نویسی خواهد شد.

همچنین طی این روز صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کیان متهد پذیره نویسی ۲۰۰ میلیارد تومان از حجم تامین مالی مذکور با عرضه اولیه ۲۷۹ هزار و ۸۰۵ قرارداد سلف موازی استاندارد نفت خام در نماد «سنفت۲۹۹۳» سده و در نهایت تامین سرمایه سپهر در این روز متعهد پذیره نویسی ۲۷۹ هزار و ۸۰۵ قرارداد به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

در روز شنبه ششم مهر ۱۳۹۸ نیز تعداد ۲۰۹ هزار و ۸۵۳ قرارداد سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان در نماد «سنفت ۲۹۹۵» عرضه می شود که بانک خاور میانه متعهد پذیره نویس آن است. ۲۰۰ میلیارد تومان از قراردادهای مذکور نیز در نماد سنفت ۲۹۹۶ عرضه اولیه می شود که از سوی صندوق سرمایه گذاری اندوخته پایدار سپهر، تعهد پذیره نویسی آن انجام می شود. همچنین ۲۵۰ ملیارد تومان از این قرارداد ها در نماد "سنفت ۲۹۹۷" عرضه خواهد شد که متهد پذیره نویس آن شرکت تامین سرمایه کاردان است.

مدت و سررسید قراردادهای مربوط به اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی ۱۳ ماهه است.

این اوراق منضم به اختیار خرید و فروش تبعی است و مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha