روحانی:‌ پیام صلح ملت‌های منطقه را به جامعه جهانی می رسانم

نیویورک-ایرنا- رئیس جمهوری در بدو ورود به فرودگاه جان اف کندی گفت: امیدواریم در شرایط حساسی که امروز منطقه ما می گذراند بتوانیم پیام ملت‌های منطقه که پیام صلح و پایان هرگونه مداخله جویی در منطقه حساس خلیج فارس و خاورمیانه است را به گوش جهان برسانیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که بعد از ظهر  دوشنبه به منظور شرکت در اجلاس عالی رتبه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد، این مطلب را در جمع خبرنگاران ایرانی مطرح کرد.
وی افزود: همچون سالهای گذشته، امسال هم در یک سفر چهار روزه برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ملاقاتها و دیدارهایی که داریم، به نیویورک آمدیم.
روحانی با اشاره به اینکه امروز ملت بزرگ ایران در فشار جنگ بزرگ ظالمانه قرار دارد، تاکید کرد: ملت ایران، ملت مقاومت و ایستادگی بوده و خواهان بازگشت همگان به مقررات و قانون هستند.
رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد تا در این سفر بتوانیم پیام ملت بزرگ ایران را به گوش جامعه جهانی در سازمان ملل برسانیم.
 

رئیس جمهوری روز دوشنبه پیش از عزیمت به نیویورک در فرودگاه مهرآباد تهران درباره این سفر اظهار کرد: این اجلاس فرصت مناسبی است تا اقدامات غیرمنصفانه و ظالمانه ای که امروز نسبت به ملت ایران روا داشته می شود و همچنین مسایل سخت و پیچیده ای که امروز منطقه ما با آن مواجه است، برای مردم و کشورهای جهان توضیح داده شود.

روحانی با اشاره به تحریم های اضافی و تکراری آمریکا علیه نهادهای ایرانی هم اضافه کرد: مشخص است این تحریم و فشار حداکثری نتوانست کاری را انجام دهد و ملت ما در این یکسال و نیم ایستادگی و مقاومت کردند. روال حرکت اقتصادی در چند ماه اخیر از ماه‌های پیش مقداری بهتر شده و نشان این است که ما توان مقابله کافی با تحریم‌ها را داریم.

وی همچنین درباره حوادث اخیر منطقه به ویژه حملات انجام شده علیه تاسیسات نفتی آرامکو، گفت: این که با عربستان قرارداد بستند که میلیاردها دلار سیستم‌های پدافندی در این منطقه بیاورند، مشخص است که آمریکایی‌ها به دنبال اهداف دیگری هستند و همه این سرصداها یک بهانه برای حضور بیشتر آنها در این منطقه است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران از رونمایی طرحی برای امنیت منطقه در این سفر خبر داد و افزود: این طرح درباره یک همکاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است. ما می‌خواهیم همه کشورهای منطقه در این طرح حضور داشته باشند، البته این طرحی که در سازمان ملل باز خواهد شد تنها امنیتی نیست، بلکه اقتصادی و سایر مسائل نیز هست، اما در راستای مسائل امنیتی است.

روحانی توضیح داد: نام این طرح "ابتکار صلح هرمز" است چون حرف های اولش که اچ، او و پی و ای(HOPE) است با هم ترکیب می شود و نامش "امید" می شود. از این رو این ائتلاف به نام "ائتلاف امید" نامگذاری شده است و همه کشورهای  ساحلی خلیج فارس و منطقه هرمز در این ائتلاف دعوت می‌شوند تا امنیت منطقه را تضمین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل  این که هنوز این طرح باز نشده، عکس العمل ها مشخص نشده است، البته آمریکایی‌ها در عکس العمل اول گفتند می‌خواهند ببینند این طرح چیست و ابعاد آن را بررسی کنند، بنابراین طرح ما که ارائه خواهد شد، طرح "ابتکار صلح هرمز" است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha