تعهد ۶۶ کشور به حذف انتشار دی‌اکسید کربن تا سال ۲۰۵۰

تهران - ایرنا - دفتر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۶۶ کشور تعهد داده‌اند که انتشار دی‌اکسید کربن خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسانند.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری های فرانسه و آسوشیتدپرس، در این بیانیه آمده است: ۶۶ دولت به همراه ۱۰ منطقه، ۱۰۲ شهر، ۹۳ شرکت تجاری و ۱۲ سرمایه گذار متعهد شده اند انتشار دی اکسید کربن خود را تا سال ۲۰۵۰ به صفر کاهش دهند.

گوترش در این بیانیه تصریح کرده است: فوریت اقلیمی، پیکاری است که در آن می بازیم، اما همچنین نبردی است که می توانیم پیروز آن باشیم.

سران حدود ۶۰ کشور از سراسر جهان در نیویورک گردهم آمده اند تا در اجلاس اقلیمی سازمان ملل متحد شرکت کنند.

هدف از برگزاری این اجلاس، تقویت توافق آب و هوایی پاریس درست زمانی است که بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ، گازهای گلخانه ای بیشتری جو زمین را آلوده می کند.

براساس تخمین سازمان ملل متحد، تلاش های جامعه جهانی برای رساندن تغییرات جوی به سطح انتظار دانشمندان، باید پنج برابر شود.

کشورهای سراسر جهان به کاهش انتشار گاز کربن به موجب توافق پاریس متعهد شده اند و انتظار می رود کمک های خود به این مقوله را تا سال ۲۰۲۰ به روز کنند.

اجلاس اقلیمی سازمان ملل متحد در حالی برگزار می شود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آن حضور نخواهد داشت. ترامپ پس از به قدرت رسیدن در کاخ سفید، آمریکا را از توافق پاریس خارج کرد.

علاوه بر ترامپ، «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل و «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا نیز در این نشست شرکت نمی کنند.9109

آتش سوزی در جنگل های آمازون، معضلی است که در دوره ریاست جمهوری بولسونارو روی داده است. نخست وزیر استرالیا نیز از جمله موافقان مصرف زغال سنگ است.  

چین که بزرگترین انتشار دهنده گاز کربن در جهان و همچنین سکانداری در بخش قابل تجدید است، در اجلاس اقلیمی سازمان ملل متحد با وزیر امور خارجه خود حاضر می شود.

گوترش هفته گذشته در اشاراتی گفت که این غول آسیای شرقی به تعهدات جدیدی پایبند خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =