استقبال اتحادیه اروپا از آتش بس انصار الله در یمن

تهران - ایرنا- اتحادیه اروپا روز دوشنبه از طرح آتش بس جنبش انصار الله در یمن برای توقف حملات پهپادی و موشکی به عربستان استقبال و آن را گام مهمی توصیف کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای که در خبرگزاری آناتولی منتشر شد، افزود : تصمیم حوثی ها (انصار الله) برای توقف حملات به عربستان گام مهمی است.

مهدی المشاط  رئیس شورای عالی سیاسی یمن جمعه شب گفت: ما حملات پهپادی و موشکی به عربستان را به صورت مشروط متوقف می کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که این اقدام با پاسخ (مثبت) ائتلاف سعودی همراه باشد.

اتحادیه اروپا تاکید کرد: راه حل نظامی برای درگیری های یمن وجود ندارد و در حال حاضر نیاز مبرمی به طرح های جدید برای کاهش درگیری ها و تنش ها وجود دارد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است : گام های مشابه این پیشنهاد، فرصت مناسبی برای مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد فراهم می کند تا با همه طرف ها جهت از سرگیری گفت و گوها برای ایجاد یک راهکار سیاسی وارد مذاکره جدی شود.

اتحادیه اروپا تصریح کرد با همه وسایل ممکن از فعالیت ها و اقدامات  گریفیتس در یمن برای حل بحران این کشور حمایت می کند.

عربستان که تجاوز به یمن را آغاز کرده است هنوز به پیشنهاد آتش بس انصار الله پاسخی نداده است.

رئیس شورای  عالی سیاسی یمن روز جمعه تأکید کرده بود: در صورتی که عربستان به اقدام ما مبنی بر توقف حملات به خاک این کشور پاسخ مناسبی ندهد، ما حق خود را برای پاسخ به این حملات محفوظ می دانیم.

المشاط،  تمامی طرف های درگیر را دعوت کرد که به صورت جدی و واقعی وارد مذاکرات شوند که این موضوع موجب آشتی ملی جامع خواهد شد.

خبر توقف مشروط انصارالله برای حمله به تأسیسات سعودی یک هفته پس از آن صورت می گیرد که دو پالایشگاه "بقیق" و "هجره خریص" متعلق به شرکت آرامکو در شرق این کشور هدف ۱۰ پهپاد یمنی قرار گرفت.

به دنبال این حملات، تولید نفت سعودی به کمتر از پنج میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

این اقدام ارتش و کمیته های مردمی یمن به دنبال حملات بی امان ائتلاف متجاوز سعودی به شهرهای یمن و محاصره اقتصادی این کشور صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =