چرا حضور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل اهمیت دارد؟

تهران - ایرنا - حضور هیات های خارجی از جمله ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شرایطی که «دونالد ترامپ» مدعی است می خواهد نگرانی‌ های جهان را در باره اختلافات تجاری این کشور با چین و ناامنی در خلیج فارس حل کند، برای مقابله با این اقدامات و نیز بیان دیدگاه ها و ارائه طرح های خود جهت جلوگیری از یکجانبه گرایی واشنگتن اهمیت دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد از امروز (دوشنبه) در حالی رسما کار خود را آغاز می کند که بیش از هر چیز تنش در روابط آمریکا با کشورهای مختلف از جمله ایران  و چین در کانون توجهات قرار دارد و پرونده های مهمی مانند جنگ علیه ملت یمن مدعیان دموکراسی را تحت فشار قرار داده است.
در هفتاد وچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل هر یک ازسران کشورها در فرصت کوتاهی که برای سخنرانی در این مجمع پیدا می کنند می توانند مواضع خود را به گوش جهانیان برسانند.

حجت الاسلام و المسلمین«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران نیز قبل از عزیمت به نیویورک این نکته را یادآوری کرد و گفت که مجمع عمومی سازمان ملل متحد سالانه برگزار می شود، امسال هفتادومین چهارمین اجلاس است و فرصت مناسبی است که نظرات ملت‌ها و از جمله ملت بزرگ ایران در آنجا بیان و توضیح داده شود.
وی افزود: این اجلاس فرصت مناسبی است تا اقدامات غیرمنصفانه و ظالمانه ای که امروز نسبت به ملت ایران روا داشته می شود و همچنین مسایل سخت و پیچیده ای که امروز منطقه ما با آن مواجه است برای مردم و کشورهای جهان توضیح داده شود.

این در حالیست که نگرانی ها درباره «بی نظمی جدید جهانی» با حضور ترامپ در این مجمع نگرانی هایی را برانگیخته است.

«مایکل شوارتز» نویسنده نیویورک تایمز با اشاره به این نگرانی نوشت: وقتی ترامپ آمریکا را از توافق هسته ای خارج کرد سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد آن را «بی نظمی جدید جهانی» در آینده دانست و آن را محکوم کرد.

از آن زمان به بعد آمریکا با خروج از دیگر توافقات و نهادهای مهم بین المللی منزوی تر شده است؛ با این حال آمریکا همچنان بزرگترین تامین کننده مالی این سازمان جهانی است. این درحالیست که وعده ترامپ درباره «اولویت بودن آمریکا» باعث شده که منتقدان وی این رویکرد را عامل تشدید بحران ها قلمداد کنند.

مجمع عمومی؛ محل ابراز نظرات جهانی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در واقع پارلمان جهان محسوب می شود که در آن ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد حضور دارند. مجمع عمومی به‌ طور منظم اجلاس های سالیانه خود را تشکیل می دهد و در موارد استثنایی به درخواست شورای امنیت یا به درخواست یک عضو که مورد موافقت اکثریت اعضا باشد اجلاس فوق‌العاده خواهد داشت. مجمع به اندازه شورای امنیت قدرت ندارد و نمی تواند قطعنامه های الزام آور صادر کند. 

اما مجمع عمومی محلی است که کشورهای جهان می توانند نظرات خود را بیان کرده، توصیه های را به شورای امنیت ارائه دهند و اعضای غیردائم شورا انتخاب کنند.

چرا اجلاس امسال مجمع مهم است؟

دو روز نخست اجلاس مجمع عمومی اهمیت ویژه ای دارد زیرا رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران قدرتمند جهان در آن سخنرانی می کنند.

مجمع عمومی همچنین مجالی را برای انتقاد از سیاست های آمریکا در خاک این کشور ایجاد می کند.

برخی مقامات متخاصم جهان نیز در سالهای اخیر از فرصت سخنرانی  برای خالی کردن عقده ها و نشان دادن مواضع خصومت آمیز خود با ایران استفاده کرده اند که از جمله نمایش مضحک «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اجلاس سال گذشته بود.  

تصمیم گیری درباره مسائل جهانی

در حاشیه مجمع عمومی نیز نشست هایی برگزار می شود که به ویژه در اجلاس امسال نشست آب وهوایی با توجه به کارشکنی آمریکا اهمیت دارد.

هر چند ترامپ حضور در این نشست را تحریم کرده اما حضور سایر کشورها بر مخالفت آنها با تصمیمات ترامپ و تاکید بر مواضع واحد در مواجهه با بحران های جهانی تاکید دارد و حضور هیات های خارجی در این نشست ها، نشان می دهد که مواضع دولت ترامپ در این زمینه خریداری ندارد.

برخی رهبران خارجی به ندرت در این اجلاس حضور دارند که از جمله می توان به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه اشاره کرد که ظاهرا هر ۱۰ سال یکبار در این اجلاس شرکت می کند.

آخرین بار پوتین در سال ۲۰۱۵ در این اجلاس شرکت کرد.

اهمیت حضور هیات های خارجی با توجه به دستور کار اجلاس امسال

در اجلاس امسال مجمع عمومی مسائل مختلفی از تغییرات آب وهوایی گرفته تا مسائل خاورمیانه بررسی می شود.

جنگ های تجاری، مهاجرت، تامین انرژی و فقر زدایی موضوعات دیگر دستور کار اجلاس به غیر از موضوع تغییرات آب وهوایی است.

یکی از مهمترین سووالات این است که در حاشیه اجلاس امسال رهبران کدام کشورها شرکت می کنند.

در اجلاس امسال به غیر از پوتین و نتانیاهو، «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، «جاستین ترودو» نخست ویر کانادا و «نیکولاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا حضور ندارند.

اما این اجلاس همچنین صحنه سخنرانی سران کشورهای هم رای خواهد بود. ترامپ که با رفتارهای نامتعارف دیپلماتیک غریبه نیست بعد از رئیس جمهوری برزیل که او نیز مانند ترامپ تغییرات اب و هوایی را رد می کند، سخنرانی خواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نیز از سخنرانان خواهد بود که دولت وی به دلیل زندانی کردن روزنامه نگاران با انتقادهایی مواجه است.

نخست وزیر هند «نارندرا مودی» نیز در اجلاس این هفته حضور دارد. وی که همواره سخنرانی های بی دردسر دارد امسال احتمالا با توجه به حضور «عمران خان» همتای پاکستانی خود با شرایط دشواری مواجه خواهد شد.

تنش بین رهبران دو کشور به دنبال تصمیم جنجال برانگیز مودی در زمینه لغو خودمختاری کشمیر و دستور ورود هواپیماهای جت به حریم هوایی پاکستان در واکنش به بمبگذاری انتحاری تشدید شده است.

این درحالیست که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در بحبوحه آشوب سیاسی در داخل بر سر برگزیت و بن بست در مذاکرات با اتحادیه اروپا ظاهرا قصد دارد با رهبران اروپایی در حاشیه این اجلاس مذاکره کند.

به نظر می رسد مجمع عمومی شنونده نظرات رهبران جهان حاضر در این اجلاس است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد هفته گذشته گفت می خواهد  سازمان ملل متحد را به عنوان «مرکز راه حل ها» به ویژه در خصوص تغییرات آب و هوایی به نمایش بگذارد.

وی گفت، در حال از دست دادن رقابت در مقابل تغییرات آب و هوایی هستیم.

ایران همان طور که رئیس جمهوری گفته با ابتکار صلح در این اجلاس حضور می یابد و انتظار می رود مجمع عمومی امسال به صحنه دیپلماسی فعال مقامات ارشد کشورمان تبدیل شود.

1071

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha