شاعر صدای واژگان باغ

شهرکرد- ایرنا- استاد زبان انگلیسی در پایان ساعت کلاس درس، متن شعری احساسی را قرائت کرد و پرسید آیا می‌دانید این شعر از آن چه کسی است.

بیشتر بچه‌ها نام ویلیامیز شکسپیر را آوردند، چون چند باری برای تقویت شنیداری انگلیسی (Listening) از شعرهای این شاعر پر آوازه استفاده کرده بود.

اما احساس کردم این شعر را جایی شنیده بودم، درست یادم آمد شعر " اولیس " در المپیک ۲۰۱۲ لندن بود، که شاعرش " آلفرد تنیسون " بود و عامه مخاطبان بیشتر او را با نام " لرد آلفرد تنسن"(Alfred Lord Tennyson)می‌شناسند.

این روزها در فضای مجازی نیز برخی از جوانان اقدام به انتشار عکس نوشته‌هایی می‌کنند که اشعاری از آلفرد تنیسون در آن حک شده است، هر چند زیر برخی از این عکس نوشته ها به اشتباه نام" لورکا" را قید می‌کنند. 

گرایش به اشعار این شاعر انگلیسی در فضای مجازی این روزها زیاد است شاید به دلیل رویکرد رمانتیک استفاده از واژگانی است که در آن به کار رفته است.

به این شعر تنیسون دقت کنید که می‌گوید " دنیا فقط به عشق نیاز دارد/ یک عشق شیرین /این را وقتی می فهمم که بیش از همیشه غمگینم/ بهتر است عاشق باشیم و ببازیم تا اینکه هرگز عاشق نباشیم" و این نشانه می‌دهد که مضمون برخی از اشعار این شاعر انگلیسی رویکردی تغزلی دارد.

تغزل در شعر تنیسون اگر چه شبیه تغزل حافظ است اما در شعر تنیسون ساختار طعنه گونه و فلسفی جامعه شناسانه وجود ندارد و تغزل او فردی است و او سعی می‌کند به واژگان نگاه عاطفی و روانشناسانه داشت.  

برخی از استادان و محققان حوزه ادبیات می‌گویند: اشتراکات فراوانی در بین شعر حافظ و تنیسون وجود دارد به طور مسائل"نیسم سحری" که در شعر تنیسون یافت می‌شود، برگرفته از شعر حافظ است.

در پژوهشنامه ادب غنایی دانشگاه سیستان و بلوچستان در شماره بیست و یکم سال یازدهم زمستان ۹۲ دو نفر از پژوهشگران در بررسی آثار حافظ و تنیسون به این نکته اشاره دارند، که شعر "عروس ایبدوس " تنیسون به صورت کامل از شعر حافظ الهام گرفته شده است.

در این مقاله روح‌الله روزبه کوهشانی و علیرضا انوشیروانی اعلام می‌کنند که اگر دختر فارس در این شعر استعار جزء به کل در نظر گرفته شود، تنیسون عاشق ادبیات ایران بوده است.(نقل به مضمون)

شعر او آنقدر از حافظ اثر گرفته است که این محققان می‌گویند در خود واژه" بلبل " که در فارسی رواج دارد را در شعر "دوشیزه شاهزاده" خود به کار می‌برد.

تنیسون به دنبال مولفه‌های ارزشی و اخلاقی ادبیات است از این رو در تمام شعرها خود سعی دارد نسبت به مردمی بودن شعر خود اقدام کند، تا او را "شاعر مردم" بدانند.

به گزارش ایرنا، آلفرد ادیب معروف انگلیسی در هشتم دسامبر ۱۸۰۹میلادی در انگلستان به دنیا آمد و در سال ۱۸۲۷ در ۱۸ سالگی مجموعه شعر خود را با نام شعر " دو برادر" منتشر کرد.

تنیسون در سال ۱۸۵۰ با سرودن مجموعه In Memoriam به اوج شهرت رسید و در بین شاعران و منتقدان مطرح شد که پس از این مجموعه به او لقب " ملک الشعر " دادند.

اکنون شعرهای این شاعر مطرح انگلیسی در بین برخی از زبان آموزان مورد استقبال قرار گرفته است و برخی از زبان‌آموزان بخشی‌های از شعر این شاعر انگلیسی را که رویکردی عاشقانه دارند، در صفحات شخصی خود منتشر می‌کنند.

۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =