پیشنهادهای مردم برای سخنرانی روحانی

تهران-ایرنا- کاربران ایرانی شبکه اجتماعی توئیتر در پاسخ به دعوت «حسام الدین آشنا» مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری، از «حسن روحانی» خواستند تا موضوعاتی همچون «انتقاد از تحریم‌های ظالمانه ایران»، «پیام صلح به کشورهای منطقه» و «تاکید بر اقدامات یکجانبه و مخرب آمریکا» را به عنوان محورهای اصلی سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب نماید.

به گزارش گروه تحلیل، ‌تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، با نزدیک شدن زمان سخنرانی «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در گمانه­ زنی رسانه‌ها درباره محتوای احتمالی این سخنرانی آغاز شده است. به نظر می‌رسد که سخنرانی امسال رییس جمهوری اسلامی ایران، مورد توجه رسانه‌های جهان است. رییس جمهوری اسلامی ایران، بر طبق منتشر شده سازمان ملل متحده، چهارهمین سخنران این اجلاس جهانی است و اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، حسن روحانی در اولین روز از سخنرانی‌های اجلاس عمومی و در نوبت صبح سخنرانی خواهد کرد.

بر طبق همین برنامه سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران، پس از سخنرانی «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر و پیش از سخنرانی «سائولی نینیسته» رییس جمهوری فنلاند خواهد بود. در همین روز و پیش از حسن روحانی، روسای جمهوری‌های آمریکا، ترکیه و فرانسه نیز سخنرانی خواهند داشت و بعید نیست ایران و تحولات منطقه آسیای غربی، محور بخشی از سخنرانی‌های این سه تن باشد.

در همین حال «حسام الدین آشنا» مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری اسلامی ایران، در شبکه اجتماعی توئیتر، از شهروندان خواست تا پیشنهادات خود در ارتباط با محورهای سخنرانی رییس جمهوری را در همین شبکه اجتماعی به وی پیشنهاد دهند. در توئیت منتشر شده از سوی حسام الدین آشنا می‌خوانیم: «سلام بر همگان لطفا برای سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد یک تا سه جمله کلیدی و موثر پیشنهاد بدهید که به نظر شما می‌تواند عصاره پیام ملت ایران به جهان باشد». آشنا در ادامه تاکید کرد که همه پیشنهادها بررسی خواهد شد. رییس «مرکز بررسی‌های استراتژیک» ساعات پایانی نیمه شب اول مهر را زمان نهایی دریافت پیشنهادها تعیین کرد و از همه ایرانیان خواست تا در تعیین محورهای سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران، مشارکت نمایند.

توصیه‌هایی درباره رویکرد کلی سخنرانی

تاکنون شهروندان پیشنهادهای متعددی درباره این سخنرانی، رویکرد کلی آن و محورها و موضوعات قابل طرح در این سخنرانی ارائه داده‌اند. برخی شهروندان در پاسخ به این فراخوان، درباره نحوه ارائه سخنرانی، توصیه‌هایی به رییس جمهوری داشته‌اند. کاربری در همین ارتباط نوشت: «لطفا واضح و صریح صحبت کنید، صحبت‌های فلسفی و پیچیده و دانشگاهی را کنار بگذارید، شما قرار است بر افکار عمومی دنیا تاثیر بگذارید نه فیلسوفان. توجه داشته باشید سخنان شما قابل ترجمه صریح به انگلیسی باشد با عدد و رقم و نمونه راجع به تحریم، سلاح هسته‌ای و دخالت دیگران در منطقه مثال بیاورید».

کاربران از رییس جمهوری ایران خواستند تا احتمالات را در نظر بگیرد و چند متن متفاوت را برای این سخنرانی آماده نماید.

با توجه به اینکه سخنرانی «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون» پیش از سخنرانی «حسن روحانی» صورت می‌پذیرد، کاربران از رییس جمهوری ایران خواستند تا احتمالات را در نظر بگیرد و چند متن متفاوت را برای این سخنرانی آماده نماید. کاربری با همین رویکرد، توئیت کرد که رییس جمهور باید آماده چند سناریو باشد. بعید نیست لحظاتی پیش از سخنرانی، شاهد شیطنتی برخی کشورها داشته باشیم. برای غافلگیر نشدن، از الان باید اتفاقات محتمل را در نظر داشت و در صورت وقوع یک اتفاق، یک متن آماده، مرتبط و موثر را در آستین داشت.

اما در مورد رویکرد کلی سخنرانی رییس جمهوری، اتفاق نظری در میان کاربران وجود نداشت. در حالی که گروهی از کاربران از رییس جمهور می‌خواستند که رویکردی قاطعانه و جدی در برابر کشورهای مقابل ایران در پیش گیرد، گروهی دیگر خواستار آن بودند که رییس جمهوری در عین قاطعیت؛ اما رویکردی دوستانه‌ و منطقی در این اجلاس از خود نشان دهد تا دشمنان ایران نتوانند به بهانه جویی‌های خود علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ادامه دهند.

انتقاد از تحریم‌­ها؛ مهم ترین محور پیشنهادی کاربران

اغلب کاربران از رییس جمهوری اسلامی ایران خواستند تا در این اجلاس، به بحث درباره تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا بپردازد و با بیان واقعیت تحریم‌ها، تحریم‌ کنندگان را رسوا کند. کاربری در همین ارتباط سه محور بحث را به رییس جمهوری پیشنهاد داد و آورد: «تحریم‌های غیرقانونی بر پایه هوا و هوس معدودی از افراد حق زندگی ملتی که سهم بزرگی در پیشرفت تمدن بشریت داشته است را نشانه گرفته است. تحریم‌های یکجانبه آمریکا به خوبی بیانگر ناعادلانه بودن و ناکارآمدی نظام حقوق بین الملل است. وقت آن است که نظام حقوق بین‌الملل مورد بازنگری  قرار گیرد»

کاربری نیز آورد: «در دنیای امروز، سعادت هیچ کشوری در حذف دیگری نیست. سعادت هیچ کشوری ابرقدرت‌بودن در عین بی‌قدرتی دیگران نیست. صلح پایدار، در نتیجه قدرت همگان به‌دست می‌آید نه در نتیجه حذف یا تضعیف عده‌ای با جنگ یا تحریم».

یک کاربر نیز ضمن آرزوی موفقیت برای رییس جمهوری، درباره سه محور پیشنهادی خود نوشت که ۱-اعلان صریح و قاطع درخصوص غیرقانونی بودن خروج آمریکا از برجام، ۲-رسواسازی و آگاه سازی جامعه بین‌الملل از تروریسم اقتصادی دولت آمریکا، ۳-آگاه سازی جامعه بی‌الملل از نیات شوم برخی کشورهای منطقه

کاربر دیگری نیز از رییس جمهوری اسلامی ایران خواست تا  بگوید: «ما رهبران جهان در قبال درد و رنجِ تک‌تک انسان‌ها مسئولیم، باید «گفتگوی برابر» را جایگزین روش‌های غیرانسانی چون تحریم و جنگ کنیم».

شهروندی هم از روحانی خواست تا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به جهانیان اقدامات بشردوستانه ایران در طول تاریخ را یادآور شود و آورد که ایران از دیرباز پناه بی‌پناهان منطقه از اقوام و ادیان مختلف بوده است و به کشورهای غربی بگوید که دست از تحریم و فشار بردارند و رویکرد خود در قبال ایران را تغییر دهند تا قدرت ما مایه امنیت همگان باشد، نه مایه پشیمان‌سازی متجاوزان.

پیام صلح به کشورهای منطقه

تنش‌های منطقه‌ای اخیر نیز موضوعی بود که بسیاری از کاربران به آن اشاره داشتند. کاربران از «حسن روحانی» خواستند تا ضمن تاکید بر استقلال، عزت و سربلندی ایران، دست دوستی را به سمت کشورهای مسلمان منطقه دراز کند و نشان دهد که ایران خواستار تنش با هیچ کشور مسلمانی در منطقه نیست. کاربری پیشنهاد داد که رییس جمهوری ایران در سخنرانی خود تاکید نماید که ایران آماده است تا با همسایگان خود پیمان‌های دوستی امضا کند، با احترام به حاکمیت دوستان خود در منطقه امنیت شبکه‌ای را همراه همسایگان ایجاد نماید و یادآوری کند که همه‌ی دولت‌ها در منطقه در برابر نسل‌های آینده برای ایجاد یک منطقه امن مسوول هستند.»

کاربری نیز در سه محور پیشنهادی خود آورد: «۱- گفتگو منطقه‌ای امنیت بدون دخالت خارجی، ۲- به رسمیت شناختن ایران مستقل و منطقه و لزوم درک این واقعیت و ۳- شکست فشار حداکثری با مقاومت فعال ایران.»

پیشنهاد یک کاربر: رییس جمهوری ایران پیام صلح و دوستی برای کشورهای خاورمیانه به ارمغان آورد و بر این نکته تاکید کند که تصمیم گیرندگان این جغرافیا، ملت آن‌ها هستند نه دولت‌های دور و دورتر.

یک کاربر نیز پیشنهاد داد که رییس جمهوری ایران پیام صلح و دوستی برای کشورهای خاورمیانه به ارمغان آورد و بر این نکته تاکید کند که تصمیم گیرندگان این جغرافیا، ملت آن‌ها هستند نه دولت‌های دور و دورتر.

کاربر دیگری نیز پیشنهاد مشابهی را طرح کرد و نوشت: «صلح و عدالت پایدار جهانی، آرزوی مردم ایران است، که جز با احترام ملت‌ها به تفاوت‌ها و خواسته‌های یگدیگر، صبر و چشم‌پوشی از برخی خطاها و اشتباهات و طرد همه مرتجعین، غاصبین و جنگ‌طلبان توسط مردم جهان، شکل نخواهد گرفت.»

انتقاد از رفتارهای آمریکا

برخی کاربران نیز از رییس جمهوری اسلامی ایران خواستند تا از فرصت حضور در مجمع عمومی سازمان ملل استفاده کند و به نقد اقدامات یکجانبه آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بپردازد. کاربری پیشنهاد داد تا رییس جمهوری بگوید: ملت و دولت ایران با تعهدنامه بین المللی برجام به جهان نشان دادند که اهل مذاکره و گفتگو هستند. این آمریکا بود که با عوض شدن دولت خود، از این تعهدنامه خارج شد و حالا از گفتگو و تعامل حرف می‌زند. با این وجود اگر آنان به برجام و تعهدهای خود بازگردند، خواهند دید که ما اهل تعامل هستیم.

یک کاربر هم در پیشنهاد خود درخواست کرد که روحانی به خروج آمریکا از بسیاری از تعهدات و قراردهای بین‌المللی اشاره کرده و بگوید: «کشوری که به محیط زیست احترام نگذارد، به بشریت بی‌احترامی کرده است. خروج ترامپ از قرارداد آب و هوایی پاریس، لکه‌ی ننگی در تاریخ آمریکا است.»

برخی از کاربران نیز از رییس جمهوری خواستند تا ضمن اشاره به راهبرد ایران برای مقاومت در برابر زورگویی‌های دولت آمریکا، به شکست‌های نظامی این کشور در برابر ایران نیز بپردازد. کاربری در همین ارتباط نوشت که رییس جمهوری ایران در سخنرانی‌های قبلی خود به بدقولی و بدعهدی آمریکایی‌ها اشاره کرد؛ اما این بار بهتر است به شکست‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا اشاره کند.

کاربری نیز یادآور شد که اکنون خطرناکترین اخطاری که می‌توان به دنیا داد این است که آمریکا از معاهده‌های جهانی به صورت یکطرفه و بدون دلیل موجه خارج می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =