۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۰
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83486755
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش برای حذف پلاستیک در قزاقستان

تهران - ایرنا - به گفته وزیر محیط زیست، زمین شناسی و منابع طبیعی قزاقستان، به منظور کاهش استفاده از پلاستیک در این کشور، توزیع کیسه های پلاستیکی در قزاقستان، دیگر به صورت رایگان عرضه نخواهد شد.

به گزارش تارنمای ترند، وزیر محیط زیست، زمین شناسی و منابع طبیعی، رئیس هیئت اتاق ملی کارآفرینان و رئیس انجمن سازمان های محیط زیست، هدف از امضای این سند، کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی و جایگزینی آن با کیسه های مناسب برای محیط زیست، است.

در چارچوب این تفاهم نامه، رئیس هیئت اتاق ملی کارآفرینان قزاقستان مسئولیت آگاهی بخشی در مورد کاهش مصرف این کیسه های پلاستیکی را بر عهده دارد و همزمان همه سازمان های مربوطه، با همکاری یکدیگر برای ترویج و توسعه تولید کیسه های ارگانیک و مناسب برای محیط زیست تلاش می کنند.

به گفته مقامات این کشور، کیسه‌های پلاستیکی در این کشور دیگر به طور رایگان توزیع نخواهند شد، بلکه  فروخته می‌شوند.

به نوشته این تارنما، بیش از ۱۱.۲ درصد زباله های جامد خانگی در محل دفن زباله ها را، کیسه های پلاستیکی تشکیل می دهند. حذف کامل کیسه‌های پلاستیکی در سال ۲۰۲۵ میلادی امکان‌پذیر خواهد بود و کارهای مربوطه در این زمینه انجام می‌گیرند؛ اما تجربه ثابت کرده است که پرداخت هزینه برای خرید کیسه های پلاستیکی، استفاده از آنها را در تا ۳۰ درصد کاهش می دهد.

از حدود ۵ تا ۶ میلیون زباله جامد جمع آوری شده در قزاقستان در طول یک سال، تنها ۱۰ درصد از آن بازیافت می‌شود.

جمعیت قزاقستان با  ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است و تراکم جمعیتی کمی دارد.. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ‌ترین شهر کشور است به نورسلطان ( آستانه پیشین) در شمال منتقل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =