دست‌های پشت پرده نگذاشت به تیم ملی برگردم

تهران- ایرنا- مدافع میانی پیشین تیم ملی والیبال ایران هنوز خاطرات دو سال قبل را فراموش نکرده و معتقد است عدالت درباره او اجرا نشد.

والیبال ایران در سال‌های گذشته روندی رو به رشد داشت و به موفقیت‌های بزرگی رسید. بازیکنانی که در این سال‌ها در ترکیب تیم ملی می‌درخشیدند به نسل طلایی مشهور شدند که یکی از آنها عادل غلامی بود. اما این بازیکن از حدود دو سال قبل، جایی در تیم ملی ندارد.

تابستان سال ۹۶ بود و تیم ملی خود را برای شرکت در مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان آماده می‌کرد. در یکی از جلسات تمرین که از قضا با حضور خبرنگاران برگزار می‌شد، ناگهان غلامی به دلیل درگیری لفظی با سیدمحمد موسوی، از کوره در رفت و پیراهن خود را از تن خارج کرد و راهی رختکن شد. پس از این اتفاق ایگور کولاکوویچ غلامی را از تیم ملی کنار گذاشت. یک روز بعد غلامی در اردوی تیم ملی حضور یافت و از کولاکوویچ عذرخواهی کرد اما سرمربی تیم ملی با اینکه با عبارات محبت‌آمیزی درباره این بازیکن حرف می‌زد، اعلام کرد که تصمیمش برای کنارگذاشتن غلامی قطعی است.

البته چند ماه بعد دوباره موضوع بازگشت غلامی به تیم ملی مطرح شد. این بازیکن به همراه سایر بازیکنان راهی سفارت آمریکا در امارات شد تا اقدامات لازم برای دریافت ویزای این کشور را انجام دهد. تیم ملی ایران در لیگ ملت‌های ۲۰۱۸ باید به آمریکا سفر می‌کرد. اما این بار هم پیش از آغاز تمرینات تیم ملی، کولاکوویچ به غلامی گفت که به او نیاز ندارد. از آن پس هم دیگر نام این مدافع میانی در میان نفرات دعوت‌شده به اردوهای تیم ملی قرار نگرفته است.

با اینکه حدود دو سال از آن اتفاقات می‌گذرد، هنوز عادل غلامی آن ماجراها را فراموش نکرده است و اعتقاد دارد «دست‌های پشت پرده» مانع بازگشت او به تیم ملی شده‌اند. غلامی که حتی بازی‌های تیم ملی را هم نگاه نمی‌کند، می‌گوید «کسانی که باعث شدند من و خانواده‌ام رنجور شویم به خدا واگذار می‌کنم.»

متن گفت‌وگوی ایرنا با عادل غلامی را در زیر می‌خوانید:

به نظر می‌رسد از برخی اتفاقات حال حاضر والیبال دلخور هستی.

نمی‌خواهم درباره این موضوع حرف بزنم. زمان همه‌چیز را مشخص می‌کند. در این مدت خیلی پیگیر والیبال نبوده‌ام. حتی بازی‌های تیم ملی را هم نگاه نکرده‌ام. امیدوارم تیم ملی نتایج خوبی بگیرد و دل مردم را شاد کند.

از والیبال زده شده‌ای؟

نه. والیبال‌زده نیستم ولی زندگی شخصی خودم را دارم. خیلی هم مشتاق والیبال هستم ولی به خاطر اتفاقاتی که برایم رخ داد تمایلی برای دنبال کردن شرایط والیبال ندارم.

هنوز به خاطر شیوه کنار رفتنت از تیم ملی ناراحت هستی؟

من ۱۰ - ۱۲ سال در اردوهای تیم ملی حضور داشتنم و اتفاقات بسیار بدتری از سوی برخی بازیکنان دیدم، اما با آنها برخوردی مشابه من نشد.بازیکنی که بیش از ۱۰ یا ۱۵ بار خطاهای بزرگ‌تر از من داشت بخشیده می‌شد و هنوز هم در تیم ملی بازی می‌کند، حتی وقتی که بازی او کیفیت بالایی ندارد.

بازیکنی که بیش از ۱۰ یا ۱۵ بار خطاهای بزرگ‌تر از من داشت بخشیده می‌شد و هنوز هم در تیم ملی بازی می‌کند، حتی وقتی که بازی او کیفیت بالایی ندارد. یک خداحافظی صوری برایم درست کردند که بگویم دیگر به تیم ملی نمی‌آیم.

با اینکه بیش از دو سال از آن اتفاقات می‌گذرد چرا نتوانسته‌ای آن را فراموش کنی؟

تنها چیزی که در این مدت ذهن من را مشغول کرده این است که در این سال‌ها خیلی اتفاقات بدتری در اردوهای تیم ملی دیدم ولی همان شب آن‌ها را حل می‌کردند،‌ چرا این اتفاق درباره من تکرار نشد؟ انگار نخواستند حل شود. حتی یک خداحافظی صوری برایم درست کردند که بگویم دیگر به تیم ملی نمی‌آیم. این اتفاقات چیزی جز عذاب برای من نداشت. در تمام این مدت فکر می‌کردم درست می‌شود ولی نشد. با آن کار روحیه من را خراب کردند و زندگی ورزشی‌ام خدشه‌دار شد.

در سال‌های گذشته، برخی افراد مدعی می‌شدند که در تیم ملی باندبازی وجود دارد. این حرف‌های تو تائید این ادعا نیست؟

در تیم ملی باند وجود ندارد. بازیکنانی که در تیم ملی هستند همیشه با هم رفیق بوده‌اند و یکی از دلایل محبوبیت والیبال در میان مردم، همین صمیمیت بازیکنان است. بعد از اتفاقی که برایم رخ داد، به سراغ هیچ ارگان و نهادی نرفتم که از من حمایت کنند چون شان ورزش را بالاتر از این حرف‌ها می‌دانم. اما سوال من این است که چرا کسی برای حل کردن مشکل من پا پیش نگذاشت؟ اگر در تاریخ والیبال، یک نمونه دیگر مشابه برخوردی که با من شد پیدا کنید به شما جایزه می‌دهم. نه‌تنها در تیم ملی باندی در میان بازیکنان وجود ندارد،‌ بلکه در زمانی که از تیم ملی کنار رفتم، فقط بازیکنان از من حمایت کردند. هنوز هم با خیلی از آنها در ارتباطم و دوستان صمیمی من هستند. اما مشکل اینجاست که در مورد من عدالت برقرار نشد و هنوز هم اجرا نشده است.

اگر در تاریخ والیبال، یک نمونه دیگر مشابه برخوردی که با من شد پیدا کنید به شما جایزه می‌دهم. مشکل اینجاست که در مورد من عدالت برقرار نشد و هنوز هم اجرا نشده است.

چرا بازیکنی که هنوز به سن خداحافظی نرسیده، این‌قدر بی‌انگیزه شده است؟

اگر آمار من را در فصل گذشته لیگ برتر بررسی کنید،‌ می‌بینید از خیلی از بازیکنان هم‌پست خودم بهتر بودم. هنوز انگیزه زیادی دارم ولی اتفاقات ناجوانمردانه‌ای در والیبال می‌بینم.

چند روز پیش سعید معروف کاپیتان تیم ملی، گفت فدراسیون والیبال «بی در و پیکر» است. تو با معروف موافقی؟

گفتم که در این مدت پیگیر والیبال نبوده‌ام و نمی‌دانم شرایط چگونه است اما سعید حرف بی حساب و کتاب نمی‌زند. اگر سعید این حرف را زده به این خاطر است که درد دل بازیکنان را می‌داند. ولی افراد دیگری هم هستند که حالا شروع به اعتراض کرده‌اند. وقتی احمد ضیایی رئیس فدراسیون بود و امیر خوش‌خبر را از سرپرستی تیم ملی کنار گذاشت، معروف به او انتقاد کرد ولی این افراد ساکت بودند. چطور آن فرد در آن زمان ساکت بود و حالا از ضیایی انتقاد می‌کند؟ این موضوع نشان می‌دهد که او شجاع نیست.

سعید معروف حرف بی حساب و کتاب نمی‌زند. ولی فرد دیگری که حالا شروع به اعتراض کرده‌، وقتی احمد ضیایی رئیس فدراسیون بود و امیر خوش‌خبر را از سرپرستی تیم ملی کنار گذاشت، ساکت بود. این موضوع نشان می‌دهد که او شجاع نیست.

پس از پنج سال دوری از تیم کاله آمل، دوباره به شهر خودت برگشتی.

پارسال بهروز عطایی با من حرف زد که با هم همکاری داشته باشیم. ابتدا قرار بود به شهرداری ارومیه برویم ولی وقتی موضوع حضور عطایی در این تیم منتفی شد، امکان اینکه به کاله بروم هم پیش نیامد. باشگاه کاله شرایط مالی خوبی نداشت و می‌خواست تیم ارزانی ببندد و به همین دلیل نتوانستم در فصل گذشته برای این تیم بازی کنم. اما امسال قرارداد سفید امضا کردم و بدون شرط به کاله برگشتم. باعث خوشحالی من است که در چند سال پایانی والیبالم در تیمی بازی کنم که به آن تعلق دارم و در آنجا احساس راحتی دارم. امیدوارم روزهای خوبی برای هواداران و مردم آمل به وجود بیاوریم.

یعنی دیگر قصد نداری تا پایان دوران والیبالت، از کاله جدا شوی؟

نه. دوست دارم همین‌جا ادامه بدهم و در کاله از والیبال خداحافظی کنم.

در چند سال اخیر باشگاه کاله بیشتر از بازیکنان جوان استفاده کرده و بیشتر به حضور در رتبه‌های میانی دل‌خوش بوده است. امسال شرایط تیم فرقی با سال‌های قبل دارد؟

من سیاست‌های باشگاه را نمی‌دانم و باید از مدیریت بپرسید. نمی‌دانم چرا در چند سال اخیر تیم را برای قهرمانی نمی‌بستند اما با وجود اینکه در این مدت کاله تیم جوانی داشت، همیشه خوب بازی می‌کرد. پارسال هم که کسی انتظار نتیجه‌گیری از کاله نداشت،‌ این تیم به مقام سوم لیگ برتر رسید. این موضوع نشان می‌دهد که باشگاه کاله برنامه دارد. امسال در تیم هم بازیکنان جوان داریم و هم با تجربه. تیم باتجربه و جوانی داریم. خیلی با انگیزه تمرین می‌کنیم و امیدوارم اتفاقات خیلی خوبی رقم بخورد.

حرفی باقی مانده که بخواهی مطرح کنی؟

برای تیم ملی آرزوی موفقیت دارم. هر وقت تیم ملی نتیجه بگیرد کل جامعه والیبال نفع می‌برند. بازیکنان با تمام وجود بازی می‌کنند و امیدوارم کماکان سربلند از میدان بیرون بیایند و البته مسئولین هم به فکر رفع کردن دغدغه‌های آنها باشند. شنیده‌ام که حتی پاداشی هم به بازیکنان به خاطر نتایج خوبی که امسال گرفته‌اند پرداخت نشده است. در سال‌های گذشته فقط یک بار در سال ۲۰۱۳ به بازیکنان حواله وارد کردن خودرو داده شد و هیچ زمان دیگری پاداشی در شان ملی‌پوشان پرداخت نشده است. همان حواله خودرو هم ماجرای عجیبی پیدا کرده است. در آن زمان سقف قرارداد بازیکنان ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بود و هیچکس قدرت مالی وارد کردن خودرو خارجی نداشت،‌ بنابراین مجبور شدیم آنها را به دلال بفروشیم. حالا پس از گذشت چند سال اداره مالیات به سراغ بازیکنان آمده است که باید مالیات وارد کردن خودرو را بپردازند. در واقع اداره مالیات به جای اینکه سراغ آن دلالان برود، از ما مالیات می‌خواهد. این ظلم به بازیکنانی است که نه تنها پاداشی نمی‌گیرند بلکه باید چیزی هم بدهند. مالیات را باید کسانی بدهند که سود وارد کردن خودرو را تصاحب کردند.

به عنوان آخرین سوال، به بازگشت به تیم ملی فکر می‌کنی؟

خداحافظی کردنم از تیم ملی اجباری بود. می‌خواستم در جام قهرمانان بزرگ جهان در سال ۲۰۱۷ از تیم ملی خداحافظی کنم اما آن اتفاقات رخ داد. پس از آن هم می‌خواستم برگردم و با شرایط بهتری دوران حضورم در تیم ملی را تمام کنم ولی دست‌های پشت پرده اجازه نداد. خداحافظی کردنم از تیم ملی اجباری بود. می‌خواستم در جام قهرمانان بزرگ جهان در سال ۲۰۱۷ از تیم ملی خداحافظی کنم اما آن اتفاقات رخ داد. پس از آن هم می‌خواستم برگردم و با شرایط بهتری دوران حضورم در تیم ملی را تمام کنم ولی دست‌های پشت پرده اجازه نداد. حتی اینکه برای لیگ ملت‌های ۲۰۱۸ من را به سفارت آمریکا بردند تا ویزا بگیرم، کار شخص امیر خوش‌خبر بود که به من لطف داشت و دوست داشت به تیم ملی برگردم. ولی متاسفانه دست‌های پشت پرده کاری ندارند که چه بازیکنی خوب است و چه بازیکنی بد. سرنوشت ورزشی من این است که با این شرایط دراماتیک به پایان برسد. همه کسانی که باعث شدند من و خانواده‌ام رنجور شویم به خدا واگذار می‌کنم. امیدوارم تیم ملی سرافراز باشد و نتیجه خوبی بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =