کیفیت هوای دو منطقه مشهد در وضعیت اضطرار قرار گرفت

مشهد- ایرنا- با افزایش حجم آلاینده‌ها در هوای مشهد در روز دوشنبه کیفیت هوا در دو منطقه وضعیت اضطرار را نشان می‌دهد و میانگین شاخص کیفیت هوای مشهد برای پنجمین روز پیاپی در وضعیت هشداربرای تمام گروه‌های سنی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: میزان آلایندگی منطقه چمن با ۲۲۶ و منطقه سرافرازان با ۲۰۱ ای.کیو.آی بسیار فراتر از حد مجاز و در وضعیت اضطرار قرار دارند.

تورج همتی با بیان اینکه میانگین شاخص کیفیت هوای صبح امروز مشهد با افزایش چشمگیری نسبت به دیروز ۱۶۹ ای.کیو.آی و به معنای آلودگی هوا و قرار گرفتن در وضعیت هشدار برای تمامی گروه های سنی است افزود:کیفیت هوا در سایر۲۱ ایستگاه مستقر در مشهد بالاتر از ۱۵۰ ای.کیو.آی و آلوده برای تمامی گروه های سنی نشان داده می شود.

وی اضافه کرد: ورود توده گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان به مشهد از چهارشنبه شب هفته گذشته عامل آلودگی هوای چهار روز اخیر کلانشهر مشهد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با تاکید بر اینکه شهروندان باید از تردد غیر ضروری در شهر خودداری کنند گفت: شایسته است شهروندان، زائران و مسافران با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌ های هوای این کلانشهر ایفا کنند.

از پنجشنبه هفته گذشته تا دیروز میانگین شاخص کلی کیفیت هوای کلانشهر مشهد به ترتیب ۱۵۵، ۱۲۸ ، ۱۰۶ و ۱۱۱ ای.کیو.آی بود.

کمیته اضطراری آلودگی هوای در خراسان رضوی به دلیل تداوم آلودگی هوا در مشهد مهدهای کودک و پیش دبستانی های این کلانشهر را در روز اول مهر تعطیل کرد.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.

۷۴۹۶/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =