سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است

مشهد- ایرنا- رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است که این استان در این بخش پیشرفت خوبی داشته‌ است ولی مطلوب نیست.

محمدرضا اورانی روز یکشنبه در جلسه تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید رئیس جدید جهاد کشاورزی فیروزه افزود: با توجه به وضعیت بحران آب دشت های خراسان رضوی باید با سرعت بیشتری به این سمت حرکت کنیم. 

وی ادامه داد: از ۳۷ دشت استان ۳۳ دشت وضعیت بحرانی دارد و در این بین وضعیت دشت نیشابور و فیروزه، دشت مشهد و چناران و دشت فریمان و تربت جام قرمز است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان کشت گلخانه‌ای در استان خراسان رضوی از حدود ۱۱۸ هکتار در سال ۱۳۹۲ به حدود ۳۸۸ هکتار در سال ۹۷ رسیده ولی هنوز استان خراسان در بخش کشت گلخانه‌ای عقب ماندگی دارد.

اورانی افزود: سال‌های گذشته به دلیل کمبود شرکت و پیمانکار حرفه‌ای در بخش احیا و مرمت قنوات پس از برگزاری تشریفات قانونی شرکت مجری سود خودش را بر می داشت و اجرای طرح را به مُقَنّی می سپرد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب هر ساله یک سری مناقصات قانونی برگزار می‌ شد و شرکت‌های برنده ۱۵ تا ۳۰ درصد سود می گرفتند و در نهایت این مقنی بود که طرح را اجرا می‌کرد که امسال با امانی شدن اعتبار طرح‌های مرمت و احیای قنوات،وضعیت از این حالت خارج می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان خرید گندم در استان از ۳۳۱ هزار تن در سال گذشته به ۵۳۲ هزار تن در سال کنونی رسیده است که از این میزان ۵۰۲ هزار تن خرید تضمینی، حدود ۱۸ هزار تن توافقی و حدود ۱۳ هزار تن خرید بذری بوده است.
اورانی افزود: امروز به همت کشاورزان در تولید گندم به خودکفائی رسیده ایم و این موفقیت با همکاری کشاورزان و مسئولان میسر شد که عرصه را بر دلالان و سوء استفاده کنندگان بستند.

وی ادامه داد: در بخش تامین و تخصیص تسهیلات ارزان قیمت امسال هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات کشاورزی با نرخ هفت درصد در مناطق کم برخوردار و نرخ ۹ درصد در مناطق برخوردار اختصاص یافته که در این چارچوب سهم آورده کشاورز ۱۵ درصد با یک سال دوره مشارکت و شش ماه دوره تنفس  و پنج سال دوره بازگشت است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل برخورداری از مزیت نسبی و نیاز آبی کم مشمول سیاست‌های حمایتی دولت است و باغ های استان به سرعت به سمت سایبان‌دار شدن پیش می رود که حدود ۴۹ درصد تبخیر را در این باغ‌ها کاهش داده و از شدت حوادث غیرمترقبه مانند تگرگ می کاهد.
اورانی افزود: امسال هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در خراسان رضوی اختصاص یافته و هیچ محدودیتی در این بخش در استان وجود ندارد.

فرماندار شهرستان فیروزه هم با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: به رغم تلاش های فراوان برای بهبود تولیدات در بخش کشاورزی میزان ارزش افزوده در معیشت خانوارها نسبت به بهره‌برداری از سفره‌های زیرزمینی و اراضی مستعد کشاورزی چشمگیر نیست.
ابوالفضل حکیم پور افزود: درآمد روستائیان در بسیاری از روستاهای فیروزه سالیانه حدود ۱۰۰ میلیون ریال است که این نشان می‌دهد باید در رونق اقتصاد محوری شهرستان که کشاورزی و دامپروری است تلاش بیشتری شود.
وی اضافه کرد: باید به سمت تثبیت اشتغال موجود حرکت کنیم و با استفاده از ظرفیت‌های روستاها کسب و کارهای نوین ایجاد کنیم و امیدواریم با حضور چهار معین اقتصادی در شهرستان فیروزه به زودی شاهد تحول و پیشرفت در این بخش باشیم.

در پایان این مراسم احمد شادمهری رئیس سابق جهاد کشاورزی فیروزه تودیع و غلامحسن کلیدری به عنوان رییس جدید جهاد کشاورزی شهرستان فیروزه معارفه شد.
مرکز شهرستان ۴۲ هزار نفری فیروزه در ۱۵۲ کیلومتری غرب مشهد واقع است.  
۹۸۶۹/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =