۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۸
کد خبرنگار: 3006
کد خبر: 83486135
۱ نفر

برچسب‌ها

کدام حساب‌های توئیتری،پرچم‌دار دروغ علیه سلحشوری شدند؟

خبری مبنی بر دستگیری یک باند گسترده ماساژ مختلط در تهران، روز چهارشنبه، ۲۷ شهریور ماه، در فضای مجازی منتشر شد. اغلب کاربران وابسته به اصولگرا در توئیتر، این  باند ماساژ را به برادرزاده پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی، مرتبط دانستند و اغلب با هشتگ #آقازاده_ماساژور به این موضوع پرداختند. خبری که خیلی زود تکذیب شد و مشخص شد که اتهامی جهت تخریب پروانه سلحشوری بوده است.

کدام کاربران توئیتری به نشر خبر دروغ علیه پروانه سلحشوری اقدام کردند؟

اولین بار کاربری منتسب به جریان اصولگرایی با نام هادی در تاریخ ۲۷ شهریور ماه در توئیتر مطلبی را درباره این خبر منتشر کرد:

 بازداشت یک #آقازاده_ماساژور یک باند گسترده ماساژ رو در تهران بازداشت کردند که کارشون علاوه بر ماساژ، کارای جنسی هم بوده، […] سرکرده این باند، برادرزاده پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح طلب مجلس بوده.

پس از این توئیت کاربران منتسب به اصولگرایان مانند محمد پاداش، فامیل دور، محمد نصوحی و... به انتشار این خبر در توئیتر پرداختند و اتهاماتی را متوجه نماینده مجلس شورای اسلامی کردند. این در حالی است که پس از مدتی مشخص شد این خبر کذب است.

نتایج داده کاوی درباره اتهام وارده به برادرزاده پروانه سلحشوری

نتایج داده کاوی توئیت‌های با حداقل ۲۰ لایک با هشتگ‌های #پروانه_سلحشوری و #آقازاده_ماساژور نشان می‌دهد که توئیت‌هایی که نسبت به انتشار این خبر کذب اعتراض کرده‌اند به مراتب بیش از اصل خبر کذب لایک خورده‌اند. این در حالی است که توئیت‌هایی که به نشر خبر کذب در مورد پروانه سلحشوری اختصاص داشته بیشتر بوده است.

در یک جمع‌بندی کلی از تحلیل نموادرهای فوق می‌توان گفت که کاربران توئیتری وابسته به جریان اصولگرایی، آغاز کننده و نشر دهنده دروغ علیه نماینده مجلس بوده‌اند. این در حالی است که اصلاح‌طلبان به انتشار این خبر دروغ اعتراض کردند و لایک این مطالب از طرف کاربران بیشتر است.

چهره‌های سیاسی توئیت کننده درباره برادرزاده سلحشوری

در واکنش به این خبر تعدادی از چهره‌های سیاسی از پروانه سلحشوری حمایت کرده و معتقد بودند که این خبر اتهام است و صحت ندارد.

فاطمه سعیدی به حمایت از همکار خود برخواست و در توئیتی با ۶۳۸ لایک نوشت:

تهمت‌های سخیف و دروغ‌هایی که به خواهرم #پروانه_سلحشوری نسبت داده‌اند تاسف‌بار است. ای کاش کسانی که داعیه ارزش‌ها را دارند و قرار بود عصاره فضایل ملت باشند در چنین گناه بزرگی سهیم نمی‌شدند.

همچنین شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران نیز توئیتی را با ۶۰۰ لایک منتشر کرد:

پروانه_سلحشوری رابه شجاعت وصداقتش در دفاع از حقوق حقه ملت می‌شناسیم. انتخابات نزدیک است و آنها تهمت و افترا می‌زنند و از هر روش غیر اخلاقی استفاده می‌کنند، چرا که می‌دانند نزد مردم عزت وآبرو دارد این اقدام از سوی وکلایی مجلسی است که بنا بودعصاره فضایل ملت باشد اما چنین سقوط کرده.

البته برخی از چهره‌های سیاسی نیز معتقدند که این خبر صحت دارد و به انتشار آن پرداخته‌اند.

چنان که توئیت پرلایک حمید رسایی با ۲۱۷۶ لایک  با این محتوا منتشر شده است:

گناه برادرزاده چه ارتباطی به عمه دارد! یک باند #ماساژ_جنسی دستگیر شده که سردسته آن برادرزاده #پروانه_سلحشوری بوده. برخی در فضای مجازی به این نماینده حمله میکنند. بله بی‌شک اگر این اتفاق توسط برادرزاده یکی از ما افتاده بود این جماعت در فجازی امان نمیدادند. ولی فرق ما با آنها چیست؟

نشر اتهام علیه پروانه سحشوری محدود به نماینده سابق مجلس نماند و نماینده‌های فعلی نیز نسبت به بازنشر این خبر دروغ، مبادرت داشتند. از جمله این نمایندگان، زاهدی، نماینده مردم کرمان مطلبی را با ۱۶۸ لایک نوشته است:

اتاق های فکرشان برای فرار از پاسخگویی، هر روز به دنبال حاشیه سازی و ایجاد دوقطبی های نخ نما هستند [...].

این نوشته زاهدی که وزیر علوم دولت نهم نیز بود واکنش عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد را برانگیخت. او در توئیتی جداگانه در واکنش به این سخنان زاهدی، انتخاب وی به عنوان وزیر علوم دولت یازدهم را اشتباه عنوان کرد و گفت:

صادقانه و صریح باید گفت که یکی از اشتباهات دولت نهم، سپردن سرنوشت وزارت علوم و دانشگاه های کشور به این پروفسور بود [...].

سید موسوی لارگانی، نماینده مجلس، مطلبی را در انتقاد به سلحشوری با ۳۸۸ لایک  منتشر کرده است:

کسی می تواند مدعی حقوق زنان باشد که حداقل یک گام مثبت برای بانوان این سرزمین برداشته باشد.

کاش به جای پرداختن هجویّاتی نظیر #دروغ_دختر_آبی ، حواسمان بیشتر به اطرافیانمان باشد. #آقازاده_ماساژور #موسوی_لارگانی

در پاسخ به این اتهامات، پروانه سلحشوری در دفاع از خود و انتقاد از رویه شایعه پراکنی در توئیتی با بیش از ۲۵۰۰لایک خود نوشت:

فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضا و لهم عذاب الیم بما کانوا یکذبون (بقره-۱۰)

دو برادرزاده ۴ و ۲۰ ساله دارم که اکنون در کنار خانواده خود در اهواز هستند. برادرم که فرزندش ۲۰ساله است، در نوجوانی به جبهه رفت و جانباز است. #از_خدا_بترسید و آخرت خود را فدای دنیای دیگران نکنید.

پس از این توئیت و تکذیبیه اصل ماجرا توسط پروانه سلحشوری، بسیاری از کاربران ذیل توئیت وی این سوال را مطرح کردند که چرا همکاران پروانه سلحشوری، به نشر اکاذیب بر علیه وی کمک کرده‌اند. برخی عملکرد سلحشوری در مجلس را دلیل این رفتارها دانسته‌اند. باید دید نمایندگان اصولگرای مجلس چه جوابی برای این سوال خواهند داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =