۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83486012
۰ نفر

برچسب‌ها

گونه‌های حیات‌وحش قرنطینه پردیسان ساماندهی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده در اولین گام ساماندهی و مدیریت گونه‌های جانوری موجود در قرنطینه پردیسان انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جلیل بادام فیروز افزود: بهبود شرایط نگهداری گونه‌ها، استفاده از ظرفیت مراکز نگهداری کشور، مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی در بازپروری و استفاده تحقیقاتی از گونه‌های موجود بخشی از برنامه‌های پیش رو است.
وی افزود: طرح تبدیل این قرنطینه به یک بیمارستان مجهز جهت درمان و بازپروری حیات وحش کشور تدوین شده که در حال طی فرآیند اداری است.

مدیر مرکز بازپروری حیات‌وحش پارک‌ پردیسان در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این مرکز از سال ۱۳۹۰ در پردیسان راه‌اندازی شد و اکنون حدود ۴۰۰ گونه از جمله گرگ، خرس، یوزپلنگ، پلنگ، کفتار، قوچ و میش، گوزن زرد ایرانی، عقاب، دلیجه، سارگپه و شاه‌بوف در آن نگهداری می‌شود.

علی عمارلویی افزود: ماهانه به طور میانگین ۱۰۰ تا ۱۳۰ گونه جانوری آسیب دیده وارد این مرکز می‌شود که مورد مداوا و رسیدگی قرار می‌گیرند، در این فرایند تعدادی بعد از مداوا به طبیعت بر می‌گردند اما برخی بعد از مداوا دیگر توان بازگشت به طبیعت ندارند از این رو یا در همین مرکز ماندگار شده و یا به مراکز دیگر برای نگهداری منتقل می‌شوند.

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گونه تیمار شده به طبیعت بر می‌گردد، خاطرنشان کرد: البته با حساب آمار شب عید این رقم فرق می‌کند چون در این ایام هزاران مار و لاک‌پشت ضبط و رهاسازی می‌شود؛ به عنوان مثال یک سال، دو هزار مار و سه هزار لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی را رها سازی کردیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =