ابلاغ شیوه‌نامه دانش‌پژوهی آموزشی، بسترهای اعتلای آموزش علوم پزشکی را فراهم می‌کند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: کارهای نوآورانه و برجسته‌ای در زمینه آموزش علوم پزشکی توسط همکاران محترم هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور انجام می‌شود و لازم بود که این کارها در ارتقای اعضای هیات علمی دیده شود.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، باقر لاریجانی با اشاره به اهمیت آموزش در ارتقای نظام سلامت گفت: کارهای نوآورانه و برجسته ای در زمینه آموزش علوم پزشکی توسط همکاران محترم هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور انجام می‌شود و لازم بود که این کارها در ارتقای اعضای هیات علمی دیده شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: با مباحثی که در سال ۱۳۹۵ برای بازنگری آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی انجام شده، در آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بخش ویژه آیین‌نامه آموزشی و پژوهشی دیده شد که مخصوص وزارت بهداشت است. هدف این بود که در کنار سایر فعالیت‌های اعضای هیات علمی از جمله پژوهش و ارائه خدمات، فعالیت‌های آموزشی نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اگر اعضای هیات علمی کار خلاقانه و نوآورانه‌ای در زمینه آموزش با روش مشخص و با اطلاع از اقدامات قبلی در این حوزه انجام دهند که به نتیجه‌ مشخصی برسد و دیگران از آن اطلاع پیدا کنند و آن‌ را نقد کنند به منزله دانش‌پژوهی آموزشی تلقی شده و در ارتقای اعضای هیات علمی دارای امتیاز است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف این کار تقویت آموزش علوم پزشکی است، اظهار کرد: در سال ۹۵، شیوه‌نامه‌ اجرایی دانش پژوهی آموزشی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت تدوین و امور اجرایی آن از جمله راه‌اندازی کمیته‌های دانش‌پژوهی، برگزاری دوره‌های آموزشی و سایر اقدامات صورت گرفت.

وی گفت: برای تسهیل معادل‌سازی امتیاز دانش پژوهی آموزشی با عناوین ذکر شده در آیین نامه ارتقا، شیوه نامه اجرایی دانش پژوهی آموزشی در سال جاری مورد بازنگری قرار گرفت و معادل سازی در شیوه‌نامه جدید به صورت جزئی‌تر تبیین شد.

لاریجانی با بیان اینکه این شیوه‌نامه اجرایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است، گفت: ضروری است تا در کنار فعالیت‌های پژوهشی و ارائه خدمات اعضای هیات علمی، به موضوع آموزش اهمیت ویژه ای داده شود چرا که آموزش حوزه‌ای زیربنایی در نظام سلامت است و لازم است مورد توجه خاص قرار گیرد.

وی به اهمیت بحث دانش‌پژوهی آموزشی در ارتقای آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این کار در دانشگاه‌ها، بسترهای بسط خلاقیت، نوآوری و علم و دانش‌پژوهی را در آموزش فراهم می کند و زمینه ساز تحول در این حوزه خواهد بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: دانش پژوهی آموزشی باعث می شود بسترهای بهره‌مندی جامعه از تولیدات علمی فراهم شود، به نحوی که با کاربست علم در آموزش و انتقال آن به دانشجویان که در واقع نسل آینده ارائه کنندگان خدمات به جامعه هستند، زمینه‌های بهره برداری از نتایج علمی در ارائه خدمات فراهم می شود.

وی به اقدامات گسترده‌ حوزه معاونت آموزشی در زمینه دانش‌پژوهی آموزشی برای تحول در آموزش علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: صندوق حمایت از طرح‌های آموزشی در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم‌پزشکی راه اندازی شده و از طرح های نوآورانه در زمینه آموزش علوم پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حمایت می‌شود.

لاریجانی، جایزه‌ شهید مطهری که هر ساله به منظور شناسایی فرایندهای دانش‌پژوهی آموزشی اعطا می شود را از دیگر اقدامات در این زمینه ذکر کرد و گفت: دوره‌هایی نیز به منظور توانمندسازی اعضای هیات علمی در این زمینه برگزار می شود.

وی از راه اندازی سامانه‌ای برای تسهیل روند داوری و گردش کار در این زمینه سخن گفت و افزود: سمینار مجازی با شرکت تعداد زیادی از اعضای هیات‌علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برای آموزش و آشنایی اعضای هیات‌علمی با این مفاهیم برگزار شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تفویض اجرای این شیوه‌نامه به دانشگاه‌ها گفت: کمیته‌های دانش‌پژوهی دانشگاهی نیز تشکیل شده و از طریق سامانه بر عملکرد این کمیته‌ها نظارت می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =