۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۸
کد خبرنگار: 1379
کد خبر: 83485892
۰ نفر

برچسب‌ها

تدوین الگوی واحد مصرف آب در ساوه ضروری است

ساوه - ایرنا - فرماندار ساوه گفت: با توجه به بحران کم‌آبی دراین شهرستان، تدوین الگوی واحد مصرف آب به منظور استفاده بهینه از این نعمت خداوندی ضروری است.

به گزارش ایرنا، «علی میرزایی» روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان ساوه، افزود: باید از ظرفیت آموزش و پرورش، شوراها، دهیاران، شهرداری ها و سایر ارگان‌ها برای آموزش و ترویج مصرف صحیح آب استفاده شود.
وی اظهار داشت: در حوزه کشاورزی برای کاهش مصرف آب نیاز است که طرح‌های آبیاری نوین مورد استفاده قرار گیرد و یا الگوی کشت تغییر یابد.
میرزایی گفت: میانگین مصرف  آب برای هر فرد در شهرستان ساوه ۲۴۰ لیتر  است که این میزان باید کاهش پیدا کند.
وی افزود: مخازن آب سفره‌های زیرزمینی ساوه با کسری ۷۴ و هفت میلیون متر مکعبی آب مواجه است که با اقدامات کنترلی باید این کمبودها جبران شود.
فرماندار ساوه تشریح کرد: در مصرف آب باید نسل‌های بعد نیز دیده شود تا آیندگان برای برداشت آب با مشکلات عدیده  مواجه نشوند.
وی بیان کرد: الزام‌آور کردن هوشمندسازی کنتورهای آب، تدوین برنامه عملیاتی به منظور تولید پساب، انجام فعالیت‌های تبلیغی و اطلاع رسانی و برخورد با اشخاصی که فراتر از حدمجاز مصرف دارند از جمله اقداماتی است که باید در برنامه مصرف بهینه آب گنجانده شود

میرزایی گفت: مصرف برق امسال بیش از سال گذشته بود اما با مدیریت صحیح شرکت توزیع  مسئله خاموشی رخ نداد.
 وی ادامه داد: در شهرستان ساوه نگاه علمی و کارشناسانه به مدیریت مصرف آب تعریف شده که این نگاه مستلزم ظرافت در استفاده از آب در حوزه شهری، کشاورزی و صنعتی است.
فرماندار ساوه افزود: تجربه فروردین امسال  نشان داد که این شهرستان در برابر سیل آسیب‌پذیر است و در همین راستا کمیته‌هایی به‌منظور بازبینی عملی تشکیل می‌شود تا  گزارش میدانی از وضعیت پل هفت ‌هنه، بندهای خاکی، ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق حاشیه شهر و در مسیل و حریم رودخانه ها تهیه کنند تا اقدامات پیشگیرانه انجام پذیرد.
 /۶۰۱۳/۹۹۲۱/۶۵۳۹