۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83485867
۰ نفر

برچسب‌ها

یونکر بر اعمال کنترل مرزی درصورت برگزیت بدون توافق تاکید کرد

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون اروپا گفت، در صورتی که برگزیت بدون توافق انجام شود، بروکسل به منظور حفظ منافع اتحادیه اروپا کنترل مرزی در مرز ایرلند را اجرا خواهد کرد.

به گزارش روز یکشنبه روزنامه انگلیسی  ایندیپندنت، «ژان کلود یونکر» تاکید کرد که بروکسل به هیچ وجه مسوول تبعات برگزیت بدون توافق نیست و بریتانیا مسوول تبعات آن خواهد بود.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس لغو طرح پشتیبان (بک استاپ) به عنوان طرح احتیاطی را برای جلوگیری  از مرز سخت خواستار است.

رئیس کمیسیون اروپا گفت، طرح «بک استاپ» حفظ حقوق بازارهای داخلی و شبه جزیره ایرلند را هدف قرار می داد.

یونکر همچنین افزود: من معمار ایستگاه های جدید مرزی نیستم و بریتانیا باید دقیقا به ما بگوید که ماهیت چنین مرزهای دقیقا چگونه خواهد بود.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید اطمینان دهد که منافع آن و بازارهای داخلی حفظ خواهد شد.

رئیس کمیسیون اروپا گفت متقاعد شده که برگزیت رخ خواهد داد و تکرار کرد که اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه  اروپا خارج شود، مرز جدیدی بین ایرلند و ایرلندجنوبی احداث خواهد شد.

اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی دولت انگلیس را درباره نحوه اجرای برگزیت غیر عملی ارزیابی کرده است.

وزیر دولت جانسون در امور خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بخشی از طرح جدید این کشور را به نماینده اتحادیه اروپا ارائه داد.

با این حال رسانه های انگلیسی ساعاتی بعد به نقل سندی که از سوی کمیسیون اروپا درز کرد، گزارش دادند که طرح یادشده به‌ لحاظ قانونی قابل اجرا نیست.

در این سند آمده است که طرح جدید دولت جانسون فاقد راه حل عملی برای جلوگیری از ایجاد مرز سخت و حفاظت از همکاری های اقتصادی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند در دوره پسابرگزیت است.

یونکر به تازگی در گفت وگو با اسکای نیوز اظهار داشت که تمام تلاش خود را می کند تا با لندن به توافق برسد.

به گفته وی، برگزیت بی‌توافق را دوست ندارد چون دست کم یک سال پیامدهای فاجعه باری را به دنبال خواهد داشت.

مانع اصلی پیش روی توافق برگزیت، مسأله طرح «پشتیبان» مرز ایرلند است که انگلیس را ملزم می کند به قوانین گمرکی و تجاری اتحادیه اروپا احترام گذارد تا از مشکلات مرزی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری شود.

بوریس جانسون که با هرگونه وابستگی به قوانین اتحادیه اروپا در دوره پسابرگزیت مخالف است، در اقدامی جنجال برانگیز پارلمان انگلیس را تعلیق کرده تا بدون مزاحمت قانونگذاران، برگزیت را حتی بدون توافق با اتحادیه اروپا اجرا کند.

۱۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =