عابدزاده؛ شکست‌ناپذیر در زمین شهرآورد

تهران- ایرنا- نام دروازه‌بان اسبق تیم ملی را شاید با بازی بیادماندنی در ورزشگاه کریکت شهر ملبورن به خاطر بیاورید اما او از بازیکنانی است که در شهرآورد بزرگ پایتخت عملکرد بی‌نظیری دارد.

«احمدرضا عابدزاده» تنها یک نام نیست بلکه برای هواداران فوتبال مجموعه از خاطرات جذابی است که در قفس توری تیم ملی، باشگاه استقلال و تیم فوتبال پرسپولیس تهران آن را خلق کرده است. وی محبوب و قابل احترام برای هواداران ۲ تیم است. یکی از مهمترین رکوردهای این بازیکن عملکرد فوق العاده در شهرآوردها است. وی که ۵ شهرآورد با استقلال و ۸ شهرآورد با پرسپولیس را تجربه کرده در زمین مسابقه باختی در کارنامه ندارد.

کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران همچنین یکی از رکورداران کلین شیت در این بازی بزرگ است. وی با پیراهن تیم فوتبال استقلال تهران در پنج بازی تنها ۲ گل دریافت کرد و در هشت بازی برای تیم فوتبال پرسپولیس تنها پنج گل دریافت کرده است. عابدزاده در تیم استقلال سه بار کلین شیت کرد، اما در زمان حضور در دروازه پرسپولیس توانست در ۵ بازی کلین شیت کند.

اما داستان بی شکستی عابدزاده در دربی ها آیا واقعیت دارد؟ برای پاسخ به این پرسش لازم است که یک بررسی کلی از زمان حضور وی در ۲ تیم صورت گیرد، بررسی که شامل ۱۳ بازی این دروازه‌بان خواهد شد. عابدزاده پس از آنکه پنج دربی بدون شکست را با استقلال تجربه کرد به خاطر مصدومیت مدت‌ها از میادین فوتبال دور بود. او پس از بهبودی به تیم رقیب پیوست و به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان این تیم تبدیل شد.

عابدزاده استقلال را بدون شکست در دربی ترک کرد اما این داستان در تیم پرسپولیس برای وی متفاوت بود زیرا با وجود انکه در این تیم هیچ باختی در زمین مسابقه شهرآورد تجربه نکرد اما به جنجال کشیدن دربی موجب شد تا نتیجه آن بازی از سوی فدراسیون فوتبال سه بر صفر به سود استقلال تهران اعلام شود.

این بازی در دی ماه سال ۱۳۷۳ انجام شد و تا دقیقه ۸۸ با نتیجه مساوی دو بر دو در جریان بود که در این لحظه بازیکنان دو تیم به درگیری با یکدیگر پرداختند و تماشاگران هم به درون زمین ریختند تا چهارمین بازی ناتمام در تاریخ داربی های تهران ثبت شود. «صادق ورمزیار» و «ادموند اختر» برای استقلال و «فرشاد پیوس» و «بهزاد داداش‌زاده» برای پرسپولیس در این بازی نیمه تمام گلزنی کردند. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم با توجه به وقایع پیش آمده رای به برتری ۳ بر صفر استقلال در این دیدار داد.

پس از این بازی بود که فدراسیون فوتبال تصمیم به استفاده از داوران خارجی برای قضاوت داربی تهران گرفت.

عابدزاده در شهرآورد جنجالی سال ۱۳۷۹ حضور داشت و ۲ گل دریافت کرد اما این بازی در نهایت به تساوی ۲ بر ۲ رسید. دربی برگشت «داوود فنایی» جای عابدزاده را گرفت و پرسپولیس پس از چند سال شکست را در دربی با گل «علیرضا اکبرپور» تجربه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =