۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۴
کد خبرنگار: 1462
کد خبر: 83485642
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید ۶۶ هزار تن برنج سفید در آستانه اشرفیه

رشت - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه گفت : کشاورزان این شهرستان در سال زراعی گذشته حدود ۶۶ هزار تن برنج سفید کشت و تولید کرده اند.

حمید رضا سلیمانی امروز در گفتگو با خبرنگار ایرنا ، سطح زیر کشت برنج این شهرستان را ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار اعلام و اظهار کرد: در سال زراعی گذشته ۱۱۰ هزار تن شلتوک  برنج و راتون در اراضی این شهرستان تولید شده که از این میزان ۶۰ درصد به برنج سفید تبدیل شده است.

وی درصد کشت و تولید برنج بومی و پرمحصول این منطقه طی سال زراعی گذشته را به ترتیب ۹۹ و یک درصد عنوان و خاطرنشان کرد: در فصل کشاورزی گذشته  ۳/۸۴ درصد از اراضی این شهرستان بصورت مکانیزه و ۷/۱۵ درصد نیز بصورت سنتی کشت شده اند ، ضمن آنکه در  ۳/۹۲ این اراضی برداشت برنج بصورت مکانیزه و در  ۷/۷ درصد نیز برداشت بصورت سنتی انجام شده است.

به گفته سلیمانی شرایط مساعد جوی موجب شده تا امسال در هر هکتار از اراضی این شهرستان  ۴/۴  تن شلتوک تولید شود  که این میزان در سال گذشته ۲۵/۴ تن بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در ادامه با اشاره به فعالیت  ۱۱۸ واحد کارخانه برنجکوبی در این شهرستان اظهار داشت: تعداد ۱۸ هزار و ۶۲۵ بهره بردار نیز در این شهرستان در زمینه کشت و تولید محصول برنج فعالیت دارند.

سلیمانی ، هاشمی ، علی کاظمی ، حسن سرا ، دم زرد و دم سیاه را به عنوان مهمترین ارقام محصول برنج این شهرستان نام برد و اظهار داشت: هر کیلوگرم برنج بومی این شهرستان هم اکنون حدود ۱۸۰ هزار ریال در بازار خرید و فروش می شود.

وی این شهرستان را از کانون های مهم تولید برنج در گیلان دانست و گفت: کیفیت و مرغوبیت بالای برنج محلی این شهرستان موجب شده تا همواره مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد .

وی حمایت از تولید کنندگان برنج بومی استان گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه را ضروری دانست و اظهار داشت: انتظار می رود تا با جلوگیری از ورود بی رویه برنج های خارجی به کشور ، از تولید کنندگان داخلی حمایت شود.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در پایان افزود: امسال کشت دوم در شش هزار هکتار از اراضی این شهرستان به انجام رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید کننده برنج بعد از استان مازندران را دارد. ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود.
شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستاست و در ۳۵ کیلومتری شرق استان گیلان واقع شده است.

۷۲۸۷ /۶۰۳۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =