خرید حمایتی روزانه ۱۵۰۰ تن مرغ و تخم مرغ

تهران- ایرنا - مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: روزانه هزار و ۵۰۰ تن مرغ و تخم مرغ به منظور حمایت از تولیدکنندگان توسط این شرکت به صورت حمایتی خریداری می شود.

به گزارش یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حمید ورناصری» افزود:  شرایط بازار مرغ و تخم مرغ به نحوی است که باید برای حمایت از تولیدکنندگان خرید تضمینی انجام شود که این اقدام آغاز شده و تا زمان لازم ادامه می‌یابد.

به گفته وی، برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکنندگان خرید مرغ از مرغداری‌ها در حال انجام است و همچنین با توجه به افت شدید قیمت تخم مرغ به بازار این محصول هم ورود کرده ایم و در حال خریداری مقدار مازاد نیاز هستیم.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام هیچ محدودیتی برای خرید مرغ و تخم مرغ در استان ها وجود ندارد گفت: روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن مرغ و هزار و تن  تخم مرغ به صورت بسته‌ بندی از اتحادیه‌ها خریداری می شود.

وی اظهارداشت: مقادیر خریداری شده در قالب ذخایر نگهداری می‌شود و در مواقع لزوم با تشخیص ستاد تنظیم بازار عرضه خواهد شد.

شرایط ورود محموله‌های خوراک دام به همه بنادر کشور فراهم شد

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: سنوات گذشته ورود کشتی‌های غلات فقط به بندر امام خمینی (ره) انجام می‌شد، اما با اقدامات صورت گرفته در جهت تسهیل دسترسی مرغداران و دامداران به خوراک دام شرایط لازم برای ورود کشتی‌های حاوی محموله‌های خوراک دام به همه بنادر اصلی کشور فراهم شده است.

به گفته وی، از این پس علاوه بر بندر امام خمینی (ره) از ظرفیت بندر عباس، بندر چابهار، بندر امیر آباد و بندر نوشهر نیز برای پهلوگیری کشتی‌های حامل خوراک دام از جمله کنجاله سویا، جو و ذرت استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: این اقدام برای استفاده از تمام ظرفیت‌های بندری در اطراف کشور برای تسهیل دسترسی دامداران به خوراک مورد نیاز تولیدات شان و همچنین کاهش قیمت تمام شده تولید برای تولیدکنندگان مناطق نزدیک به این بندرها انجام شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه قیمت حمل و نقل برای تولید کنندگان با این تدابیر کاهش می‌یابد گفت: همین امر موجب کاهش قیمت تمام شده تولید می‌شود و این موضوع در شرایط فعلی تحریم موجب یاری تولیدکنندگان می‌شود.

به گفته وی، اکنون کشتی‌های حاوی خوراک دام در تمام این بنادر پهلو گرفته اند و کار تخلیه بار کشتی‌ها در حال انجام است.

ورناصری اضافه کرد: هم اکنون 15 کشتی در بندر امام، سه کشتی در بندر عباس و چندین کشتی نیز در چابهار در نوبت تخلیه قرار گرفته است و هیچ مشکلی برای تامین خوراک مورد نیاز دامداران و مرغداران وجود ندارد.

وی افزود: قیمت کنجاله سویا، جو و ذرت در کشور بیانگر وفور کالا در بازار است و در هر استانی هم که احساس شود نوساناتی در قیمت هست با استفاده از ذخایر انبارهای پشتیبانی امور دام این قیمت‌ها به حالت تعادل رسانده می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام  ادامه داد: قیمت‌های مصوب انواع خوراک دام در استان‌های مختلف کشور کاملا رعایت می‌شود، چنانچه قیمت مصوب بنادر برای کنجاله سویا ۴۵۰ تومان، قیمت ذرت و جو ۱۳۵۰ است.

ورناصری با اشاره اینکه در زمان حاضر در بازار خوراک دام ثبات مناسبی وجود دارد گفت: در شش ماهه اخیر بیش از چهار میلیون تن ذرت، یک و نیم میلیون تن جو، یک میلیون و 200 هزار تن کنجاله سویا و یک میلیون تن دانه‌های روغنی وارد کشور شده است و این ارقام در مقایسه با مدت مشابه قبل افزایش حدود سی درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: حمایت‌های لازم برای تامین نیاز بازار در شرکت پشتیبانی امور دام برای تامین نیاز تولیدکنندگان و ثبات بازار در حال انجام است و تلاش می‌کنیم با ادامه این روند و کاهش هزینه‌های حمل و نقل قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان کاهش یابد.

ورناصری اظهارداشت:  تمام مرغداران و دامداران این امکان را دارند که نیاز خود به خوراک دام را از طریق بنادر ورودی، بخش خصوصی و انبارهای پشتیبانی امور دام با قیمت مصوب فراهم کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha