تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

تهران- ایرنا- هیات دولت به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را تعیین تکلیف کرد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت،  هیات دولت به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و ‌آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، آئین‌نامه اجرایی نحوه آموزش در دانشگاه فرهنگیان و پذیرش (استخدام) بر اساس آن، را تصویب کرد.

بر این اساس هیات وزیران در جلسه هفدهم شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور (با نظارت دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی) و به استناد بند (۳) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، آئین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.

بر همین اساس استخدام مشمولان پذیرفته‌شده، در سقف ظرفیت تخصیصی (مجوز استخدام) سالیانه توسط سازمان و اعتبارات تخصیص‌یافته در قانون بودجه سالانه، با شرط بکارگیری در مناطق کمتر توسعه‌یافته و براساس نیاز مناطق آموزش و پرورش استان با تشخیص آموزش و پرورش مبتنی بر رشته و دوره تحصیلی، جنسیت و با توجه به سنوات خدمت و مطابق شیوه‌نامه‌ای که توسط وزارت ظرف سه ماه تهیه و ابلاغ می شود، صورت می پذیرد. ضمنا نقل و انتقال این افراد قبل از ۱۰ سال امکان‌پذیر نیست.

همچنین پذیرفته شدگان براساس بند (ب) ماده (۴۵) قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت پیمانی و مطابق مجوز صادره از سوی سازمان و با رعایت ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام می شوند.

بر همین اساس مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسان غیرمستمر، پس از شرکت در دوره آموزشی یکساله در دانشگاه، در رشته های شغلی دبیری، آموزگاری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی مدارس، مراقب سلامت و مشاور تحصیلی با رعایت شرایط احراز طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان و اخذ نمره قبولی در آزمون پایان دوره، استخدام می شوند.

همچنین آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، پس از شرکت و قبولی در آزمون داخلی که توسط وزارت برگزار می شود پس از موفقیت در دوره یکساله آموزشی در دانشگاه، قبولی در آزمون پایان دوره و با رعایت قوانین و مقررات گزینش تا پایان قانون برنامه ششم توسعه استخدام می شوند.

بر این اساس با توجه به نیاز وزارت در شغل آموزگاری، آزمون داخلی موضوع این ماده صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی توسط وزارت برگزار خواهد شد. مواد آزمون داخلی در دو بخش عمومی و تخصصی توسط وزارت تعیین می شود.

‌پس از برگزاری آزمون داخلی به منظور تعیین حدنصاب، نمرات به تفکیک بخش عمومی و تخصصی محاسبه‌شده و حدنصاب، معادل ۵۰ درصد نمره کل آزمون با ارزش وزنی ۴۰ درصد برای مواد عمومی آزمون و ۶۰ درصد برای مواد تخصصی آزمون) است.

همچنین افرادی که نتوانند حدنصاب لازم را اخذ نمایند از فرآیند استخدام در آموزش و پرورش حذف شده، ‌ضمن اینکه کسب حدنصاب لازم در آزمون داخلی به منزله استخدام در آموزش و پرورش تلقی نشده و استخدام افراد دارای حد نصاب، با در نظر گرفتن نیاز در سقف مجوزهای تخصیص‌یافته و اعمال امتیازات عوامل امتیازآور با رعایت تقدم براساس امتیازات فضلی خواهد بود.

ضمنا مشمولانی که نمره قبولی در آزمون پایان دوره و داخلی را کسب نمی کنند به همکاری آنان با آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

همچنین مدت زمان دوره های آموزشی موضوع این آیین‌نامه، یک‌سال آموزشی بوده و محتوای دوره و نحوه اجرای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین می گردد. ضمنا مسئولیت برگزاری دوره های آموزشی بر عهده دانشگاه فرهنگیان بوده و شرکت‌کنندگان در طول دوره تابع ضوابط اساسنامه آن دانشگاه هستند.

بر همین اساس دانشگاه فرهنگیان موظف است در اجرای این دوره ها از ظرفیت سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش‌عالی (اعم از نیروی انسانی، فضا و امکانات آموزشی) استفاده کند و مجاز به توسعه تشکیلات و امکانات و افزایش نیروی انسانی در این خصوص نیست.

همچنین دوره های آموزشی مربوط، فاقد هرگونه ارزش استخدامی و علمی به عنوان دوره های تحصیلی سطوح بالاتر بوده و کلیه واجدان شرایط شرکت در این دوره ها صرف‌نظر از مدرک تحصیلی (اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ملزم به گذراندن دوره هستند.

بر این اساس هزینه های مربوط به برگزاری دوره های آموزشی در مدت دوره براساس تعرفه‌های مصوب وزیر آموزش و پرورش برعهده مشمولان است.

همچنین، برای مدت زمان حضور مشمولان در دوره آموزشی، حقوق و مزایا تعلق نمی‌گیرد و مدت دوره نیز جزو سنوات خدمت محسوب نمی شود.

ضمنا مسئولیت حسن اجرای این آئین‌نامه بر عهده وزیر آموزش و پرورش است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha