خشک شدن بیش از ۷۰۰ چشمه، سراب و قنات در لرستان

خرم‎آباد - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: بیش از ۷۰۰چشمه، سراب و قنات در این استان خشک شده که تنها اجرای عملیات آبخیزداری می تواند مشکل را برطرف کند.

به گزارش ایرنا محمدحسین بابایی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لرستان شرایط خاصی دارد در برخی از شهرها همچون الیگودرز با خشکسالی و در شهرستان هایی همچون سلسله و پلدختر با سیل مواجه هستیم.

وی خشک شدن چشمه و قنات در استان را معضل بزرگی بیان کرد و افزود: اجرای عملیات آبخیزداری یکی از راههای مبارزه با سیلاب و خشکسالی است.

وی ادامه داد: میانگین فرسایش خاک در لرستان سالانه ۲۱ تن در هکتار می باشد و این در حالی است که در بعضی از حوزه های آبخیز شهرستان سلسله همچون سیف آباد و چشمه علی اکبر به سالانه ۳۸ تن می رسد.

وی افزود: این شرایط خاص سلسله که حدود ۸۲ درصد آن شیب بالای ۱۲ درصد دارد شهرستان را مستعد سیل کرده است.

بابایی بیان کرد: امسال ۹۰ میلیارد ریال به شهرستان دلفان و ۸۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی و استانی به شهرستان سلسله اختصاص یافته است.

وی گفت: تملیه، سیف آباد، شینه قلایی، کهمان، چشمه علی اکبر و بستام از حوزه های بحرانی شهرستان سلسله می باشند که بر اساس اولویت بندی تخصیص اعتبار خواهند داشت.

وی اضافه کرد: در این میان سهم بستام به صورت ویژه خواهد بود چرا که ۶۰ درصد سیلابهایی که وارد خرم آباد می شود و ۳۵ درصد سیلابهای پلدختر از طریق این حوزه سرچشمه می گیرد. 

۶۰۵۷/۳۲۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =