روایت رسانه های داخلی از طرح شفافیت آرای نمایندگان

تهران- ایرنا- طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله مبحث های پرحاشیه در ماه های اخیر بوده و واکنش های مختلفی را به همراه داشته است. به همین منظور رسانه های داخلی به روایت واکنش ها و موضع گیری ها مختلف نسبت به این موضوع پرداختند و آن را بازتاب دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، طرح شفافیت عملکرد نمایندگان سوم شهریور سال جاری دومین بار طی یک سال گذشته در جلسه علنی مجلس مطرح شد. طرحی که قرار بود تا تمامی آرای نمایندگان در مجلس به علاوه آمار حضور و غیابشان در جلسات، مرخصی‌ها، مأموریت‌ها، سفرها و دیگر فعالیت‌های آنان به صورت شفاف در اختیار عموم قرار بگیرد، دو فوریت آن با مخالفت نمایندگان رأی نیاورد اما بهارستانی‌ها با اصل طرح شفافیت مخالفتی نداشتند.

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب نوشتند: اطلاع مردم از عملکرد و رفتار نمایندگان از حقوق مسلم مردم محسوب می‌شود و کوتاهی در تصویب این قانون مستقیماً موجب نقض حقوق شهروندی و حقوق عمومی مردم محسوب می‌شود.

رسانه های اصولگرا هم عنوان داشتند: وقتی شفافیت آرای نمایندگان وجود داشته باشد، قطعا به نفع کشور و مردم خواهد شد و مردم بیشتر می‌توانند نماینده خود را ارزیابی کنند.

رسانه های اصلاح طلب

بیانیه جمعیت ایثارگران

به گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در خصوص طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس بیانیه‌ای صادر کرد که در بخشی از این بیانیه آمده است: بخش قابل توجهی از مشکلات فعلی کشور در عرصه قانون‌گذاری و تصویب طرح‌هایی که ضمانت اجرا و نتایج خوبی را بدنبال نداشته است دقیقا مربوط  به کم‌توجهی تعدادی از نمایندگان نسبت به عواقب و نتایج لوایح مذکور است و قانون شفاف‌سازی آراء باعث می شود نمایندگان محترم نسبت به مسئولیت خود در قبال طرح‌ها و لوایح اهتمام بیشتری داشته باشند و پذیرای نتایج مترتب بر این قوانین باشند. اطلاع مردم از عملکرد و رفتار نمایندگان از حقوق مسلم مردم محسوب می‌شود و کوتاهی در تصویب این قانون مستقیماً موجب نقض حقوق شهروندی و حقوق عمومی مردم محسوب می‌شود، طبیعی است این قانون شامل موارد خاص و مسائل امنیتی نمی‌باشد. گفتنی است برچسب سیاسی‌زدن به این طرح و توهین به کسانی که از این طرح دفاع کرده‌اند از چشم تیزبین مردم پنهان نمی‌ماند و در زمان مقتضی مردم عزیز کشور در مورد آن تصمیم‌گیری خواهند کرد. با توجه به نزدیک‌شدن به ایام انتخابات دوازدهمین دور مجلس شورای اسلامی تصویب این طرح موجب می‌شود آن دسته از کسانی که توان مطالعه طرح‌ها و لوایح چندصدصفحه‌ای را ندارند و یا از بینش کافی برای مشارکت در فرایند قانون گذاری در کشور برخوردار نیستند شوق و رغبت خود را برای ورود به این عرصه از دست بدهند و اجازه دهند تا مجلس به معنای واقعی عصاره ملت باشد.

در پایان جمعیت ایثارگران تاکید می‌کند وقت آن رسیده است که مسئله شفافیت در کشور در همه عرصه‌ها به یک ارزش تبدیل شود و هر گونه ساز مخالف در خصوص شفاف‌سازی گناهی نابخشودنی و بی‌انصافی در حق ملت محسوب می‌شود.»

مورد هدف قرار گرفتن جناحی خاص

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران با اشاره به طرح شفافیت آراء نمایندگان، گفت: اساسا این موضوع را چوبی کرده‌اند که بالای سر نمایندگان به ویژه نمایندگان لیست امید بگیرند؛ فرض را بر این بگیرید که همین تعداد نمایندگانی که رای دادند به شفافیت آرا رای نمی‌دادند، فراکسیون اصول‌گرایان ۱۰۰ عضو دارد، پس اعضای خودشان چه‌کار کردند؟ اعضای خودشان هم رای ندادند. یا مثلا فراکسیون مستقلین نزدیک به ۱۰۰ عضو دارد آنها هم به همین طریق، چرا فقط ۵۹ نماینده رای دادند؟

وی افزود: حالا از این بگذریم که یک تعدادی از جمله خود من آن روز در مجلس حضور نداشتند، ممکن است بعضی مرخصی یا سفر خارج از کشور بودند یا به هر دلیل در مجلس حضور نداشته‌اند، اما اینها نهایتا بشوند ۵۰ نفر، مابقی کجا بودند؟

عدم شفافیت باعث بروز مشکلات

پروانه مافی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به سایت تابناک گفت: شفافیت یکی از مباحث اصلی کشور ما است. وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که در همه دنیا وقتی شفافیت واقعی شده، خیلی از مشکلات حل شده است. بسیاری از گرفتاری‌هایی که ما اکنون در حوزه‌های مختلف خصوصا حوزه اقتصادی و اداری با آن مواجه هستیم ناشی از عدم شفافیت است و بر اساس تجربه عمومی دنیا با ایجاد شفافیت حل خواهد شد».

وی با تاکید بر اینکه باید به سوی ایجاد شفافیت در کشور حرکت کنیم، گفت: «من از موافقان ایجاد شفافیت به خصوص شفافیت آرا هستم اما مشکلاتی در این مسیر وجود داد. اول از همه اینکه اگر بنا باشد آرا شفاف شود، جناح‌های سیاسی نسبت به موضوعی که رای مثبت یا منفی درباه آن دارند، جبهه گیری می‌کنند و این به رای، نتیجه رای‌گیری و هم رای‌دهنده صدمه می‌زند. به نظر من شفافیت با در شرایط ایجاد شده باشد که توسعه یافتگی به قدری باشد که نتیجه آرا پذیرفته شود نه اینکه برخی بخواهند بر نتیجه آرا اثرگذاری کنند یا بر اساس آن انتقام جویی کنند و به دنبال منافع خود باشند».

سخنان جهانگیری

به گزارش خبرگزاری ایسنا، معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حرف درستی است که مجلس شفاف عمل کند و آرای نمایندگان شفاف باشد، گفت: در لایحه شفافیت به همه ارکان و نهادهای حکومت از جمله دولت، مجلس، قوه مقننه، نهادهای حاکمیتی، شرکت‌هایی که کار اقتصادی می‌کنند، مجمع تشخیص مصلحت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای نگهبان و شورای فضای مجازی پرداخته شده است که چه مسائلی باید شفاف به مردم گفته شود و حتی مذاکرات آنها که درباره مسائل عمومی مردم است باید منتشر شود. این لایحه به مجلس رفته است و به جای دعواهای بی‌فایده، از مجلس مطالبه کنیم تا این لایحه را مصوب کند و همه حمایت کنیم تا این لایحه اجرا شود. این بزرگ‌ترین قدم برای مبارزه با فساد است.

رسانه های اصولگرا

 تحت فشار قرار گرفتن نمایندگان

به گزارش خبرگزاری فارس، علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شــورای اســلامی، دربــاره موضوع شــفافیت آراء نماینــدگان مجلس گفــت: به طور کلی بنده با شفافیت آراء موافقم، اما در شــرایط فعلی شفافیت آراء را برای همه نمایندگان مجلس مناســب نمی دانم، اگر چه برای شخص خودم مشــکلی ندارم. دلیل مخالفتم برای شفافیت همه نمایندگان این اســت که در مســائل مورد اختلاف اگر آراء نمایندگان اعلام شــود، بســیاری از آنها در حوزه های انتخابیه خود مــورد آزار و اذیت گروه های فشار قرار می گیرند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اســلامی در ادامه عنوان کرد: در نتیجه این امر(تحت فشار قرار گرفتن نمایندگان) باعث می شــود که نمایندگان در مجلس رای واقعی خود را اعلام نکنند و چنین چیزی به ضرر کشــور است.  وی در خاتمه سخنانش خاطرنشان کرد: هر وقت این شــرایط تغییر کــرد و چیزی به نام گروه های فشار نداشته باشیم شفافیت آراء نمایندگان یک امر مفید خواهد بود.

شناخت بیشتر مردم نسبت به عملکرد نمایندگان

عزت‌الله یوسفیان‌ملا سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: شفافیت آرای نمایندگان موجب می‌شود تا مردم از آرای واقعی وکلای‌شان مطلع شوند، نمی‌دانم چرا برخی نمایندگان مخالف شفافیت هستند.  وی با تأکید بر اینکه در هر زمینه‌ای، شفافیت موجب جلوگیری از رانت‌خواری و فساد می‌شود، گفت: مردم حق دارند بدانند نمایندگانی که انتخاب کرده‌اند چه رأی و نظری دارند.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس اضافه کرد: معتقدم شفافیت لازمه قانونگذاری است و نمایندگان نباید از شفافیت آرا هراس داشته باشند.

 مخالفت برخی جریان های سیاسی

خبرگزاری میزان در گفت و گو با حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور با بیان اینکه یک گروه از مخالفان طرح شفافیت آرای نمایندگان به هیچ وجه نمی‌خواهند کسی بداند چه کار در مجلس می‌کنند، گفت حیات این گروه در غیرشفاف بودن امورشان است، یعنی صادق نباشند و کسی از کارشان سر در نیاورد و کسی آن‌ها را مورد سوال قرار ندهد؛ این گروه این شکلی هستند که کاری که می‌کنند را بگویند نکردیم و کاری که نکرده‌اند را بگویند کرده‌ایم تا از این طریق تبعات اقدام خود را مدیریت کنند. عده‌ای هم به این دلیل مخالف این طرح هستند که می‌گویند ما رای‌مان، رای بر منافع کشور است که گاهی نمی‌تواند منافعی بخشی از مردم را محقق کند. البته بنده معتقدم حرف این گروه درست است، اما نماینده باید هزینه بپردازد و شهامت عمل خود را داشته باشد و اگر برای کاری دلیلی دارد که به نفع ملت است محکم بایستد و از موضعش دفاع کند و توضیح دهد لذا نماینده نباید حاضر شود منافع ملی تخریب شود که خودش تخریب نشود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وقتی شفافیت آرای نمایندگان وجود داشته باشد قطعا به نفع کشور و مردم خواهد شد و مردم بیشتر می‌توانند نماینده خود را ارزیابی کنند. به حول و قوه الهی تا نفس دارم پیگیر موضوع هستم تا بحث شفافیت آراء در مجلس تصویب شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مازندران نوشت: یا رای نماینده در خلاف جهت مصالح مردم و کشور و به نفع مطامع شخصی و حزبی و احیانا دولت مطبوع جریان خود است که مردم نباید مطلع شوند و یا رای وی موافق مصالح و منافع ملت و کشور است و احیانا مخالف نظر و  سلیقه­ ی دولت مستقر! که دولت نباید مطلع شود! چرا که در قاموس اینگونه نمایندگان اولویت بر حفظ رای حوزه انتخابیه است نه مصالح و منافع ملت و نظام! و از آنجایی که نماینده ناچارا برای تحقق شعارهای انتخاباتی خود جهت آبادانی منطقه حوزه انتخابی(از جمله ساختن جاده و پل و دانشگاه و کانال جوی آب و تغییر فلان مدیر شهرستانی و حل تمام مشکلات صنفی و غیر صنفی حوزه انتخابی اش!) نیاز به دریافت اعتبارات و بودجه های ویژه دارد، و این‌ موضوع هم جز با جلب نظر دولتمردان علی الظاهر تکنوکرات محقق نمی شود، پس به زعم آنها همان بهتر که رای غیر شفاف باشد که اگر خلاف جهت مصالح و منافع نظام و مردم و احیانا موافق سلیقه ی دولت مستقر بود مردم متوجه نشوند؛ و اگر درجهت حفظ منافع ملت و نظام و احیانا برخلاف سلیقه دولت بود، دولت بویی نبرد! و اینگونه است که موضوعاتی برخلاف امنیت و مصلحت ملی همچون fatf و پالرمو و تصویب برجام و ...در مجلس با حداکثر آراء تصویب می شود و کسی هم از این رای کذایی شرمنده ملت نمی شود! تاسف ما آنجایی بیشتر گردیده که در لیست رای دهندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آراء، اسم حتی یک نفر از نمایندگان استان مازندران هم دیده نمی شود! و این درشرایطی ست که برخی از همین افراد در سخنرانی ها و اظهار نظرها و مصاحبه هایشان حرفی می زنند که بعضا صددرصد خلاف رای مکتوبشان در همون موضوع در مجلس بوده است! با این تفاسیر باید پرسید آیا نماینده ای که از شفاف شدن آراء در مجلس فرار می کند، میتواند مجددا مورد اعتماد و اقبال مردم فهیم و انقلابی قرار بگیرد!؟

شفافیت و جایگاه نمایندگان

حجت‌الاسلام محمد مهدی افتخاری نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: من شفافیت را امر مثبتی می‌دانم اما این شفافیت باید در چارچوب قانون باشد. ‌ جایگاه نماینده، یک جایگاه انتخابی است و مردم در آن سهیم هستند و این حق مردم است که بدانند نماینده آنها چه عملکردی دارد، اما این شفافیت و اطلاع از عملکرد نماینده نباید به گونه‌ای باشد که جایگاه نمایندگی را تضعیف کند.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: شفافیت به معنای واقعی آن امر مطلوبی است و البته نباید به گونه‌ای عمل کرد که این شفافیت با رنگ و لعاب حزبی و جناحی همراه شود و اعضا و جریان‌های سیاسی از آن برای مورد سوال قرار دادن یکدیگر استفاده کنند.

تناقض در موضع‌گیری‌های نمایندگان

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بیان داشت: مردم و مجلس به دلیل تناقض در موضع‌گیری‌های نمایندگان و تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل شده‌اند اما طرح شفافیت آرای نمایندگان می‌تواند معضلات را کم کند.  با شفافیت آرای نمایندگان مواضع آنها یکسان و روشن شده و همگرایی خاصی بین اظهارنظرات نماینده در کمیسیون، مجلس و حوزه انتخابیه به وجود خواهد آمد.

کریمی گفت: با شناختی که مردم از نمایندگان خود پیدا می‌کنند می‌توانند آرای وکیل خود را در مجلس مبنا قرار داده و در مورد عملکرد آن فرد و نوع موضع‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌هایش و آرای آینده تصمیم‌گیری کرده و به شناختی دقیق و مستند برسند.  متأسفانه برخی افراد در حوزه انتخابیه شعار و اظهارنظری می‌کنند که با عمل آن نماینده در کمیسیون و صحن متفاوت است و عملاً زیر حرف‌هایش می‌زند اما شفافیت آرای نمایندگان منجر به آن خواهد شد که مردم با شناختی دقیق و مستند به نمایندگان خود در قوه مقننه رأی بدهند.

شفافیت ضامن برقراری عدالت در کشور

روزنامه سیاست روز با تیتر اصرار برمسئولیت پذیری یا پنهان کاری کدامیک؟  می نویسد: مردم رای نداده اند تا نمایند گان به مجلس بروند و با موبایلشان مشغول بوده، به کارهای غیرمرتبط بپردازند. در حقیقت صحن علنی مجلس اتاق جراحی قانون بوده و نمایندگان مانند جراحی هستند که می توانند. هنگام جراحی به کاری غیر از جراحی بپردازند. باید در نظر داشت که شفافیت رأی نمایندگان به آراءخاکستری مجلس پایان داده و در عین حال سوالات و ابهامات درباره اقدامات مجلس را از بین می برد. شفافیت ضامن برقراری عدالت در کشور است و نه در مجلس بلکه در تمام امور مرتبط به حقوق مردم مطالبهای است که اگر سالها پیش محقق می شد، بسیاری از مسائل در کشور به گونه ای دیگر بود و شاهد بسیاری از تخلفات در کشور نبودیم. مردم کارفرمای نمایندگان مجلس هستند و باید از عملکرد وکلای خود به صورت دقیق مطلع شوند. شفافیت آرا نمایندگان و نحوه مشارکت آنان در فرآیند تصویب لوایح و طرح ها، نکته عزیمت دموکراسی و ضرورت مغفول در کشور است. یادمان باشد که مسئولیت هر رای که در مجلس تصویب و به اجرا در می آید به عهده همه نمایندگان است نه یک نماینده.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =