۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۸
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83485408
۰ نفر

برچسب‌ها

ازبکستان برای 10 سال به افغانستان برق صادر می کند

تهران - ایرنا - مقامات افغانستان و ازبکستان روز شنبه توافق نامه ای امضا کردند که طی آن ازبکستان با صادرات برق با قیمت ثابت، به مدت ۱۰ سال به افغانستان موافقت کرده است.

شبکه خبری طلوع نیوز به نقل از «همایون قیومی» وزیر اقتصاد و دارایی افغانستان نوشت: این توافقنامه به افغانستان کمک می کند تا حدود ۶۰۰ میلیون دلار در هزینه های برق خود صصرفه جویی کند.
وی افزود که افغانستان قرار است برای هرکیلو وات برق وارداتی پنج سنت پرداخت کند و ازبکستان نیز هزینه های نگهداری خط انتقال را تامین خواهد کرد.
قیومی در ادامه تصریح کرد: «با این توافقنامه، سیستم افغانستان با سیستم برق ازبکستان همگام سازی خواهد شد و این به ما کمک می کند تا از دیگر کشورها نظیر قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان نیز برق وارد کنیم. »
توافقنامه های قبلی برای واردات برق از ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان محدود به یک سال و در برابر نوسان قیمت ها آسیب پذیر بود، اما به گفته مقامات مذاکره کننده برای این قرارداد، بهای این توافق ۱۰ ساله، ثابت است.
مقامات ازبکستان موافقت کردند تا بر اساس این توافقنامه، به مدت ۱۰ سال، سالانه بیش از ۶۰۰ مگاوات برق به افغانستان صادر کند.
افغانستان در حال حاضر از ایران ، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان برق وارد می کند؛ با این حال حمله اخیر شورشیان افغان، تیرهای حامل برق ازبکستان را نابود کرد و باعث خاموشی در کابل و یک سوم این کشور  شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =