۳۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 83484938
۰ نفر

برچسب‌ها

لاریجانی: ایران ، دوست و رژیم صهیونیستی دشمن ملت‌های منطقه است

بندرعباس - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای منطقه دوست وبرادر است و رژیم صهیونیستی دشمن اصلی مسلمانان به شمار می‌رود.

علی لاریجانی روز یکشنبه در سومین رژه ملی نیروهای مسلح در کنار آبهای خلیج فارس و در بلوار ساحلی بندرعباس افزود: ما امروز وظیفه خود می دانیم که از ملت مظلوم فلسطین دفاع کنیم.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با حمایت از ملت های عراق و سوریه چشم ترویست را کور کرده و داعش را در منطقه شکست دادند.

وی ادامه داد: نظامیان کشورمان که امتحان و شایستگی خود را در دفاع مقدس آشکار کرده اند، در قلب ملت ایران قرار دارند.

رییس مجلس شوری اسلامی تصریح کرد: بطور حتم امروز نیروهای مسلح سرمایه ملی و نقطه اتکای کشور در توسعه و آبادانی هستند.

صدام در جنگ با ایران دچار توهم شد
رییس مجلس شورای اسلامی بااشاره به این سوال که صدام با چه قصد وهدفی دست به جنگ با ایران زد و ۸ سال خود را درگیر جنگ نمود؟ در تجزیه و تحلیل این موضوع گفت: نکته نخست این است که صدام دچار توهم شد تا باتوجه به شرایط داخلی ایران و شرایط نیروهای مسلح، فرصت مناسبی است تا دسیسه گری را رقم بزند؛ به این معنا که به جای استقبال از انقلاب اسلامی ایران بازگشتی به عقب کند و بر مساله عرب و غیرعرب تکیه کند. 
علی لاریجانی افزود: نکته بعدی این است که ملت ایران که ملتی مسلمان و متمدن است را مجوس خطاب کند و تکیه را از برادری اسلامی بردارد و بر عروبت تکیه کند و از این طریق گردن کلفت منطقه شود. 
وی بیان داشت: حال آن‌که محور کانونی تفکر انقلاب امام در انقلاب اسلامی بر اسلام بود و مخالفت امام و ملت ایران با نظام دیکتاتوری پهلوی بر سر این بود که به جای رعایت احکام و اصول اسلامی در کشور، رژیم سفاک شاه بر مبارزه با اسلام تمرکز داشت و به جای وحدت امت اسلامی با اسرائیل زد و بند می‌کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: ندای اصلی انقلاب، وحدت امت اسلامی بود که ملت‌های مسلمان باید با همدیگر متحد باشند و به جای تمکین از اجانب و کفار با یکدیگر روابط برادرانه داشته باشند، به همین جهت نخستین اقدام پس از انقلاب، تعطیلی سفارت اسرائیل در تهران و جایگزینی فلسطینیان شجاع به جای آنان بود. 
لاریجانی گفت: دفاع از ملت مسلمان فلسطین و دفاع در ارض مقدس یکی از آرمان های انقلاب بود و هست و امروز ایران تنها کشوری است که با همه امکانات و با صدای بلند از ملت مظلوم و مسلمان فلسطین دفاع می کند.
وی یادآورشد: اما صدام نخواست این واقعیت را بفهمد و به جای تقویت صف ملت‌های مسلمان در تقابل صهیونیسم آمریکا به یک حرکت ارتجاعی دست زد و مساله عرب و فارس را مساله اصلی کرد و این همه چیزی بود که استعمار و صهیونیسم ها می‌خواستند.

آمریکا بدنبال ضربه به ملت ایران، دست صدام را گرفت
رییس مجلس شورای اسلامی هدف بعدی صدام از جنگ با ایران گفت: نکته دوم این است، آمریکا که از انقلاب اسلامی زخم جدی دیده بود و با واژگونی رژیم پهلوی عملا نظام دیکتاتوری منطقه ای که توسط رژیم شاه سامان داده بود، نابود شد به دنبال ضربه به ملت ایران، دست صدام را گرفت.
لاریجانی ادامه داد: آمریکا که صدام را در طی سال‌های قبل از آن جز اقمار شوروی می‌دانست یکباره صحنه را عوض کرد و با فرستاده ویژه به نزد صدام او را تحت حمایت خود گرفت.

صدام تصور می‌کرد که باتکیه به آمریکا به اهداف خود می‌رسد
رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: توهم دیگر صدام دراین بود که تصور کرد با تکیه با آمریکا می‌تواند به خواسته خود برسد و ملت ایران را به زانو درآورد و آقای منطقه شود. 
لاریجانی گفت: البته آمریکایی‌ها همه گونه کمکی در جنگ به او (صدام) کردند وغربی‌ها نیز در حمایت از او کم نگذاشتند اما نتیجه این شد که همین آمریکا وقتی دید صدام دیگر ارزش حمایت ندارد به بهانه سلاح‌های کشتار جمعی به سرکوب صدام روی آورد و آن فاجعه بزرگ را برای ملت عراق رقم زد.
وی یادآورشد: دیگر رهبران کشورهای عربی از جمله «حسنی مبارک در مصر» و «بن علی در تونس» نیز که به آمریکا تکیه کردند نیز چنین سرنوشتی پیدا کردند.
رییس مجلس اظهارداشت: کشورهای عربی باید بفهمند آمریکا نگاه ابزاری به آنان دارد، این که یکی از مقامات گذشته آمریکا اعلام کرد نفت اعراب برای ما ارزشی بسیار بالاتر از خود آن‌ها دارد امروز به زبان تحقیرآمیزتر بازهم بیان می‌کنند.
وی گفت: آیا گفته ی ترامپ به روسای عربستان آن هم بعد از اخذ فراوان اموال آنان، توهین به آنان نبود؟ 
رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: بارها اعلام کردیم و امروز هم می‌گوییم که کشورهای اسلامی عرب و غیرعرب برادران ما هستند و آروزی ما اینست که همه ملت‌های مسلمان بویژه همسایگان ما با اخوت و برادری بهترین روابط فرهنگی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی را باهم داشته باشند.
لاریجانی ادامه داد: قدرت و انرژی آنان در کنار یکدیگر در مقابله با بیگانگان و صهیونست‌ها بکار آید نه با یکدیگر مصاف کنند. چرا مردم مسلمان و شجاع یمن را به مسلخ میدارید؟ اگر حریت دارید در مقابل رژیم سفاک اسرائیل قدرت خود را به کار ببرید. 


تصور بهم ریختگی نیروهای مسلح بعد از انقلاب، هدف بعدی صدام از جنگ بود
رییس مجلس شورای سالامی یادآورشد: نکته سوم این بود که صدام تصور می‌کرد پس از انقلاب اسلامی نیروهای مسلح ایران دریک وضعیت بهم ریخته هستند و ارتش انگیزه کافی برای دفاع را از دست داده است لذا فرصت مغتنمی را برای خود می‌پنداشت که به ایران لطمه اساسی بزند.
لاریجانی ادامه داد: غفلت صدام دراین بود که نفهمید ارتش، سپا، نیروی انتظامی و بسیج از متن یک جامعه اسلامی برخاسته اند که محب اهل بیت(ع) هستند، پیشوای آنان امام حسین(ع) بود و شعار نهضت حسینی نیز هیهات من الذله بود.
وی گفت: ملت ایران فرزندان خود را در نیروهای مسلح با شعار حسینی تربیت کرده بودند و دیدید که درهمان لحظات اول حمله صدام به فرودگاه‌های ایران، خلبانان سلحشور نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ضربه کاری و فراگیری به ارتش صدام زدند.
وی یادآورشد: درطول دفاع مقدس همه نیروهای مسلح اعم از نیروی هوایی، دریایی و زمینی و اعم از ارتش، سپاه و بسیج چه صحنه‌های شورانگیز عاشورایی خلق کردند و نگذاشتند یک وجب از خاک ایران در دست صدام متجاوز باقی بماند.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: این نیروی مسلح کارآزموده، امروز قدرتمندتر از گذشته امنیت ایران اسلامی و امنیت منطقه را برقرار کرده است، این نیروی مسلح سرمایه بزرگ ملی برای ملت ایران و سرمایه ارزشمند برای امنیت منطقه است.
لاریجانی اذغان داشت: دیدید وقتی ملت عراق و سوریه گرفتار پدیده شوم و خطرناک تروریست‌های وحشی شدند این نیروی مسلح زبده ایران بود که به کمک آن‌ها شتافت و کمر تروریسم را درمنطقه شکست.


ایران از مواخذه کشورهای کمک کننده به صدام گذشت کرد
وی گفت: امروز قدرت تسلیحاتی نیروهای مسلح ایران قابل قیاس با زمان دفاع مقدس نیست اما با همه ی اقتداری که نظامیان ایران دارند هیچ گاه ایران تعرضی دراین ۴۰ سال به کشوری نداشته است درحالی که می‌توانست و حق داشت کشورهایی که به صدام در جنگ کمک کردند مواخذه نماید اما به خاطر تفکر محوری وحدت اسلامی، گذشت کرد.
لاریجانی گفت: فقط یکی از کشورهای منطقه در زمان جنگ تحمیلی میلیاردها دلار به صدام کمک کرد و امروز هم ماجراجویی می‌کند و به تروریست‌ها کمک می‌کند و این از چشم ما مخفی نیست.
 وی تاکید کرد: بدانید نیروهای مسلح ایران با قدرت چشم فتنه تروریسم را در منطقه کور کردند و شما بی‌جهت به آنها امید بسته‌اید و بدانید ممکن است شما با پول جریان‌های تروریستی خلق کنید که در افغانستان، عراق، سوریه و دیگر بلاد اسلامی جان مسلمانان را به خطر بیاندازند و ممکن است آمریکا از این ابزار شما بهره بگیرد ولی بدانید همین گروه‌های تروریستی مثل داعش به جان خودشما خواهند افتاد.
مشکل اصلی ناامنی منطقه، رژیم صهیونیستی است
 رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: ملت ایران و نیروهای مسلح فداکار آن، همه ملت‌های مسلمان را برادر خود می‌داند و قدرت آن‌ها را قدرت اسلام  می‌داند و اسرائیل رژیم غاصب صهیونیستی را غده سرطانی منطقه می‌داند که مشکل اصلی منطقه در ناامن سازی و دشمن اصلی مسلمانان، همین رژیم است.
لاریجانی با اشاره به این‌که دفاع از ملت مظلوم فلسطین را وظیفه خود می‌دانیم، هشدار دارد: معتقدیم تروریسم که به قصد تفرقه بین مسلمانان ایجاد شده، سَم مهلکی برای ملت اسلامی است که عامل آبروریزی برای همه مسلمانان است و معتقدیم آمریکا و برخی از هم پیمانانش تسط خود را در منطقه برای چپاول اموال امت‌های اسلامی تدارک کرده است.
وی گفت: نگاه آنان به کشورهای اسلامی ابزاری است وسیاست آنان تفرقه افکنی برای منافع چپاولگرایانه خویش است ومعتقدیم ظلم و تعدی و خونریزی و برادرکشی درمنطقه ظلم به کل ملت اسلامی است و جنگ طلبی در یمن از این سنخ است.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: ملت ایران و نیروهای مسلح سلحشور آن با این اصول به همه ملت‌های مسلمان احترام می‌گذارند و درجهت این اهداف آمادگی داریم به همه کشورهای منطقه کمک نماییم.


از سرنوشت صدام عبرت بگیرید
رییس مجلس شوری اسلامی خطاب به کشورهای عرب وغیرعرب گفت: بهانه جویی‌های خود را خاتمه بدهید و از سرنوشت صدام عبرت بگیرید، بهانه جویی‌های کودکانه که نفوذ ایران برای حلال شیعه است، توطئه ای بوده که انرژی مسلمانان را به هدر می‌دهد.
وی گفت: آیا کمک ما به مسلمانان مظلوم فلسطین و حماس و جهاد با این تروریسم سازگار است؟ آن‌ها مگر اهل سنت نیستند.
لاریجانی یادآورشد: وقتی داعش به عراق حمله کرد و موصل و برخی مناطق اهل سنت عراق سقوط کردند و در کردستان عراق نفوذ کردند، این‌ها مگر اهل سنت نبودند؟ و ایران با سرعت به کمک آن‌ها نشتافت که داعش را سرکوب کند؟
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به کشورهای منطقه اعلام می‌کنیم برای نیروهای جان برکف ایران هیچ چیز ارزشمندتر از برادری همه مسلمانان شیعه و سنی نیست و هیچ چیز عزیزتر از زندگی عزت‌مندانه همه مسلمانان نیست و همه همت نیروهای مسلح ایران ایجاد امنیت پایدار در منطقه و به دست خود ملت‌های منطقه است.

عامل مساله سازی در منطقه صهیونیسم‌ها هستند
لاریجانی گفت: امروز عامل مساله سازی در منطقه صهونیسم‌ها و آمریکایی‌ها هستند و آن‌ها بدانند نمی‌توانند خود را با فریب کاری پشت اهداف فرعی پنهان کنند. 
وی اضافه کرد: ملت‌های منطقه بیدارهستند و رفتارهای مذبحانه شما را می‌شناسند و می‌دانند در طول تاریخ چند قرن گذشته آمریکا و غرب هیچگاه جز ستم به مسلمانان و استعمار آنان و چپاول اموال آنان هدف دیگری را دنبال نکردند.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: می‌دانند آمریکا هیچ گاه بر سر پیمان خود وفادار نبود و امروز رییس جمهوری آمریکا عدم تعهد این رژیم را نسبت به هرگونه پیمانی عیان‌تر ساخته است، دولت‌های منطقه به خود بیایند.
وی ادامه داد: امروز آمریکا با صراحت از معامله بزرگ قرن سخن می‌گوید تا اسرائیل را برهمه مقدرات کشورهای اسلامی مسلط کند، بهانه جویی‌ها و ایجاد تضادهای فرعی برای جاانداختن این معامله کثیف قرن است تا از این طریق مختصر حقوقی که از ملت مظلوم فلسطین باقی گذاشته شده نابود کند. 
پیمان برای امنیت آبراه تنگه هرمز وسیله چپاول جدید منطقه است
لاریجانی ادامه داد: پیمان برای امنیت آبراه تنگه هرمز نیز وسیله چپاول جدید منطقه است، امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس با امنیت همه آبراه ها یکجا معنا دارد و کشورهای منطقه خود توانا برای ایجاد امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز هستند و 
وی گفت: نیروهای مسلح شجاع ایران اجازه بازی را برای ماجراجویی نمی‌دهند از نظر ایران این اقدام آنان شروع عملیات ناامن سازی جدید در منطقه است و نتیجه آن جز پشیمانی برای آمریکایی‌ها و متحدان آن نخواهد بود.
رییس مجلس یادآورشد: آقای ترامپ بداند رییس جمهور بعدی آمریکا قضاوتی مشابه آنچه او در مورد حمله به عراق بیان کرد که هزارها میلیارد دلار روی دستان آمریکا گذاشت، نخواهد داشت. 

نیروهای مسلح در قلب ملت ایران قرار دارند
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شما رزمندگان، نیروهای مسلح زبده و نظامیانی که امتحان خود را در دفاع مقدس با کمال شایستگی نشان دادید و عیان کردید که هزار بار شهادت و مرگ با عزت را بر زندگی تحت ستم ترجیح می دهید، در قلب ملت ایران قرار دارید.
لاریجانی تصریح کرد: نیروهای مسلح اعم ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج سرمایه ملی و نقطه اتکای کشور در توسعه و آبادانی هستند؛ چرا که بدون امنیت پیشرفت حاصل نمی‌شود.
وی ادامه داد: خانواده معظم شهدای نیروهای مسلح، چشم و چراغ کشور هستند که حضور آنان راهنمای حرکت امروز و آینده کشور است، جانبازان عزیز ما در نیروهای مسلح شهدای زنده هستند که پیشتازان حرکت انقلابی ملت بوده و خواهند بود. 
وی گفت: آزادگان وهمه ایثارگران سرمایه‌های فراموش ناشدنی تاریخ مبارزات پرافتخار ملت محسوب می‌گردند.
این مقام مسوول اظهارداشت: همه جریانات سیاسی کشور نیز بدانند که باتوجه به شرایط حساس منطقه و حجم توطئه‌های دشمن حفظ وحدت در داخل کشور وتوجه به اصول ضروری ترین وظیفه ملی و اسلامی مااست و باید برای حفظ وحدت از حواشی پرهیز کنند با رهنمودهای ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب که باید راهنمای همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی باشد ان شاءالله عزت و سربلندی هرچه بیشتر برای ملت فراهم می‌گردد و مشکلات امروز ایران مرتفع شود.

برگزاری سومین سال رژه ملی در هرمزگان 
سومین رژه ملی نیروهای مسلح همزمان با ۳۱ شهریور و آغاز هفته دفاع مقدس روز یکشنبه با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در کنار آبهای خلیج فارس در بلوار ساحلی بندرعباس با شکوه خاصی برگزار شد.

در این مراسم فرمانده کل ارتش، جانشین فرمانده کل سپاه، فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه، فرمانده نیروی هوایی ارتش، فرماندهانی از نیروی انتظامی، قرارگاه پدافند هوایی و هوافضای سپاه، نماینده ولی فقیه در هرمزگان، استاندار و جمعی از مسوولان عالی رتبه استانی شرکت داشتند.

دراین مراسم یگانهای نمونه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی اعم از رزمی، لجستیک، هوایی، زمینی، دریایی ، سطحی و زیر سطحی توانمندی  واقتدار خود را به نمایش گذاشتند. 

برگزاری رژه هوایی مشترک جنگنده های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انواع جنگنده های شکاری، تاکتیکی، شناسایی، ترابری و سوخت رسان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر جلوه های این مراسم بود و اقتدار، صلابت و توان خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه به نمایش گذاشته شد.

شرکت هواپیماهای جنگنده در رژه نیروهای مسلح 

جانشین فرمانده نیروی هوایی گفت: سومین رژه هوایی مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به میزبانی پایگاه هوایی شهید عبدالکریمی بندرعباس و همزمان با آغاز  هفته دفاع مقدس برگزار شد.

سرتیپ خلبان حمید واحدی افزود: در این رژه مشترک هوایی انواع هواپیماهای شکاری بمب افکن سنگین، ترابری سبک، گشت و شناسایی دریایی و بالگرد از نیروهای هوایی و دریایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه حضور داشتند.

وی نقش ایران در تامین امنیت پایدار خلیج فارس و تنگه هرمز بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: رژه مشترک هوایی ۳۱ شهریور پیام صلح و دوستی برای کشورهای همسایه و دوست و امیدواری برای دوستداران نظام در منطقه است.

امیر خلبان واحدی تصریح کرد: ارتقای دانش تخصصی خلبانان، ارزیابی سطح آمادگی یگان‌های عملیاتی هوایی و همچنین ایجاد امید و نشاط و تضمین حفاظت و حراست از مرزهای هوایی کشورمان، از دیگر اهداف از پیش تعیین شده این رژه هوایی است.

وی بیان داشت نقش جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت پایدار منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز بسیار حائز اهمیت است و پیام این رژه مشترک هوایی، صلح و دوستی برای کشورهای دوست و همسایه و ایجاد امیدواری در میان علاقمندان و دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز تنها به دست کشورهای منطقه حاصل خواهد شد تصریح کرد: حضور بیگانگان در منطقه لطمات جبران ناپذیری را متوجه ساختار امنیتی این شاهراه بین المللی خواهد کرد و صدمات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

رژه ملی در ۲ نقطه از کشور
فرمانده منطقه یکم امامت نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی هم گفت: مراسم رژه امسال با محوریت ارتش در ۲ نقطه از کشور همچون تهران و بندرعباس در سطح ملی برگزار می‌شود و در سایر استان‌ها بصورت استانی انجام می‌شود.
امیر دریا دار مجید محمدی افزود: نقش استراتژیک خلیج فارس و تنگه راهبردی هرمزگان رژه بندرعباس را به ملی تبدیل کرده است که همزمان با رژه نیروهای پیاده و ادوات نظامی، رژه دریایی و هوایی نیز برگزار شود.
وی ابراز داشت: بیش از ۲۰۰ شناور نیروی دریایی سپاه، ارتش و دریابانی نیروهای نظامی و انتظامی و شناورهای بسیج دریایی مردمی در این  مراسم  به رژه ویژه دریایی پرداخته وقدرنمایی کردند.

۳۲۱۹/۶۰۴۸ /۷۱۹۵

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =