سارقان ردمال سرقت‌ها را بپردازند

تهران- ایرنا- رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: سارقان باید با رد مال هزینه سرقت را بپردازند، پلیس به جد پیگیر این موضوع است چرا که آمار سرقت‌ها با رد مال قطعا کاهش می‌یابد.

سردار محسن حسن خانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: باید اقدام جدی در حوزه سرقت صورت گیرد و از اقدامات مهم در این زمینه موضوع رد مال است.

وی در توضیح این مطلب افزود: سارقان سرقت کرده و نهایتا از مالباخته رضایت گرفته و دنبال کارشان می روند ولی اگر سارق را مجبور به رد مال کنیم تا هزینه سرقت را بپردازد قطعا به ندرت سراغ سرقت می رود.

حسن خانی ادامه داد: در حوزه جرم، جرائم چرخه ای  دارند و در این چرخه تنها پلیس دخیل نیست بلکه برخی از سازمان ها نیز دخیل هستند براین اساس اگر حتی یک چرخه به خوبی کارش را انجام ندهد این چرخه معیوب بوده و به درستی کار نخواهد کرد به ویژه در حوزه سرقت.

رئیس پلیس آگاهی گفت: سارق برخی مواقع مال سرقتی را از بین برده یا فروخته است براساس تجارب به دست آمده چناچه سارق مجبور به رد مال شود در حوزه سرقت بسیار بازدارنده خواهد بود.

سردار حسن خانی افزود: در شرایط فعلی آنچه به نظر می رسد این است که هزینه ای که سارق می پردازد، کافی نیست در حالی که باید هزینه جرم با بالا ببریم.

قبح زدایی در حوزه سرقت درست نیست

رئیس پلیس آگاهی نسبت به قبح زدایی در حوزه سرقت انتقاد کرد و گفت: در حوزه سرقت، قدری قبح زدایی می شود و برای سارق دلسوزی می کنند. مثلا گفته می شود، فلانی یک چیز مختصری دزدیده و مهم نیست در حالی که این سارق احساس ناامنی در جامعه را خدشه دار کرده است. در حالی که در کنار ارزش و میزان سرقت انجام شده، احساس امنیت فرد را از بین برده است.

حسن خانی افزود: سارق ممکن است از یک خانم کیف قاپی کرده باشد و  در کیف این خانم مبلغ ناچیزی وجود داشته یا اصلا هیچ پول و وسیله با ارزشی نداشته باشد اما احساس ناامنی که برای این خانم ایجاد کرده و افرادی که شاهد سرقت بوده اند، قابل جبران نیست به نظرم در حوزه سرقت چندان نباید به دنبال قیمت اموال مسروقه باشیم چرا که احساس امنیت مقوله بسیار مهمی است.احساس امنیت مردم خط قرمز پلیس است

وی با تاکید بر اینکه احساس امنیت مردم خط قرمز پلیس است، گفت: مردم باید راحت در خیابان قدم بزنند مگر تعداد سارقان چقدر است؟ اگر کار جامع در مورد آن ها انجام شود و هر ارگان و نهادی به وظیفه خود به خوبی عمل کند، قول می دهم که سرقت مهار می شود.

سردار حسن خانی اضافه کرد: مهار سرقت یک جانبه نیست و همه باید مشارکت کنند این در حالی است که می بینیم در جاهای دولتی، نگهبان گذاشته اند و به او حقوق می دهند اما گفته می شود که باز سرقت شده است. چرا باید سرقت شود؟ براساس قانون وقتی سرقتی انجام می شود باید سارق را شناسایی و دستگیر کرده و تحویل مقامات قضائی بدهیم تا به زندان برود اما قبل آن موضوعی نداریم که اگر سهل انگاری صورت گرفت و این سهل انگاری منجر به سرقت شد، فرد سهل انگار را بازخواست کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در رانندگی در صورت بروز تصادف سهم راننده، راه و خودرو لحاظ می شود اما در سرقت چنین چیزی وجود ندارد براین اساس این مساله را پیگیری می کنیم و اقداماتی نیز در این راستا انجام شده است. به همین دلیل نیازمند مسئول سازی همه اعم از  مردم تا ارگان های مختلف، در زمینه سرقت هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =