۳۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۱
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83484833
۰ نفر

برچسب‌ها

پلیس قزاقستان ۵۷ معترض را بازداشت کرد

تهران – ایرنا – پلیس قزاقستان دهها نفر را در جریان اعتراضات به رئیس جمهوری سابق این کشور و توسعه روابط تجاری با چین بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور قزاقستان اعلام کرد که روز شنبه ۵۷ نفر به دلیل مشارکت در اعتراضات بدون مجوز در شهر «آلماتی» و «نورسلطان» پایتخت این کشور بازداشت شدند.
این تظاهرات علیه توسعه روابط تجاری با چین و «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری سابق قزاقستان که همچنان فردی بانفوذ است، برگزار شد.
یکی از معترضان در آلماتی بزرگ‌ترین شهر قزاقستان با درباره تمایل دولت برای افزایش سرمایه‌گذاری چینی‌ها این کشور گفت: دولت ما را به یک کشور تولیدکننده مواد خام تبدیل کرده است.
برخی نهادهای مدنی اعلام کردند که دادگاه‌های قزاقستان چند روز پیش از آغاز اعتراضات حدود ۵۰ نفر را به ۱۵ روز زندان محکوم کرد.
اعتراضات شنبه به دعوت سازمان «انتخاب دموکراتیک قزاقستان» برگزار شد. وزارت کشور با اشاره به این سازمان اعلام کرد: به رغم هشدارهای مکرر دفتر دادستانی، برخی شهروندان به درخواست‌های تحریک‌آمیز یک سازمان افراط‌گرای منحله پاسخ مثبت دادند.
دادگاهی در قزاقستان سال گذشته انتخاب دموکراتیک قزاقستان را یک گروه افراطی خواند و آن را منحل اعلام کرد. این سازمان تحت ریاست «مختار آبلیازوف» قرار دارد.
آبلیازوف پیشتر وزیر انرژی و رئیس بانک مرکزی قزاقستان بود که سال ۲۰۰۹ از کشور گریخت.
دادستان قزاقستان هفته جاری اعلام کرد که آبلیازوف با دعوت به تظاهرات ضددولتی، مردم عادی را گمراه می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =