سرایان برخوردار از ظرفیت ماده معدنی بنتونیت است

بیرجند- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی گفت: سرایان دارای ظرفیت زیادی در ماده معدنی بنتونیت است در حالی که بنتونیت فعال در کشور نداریم.

محمد رضا امیرحسنخانی روز شنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد افزود: همچنین معادن سرب و روی بشرویه نیز می‌تواند به عنوان پایلوت کشوری قرار بگیرد.

وی با تاکید بر لزوم تعیین سهم شهرستان‌ها در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: نساجی فردوس قطب پنجم نساجی کشور است که باید بخش بافت و دوخت این طرح راه‌اندازی شود.

نماینده چهار شهرستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص ۶۰ میلیون متر مکعب آب از طریق طرح انتقال آب دریای عمان به خراسان جنوبی، عنوان کرد: در حال حاضر حداقل ۱۰ درصد آب در کولرهای آبی مصرف می‌شود که دولت می‌تواند به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی زمینه تسهیل واردات کولر گازی از طریق شرکت‌های تعاونی مرزنشینان را فراهم کند.

 وی افزود: همچنین برق مزیتی به استان اختصاص یابد تا مردم برای استفاده از کولر گازی رغبت پیدا کنند از این طریق در مصرف آب صرفه جویی شود.

 امیرحسنخانی با اشاره به طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در استان بیان کرد: این موضوع باعث  کمبود کارگر ساختمانی شده که با  رفع ممنوعیت بکارگیری افاغنه می‌توان مشکل کمبود نیرو را حل کرد. 

نماینده مردم شهرستان‌های سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: نرخ مصالح ساختمانی نیز بدون ضابطه افزایش یافته است.

 این نماینده مجلس خواستار اجرای ریل فردوس و سرایان و راه‌های فردوس و طبس و بشرویه به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی شد و گفت: بدون وجود راه نمی‌توان هیچ کاری انجام داد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: وقتی هر پروژه‌ای را که به یک شکلی به اقتصاد مقاومتی ربط دادیم دچار انحراف از موضوع اصلی شدیم.

حجت‌الاسلام سید محمد باقر عبادی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی همانطور که از اسمش مشخص است باید در مقابل تحریم‌ها مقاوم باشد اما یکی از اشکالاتی که در ابتدای بحث اقتصادی مقاومتی مطرح شد این بود که این بحث به انحراف رفت.

 وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در نشست، گفت: برخی از این گزارش‌ها در بحث اقتصاد مقاومتی نبود، به نظر من ظلم به اقتصاد مقاومتی است که حتی ستاد در تهران هم اینقدر بحث را گسترده بگیرد که هر چیزی را ربط به اقتصاد مقاومتی دهند چرا که در این شرایط از اقتصاد مقاومتی که تعریف خاص خود را دارد، باز خواهیم ماند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر پترو پالایشگاه‌ها را توسعه داده بودیم امروز قابل تحریم نبودیم و در آمریکا هم رغبتی برای این کار نبود، افزود: در شرایطی شاهد واردات لاستیک سنگین به کشور هستیم که شرکت کویرتایر ظرفیت تامین ۳۰ درصد از لاستیک سنگین کشور را دارد اما نیازمند تامین اعتبار ریالی و ارزی است.

 وی با تاکید بر لزوم حمایت دولت از قالیبافان و صنعتگران، بیان کرد: بیمه قالیبافان هنوز اجرایی نشده است.

حجت‌الاسلام عبادی با تاکید  به لزوم توسعه کشت گلخانه ای در خراسان جنوبی، عنوان کرد: با توجه به بهره وری بالای گلخانه ظرفیت توسعه در استان وجود دارد. 

وی با اشاره به مشکلات موجود در مرز و اثرگذاری آن بر تجارت پایانه های مرزی یادآور شد: هزینه سرمایه گذاری در خراسان جنوبی  با توجه به دوری از مرکز کشور بالا است و کسی رغبت به سرمایه گذاری در این استان ندارد لذا باید تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های فنی و اعتباری برای جذب سرمایه‌گذاران اختصاص یابد.

۹۸۹۳* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط